England Flag
Search
Search
Close this search box.

استان مانیتوبا

اسنان مانیتوبا منیتوبا کانادا

بیایید بدون مقدمه سوالی را که در ذهنتان است پاسخ دهیم: آیا مانیتوبا جای خوبی برای زندگی است؟ در جواب باید بگوییم مانیتوبا به عنوان یکی از قوی‌ترین و پایدارترین اقتصادها در کانادا شناخته می‌شود. همچنین هزینه زندگی در این استان مقرون به صرفه است به طوری که گران‌ترین شهر مانیتوبا یعنی شهر وینیپگ، از بسیاری دیگر از شهرهای کانادا ارزانتر است. پس تا حدی می‌توان گفت: بله. استان مانیتوبا می‌تواند جای خوبی برای زندگی باشد.

مانیتوبا پر است از دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، کوه‌ها و علفزارهای وسیع و یکی از زیباترین استان‌های کانادا است. این استان، یکی از سه استان کانادا است که به استان‌های علفزار (Canadian Prairies) شناخته می شود. یعنی استان‌های مانیتوبا، آلبرتا و ساسکاچوان هستند.

قطعا سوالات بیشتری دارید و دوست ندارید صفحات متعدد را در اینترنت جستجو کنید و در آخر بدون اینکه پاسخ خود را بیابید دست از کار بکشید. این مقاله قصد در معرفی استان مانیتوبا کانادا دارد و می‌خواهد اطلاعات لازم درمورد استان مانیتوبا را برای شما فراهم کند. پس با ما همراه باشید.

استان مانیتوبا در یک نگاه

مرکز: وینیپگ

مساحت: ۵۴۸,۳۶۰ کیلومتر مربع

جمعیت: ۱,۳۶۰,۰۰۰ نفر

زبان رسمی: انگلیسی

محصول عمده: کشاورزی، صنایع تولیدی، هوافضا، صنایع معدنی

شعار: با شکوه و آزاد

نقشه استان مانیتوبا

پرچم استان مانیتوبا

پرچم مانیتوبا
فهرست مطالب

شرایط زندگی در مانیتوبا کانادا

شرایط زندگی در مانیتوبا به واسطه داشتن سیستم سلامت عمومی با کیفیت، هزینه زندگی پایین و فرصت‌های بی‌شماری که برای اشتغال، تحصیل و یا آغاز یک کسب و کار وجود دارد، بسیار خوب است. 

استان مانیتوبا سرزمینی است با طبیعت زیبا، شهرهای آرام با فضایی دوستانه و شهرک‌هایی که سرشار از آرامشند. این استان که در مرکز کشور کانادا واقع شده است یکی از متنوع‌ ترین و قوی‌ ترین اقتصادها را در بین استان‌های کانادا دارد.

مزایای زندگی در منیتوبا

 • هزینه زندگی مقرون به صرفه 

مانیتوبا یکی از استان‌هایی است که می‌توانید انتظار هزینه زندگی پایین داشته باشید. این استان قوی‌ترین و باثبات‌ترین اقتصاد را در بین استان‌های کانادا دارد. همچنین هزینه زندگی فوق العاده پایینی دارد. 

گران‌ترین شهر منیتوبا، وینیپگ است و حتی این شهر ارزان‌تر از بسیاری از شهرهای دیگر کانادا است. متوسط ​​اجاره یک آپارتمان یک خوابه در وینیپگ ۱۰۰۲ دلار است. در حالی که یک آپارتمان یک خوابه مشابه در تورنتو ۲۲۳۰ دلار است.

 • سیستم آموزشی مقرون به صرفه

با توجه به این که نظام آموزشی، سهم عمده‌ای در اقتصاد کانادا را به خود اختصاص داده است، از این رو هزینه‌های آن نسبتا بالا است. با این حال، هزینه‌های تحصیل در استان مانیتوبا از بسیاری از استان‌های کانادا مقرون به صرفه‌تر است. 

سایت معتبر Scholarship Canada، استان مانیتوبا را در رتبه چهارم ارزان‌ترین استان‌ها در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد قرار داده است. 

 • طبیعت بکر و زیبا

با توجه به این که مانیتوبا استانی پهناور است، زیبایی‌های طبیعی فراوانی را در خود جای داده است. زمین‌های حاصلخیز و دریاچه‌های متعدد، گزینه‌های زیادی را پیش روی عاشقان طبیعت قرار می‌هد. دریاچه وینیپگ، دهمین دریاچه بزرگ آب شیرین در دنیا است. 

 • تنوع فرهنگی

اگر عاشق فستیوال‌های گوناگون و تنوع فرهنگی بالا هستید، حتما از بودن در مانیتوبا لذت خواهید برد. برخی از این جشنواره‌ها عبارتند از، فستیوال کمدی وینیپگ، فستیوال فرینج، فستیوال دو وویاجر (du voyageur) و بسیاری از جشنواره‌های دیگر.

معایب زندگی در منیتوبا

 • شرایط آب و هوایی نا مناسب

استان مانیتوبا دارای آب و هوای بسیار خشن است. در حالی که اهالی این استان در زمستان‌های بسیار سرد آن برای جلوگیری از یخ زدگی لباس‌های حرارتی (ترمال) می‌پوشند، تابستان‌های مانیتوبا یکی از گرمترین مناطق در کل کانادا به حساب می‌آید. در کل باید گفت این استان از لحاظ دمایی حد وسط ندارد. 

 • پشه‌های زیاد

در استان مانیتوبا، وجود پشه یک امر عادی و همیشگی است و باید به آن عادت کنید. درست است که این پشه‌ها ناقل بیماری مالاریا نیستند اما گزش آن‌ها ممکن است آزار دهنده باشد. اگر با این پدیده مشکل دارید باید اندکی بیشتر برای رفتن به مانیتوبا تامل کنید. 

 • سیل‌های بهاری

وقوع سیل در فصل بهار در استان منیتوبا امری عادی است. در حالی که برخی از سیلاب‌های بهاری به صورت جزئی رخ می‌دهند، برخی بسیار شدید هستند و خساراتی را به دنبال می‌آورند تا جایی که گاهی نیاز به تخلیه اهالی وجود دارد.

البته باید گفت که بیشتر این سیلاب‌ها توسط تدابیری که دولت استان مانیتوبا در نظر گرفته است، مهار می‌شود و جای نگرانی زیادی ندارد. 

 • سیستم حمل و نقل عمومی ناکافی

با توجه به این‌ که سیستم حمل و نقل عمومی در این استان به اندازه کافی گسترده نیست و تنها در شهر وینیپگ به عنوان مرکز استان دسترسی به این سیستم نسبتا مناسب است، در بقیه شهرها داشتن خودروی شخصی تقریبا الزامی است. 

آب و هوای منیتوبا

آب و هوای مانیتوبا تقریبا خشک و با تغییرات زیاد در فصول سال است. دمای هوا در زمستان به ۴- درجه زیر صفر و در روزهای تابستان به ۳۸ درجه سانتی گراد  بالای صفر می‌رسد.

زبان رسمی استان مانیتوبا کانادا

کشور کانادا دو زبان رسمی دارد: انگلیسی و فرانسوی. اهالی مانیتوبا بیشتر به زبان انگلیسی تکلم می‌کنند. زبان انگلیسی، زبان مادری ۷۴% از اهالی مانیتوبا و زبان فرانسه زبان مادری ۳/۴% از اهالی این استان است. ۹% از جمعیت مانیتوبا نیز به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی تکلم می‌کنند.

حقایق جالب در مورد استان مانیتوبا

 • در شهر چرچیل مردم درب خودروهای خود را قفل نمی‌کنند تا در هنگام حمله خرس قطبی، افراد بتوانند در داخل ماشین پناه بگیرند. 
 • اگر یک خرس قطبی به داخل شهر بیاید، آنها در بازداشتگاه خرس قطبی نگهداری می شوند.
 • یکی از محبوب‌ترین مواد غذایی در مانیتوبا سس شوید و عسل (Honey Dill) است. این سس ترکیبی از عسل، سس مایونز و شوید خشک شده است. ظاهراً این سس به صورت تصادفی و بعد از اینکه شخصی دستور سس یک رستوران دیگر را دزدید ولی مواد اولیه اشتباهی را در آن استفاده کرد به وجود آمد.
 • هرساله به طور متوسط ۲۷ طوفان در وینیپگ رخ می‌دهد و حدود ۱۳۲ روز از سال پوشیده از برف است.

شهرهای استان منیتوبا کانادا

استان مانیتوبا ۱۰ شهر، ۲۵ شهرک و ۲ روستا دارد که روی هم رفته ۱.۳۶۰ میلیون جمعیت مانیتوبا را در خود جای داده اند. بزرگترین شهر این استان که پایتخت مونیتوبا هم به شمار می‌رود وینیپگ (Winnipeg) و کوچکترین شهر آن دافین (Dauphin) است. جدیدترین شهر مانیتوبا هم شهر مدرن (Modern) است که در سال ۲۰۱۲ به عنوان شهر ثبت شد.
پرجمعیت ترین شهر استان مانیتوبا شهر وینیپگ است با ۷۴۹۶۰۷ نفر و کم جمعیت ترین شهر نیز شهر فلین فلون است با ۴۹۴۰ نفر شهروند.

۱۰ شهر بزرگ استان مانیتوبا

نامجمعیت در سال 2021مساحت
وینیپگ۷۴۹۶۰۷ نفر۴۶۱ کیلومتر مربع
براندون۵۱۳۱۳ نفر۷۹ کیلومتر مربع
اشتاین باخ۱۷۸۰۶ نفر۳۸ کیلومتر مربع
وینکلر۱۳۷۴۷ نفر۲۱ کیلومتر مربع
پورتاژ لاپری۱۳۲۷۰ نفر۲۵ کیلومتر مربع
تامپسون۱۳۰۳۵ نفر۱۶.۵ کیلومتر مربع
سلکریک۱۰۵۰۴ نفر۲۴.۵ کیلومتر مربع
موردن۹۹۲۹ نفر۱۶.۳ کیلومتر مربع
دافین۸۳۶۸ نفر۱۲.۶۷ کیلومتر مربع
فلین فلون۴۹۴۰ نفر۱۳.۱۴ کیلومتر مربع

بهترین شهرهای استان مانیتوبا برای زندگی

شهر وینیپگ مرکز استان مانیتوبا است و به همین دلیل پر جنب و جوش‌ترین و سرزنده‌ترین شهر این استان نیز به حساب می‌آید. با داشتن جمعیتی  ۸۳۳,۰۰۰ نفری، خانه بیش از نیمی از جمعیت استان مانیتوبا است. 

این شهر به عنوان مرکز علمی و تحقیقاتی استان نیز به شمار می‌رود به طوری که توانسته شرکت‌های بزرگی همچون بوئینگ و بریستول را به سوی خود جذب کند. از این رو، فرصت‌های شغلی مناسبی را برای ساکنان خود ایجاد کرده است. بعلاوه، این شهر یکی از مقرون به صرفه‌ترین نرخ‌های مسکن را در بین شهرهای بزرگ کانادا به خود اختصاص داده است.

از نظر جمعیت و مساحت، شهر براندون دومین شهر بزرگ مانیتوبا به حساب می آید. جمعیت این شهر حدود ۴۷,۰۰۰ نفر است و به عنوان یکی از شهرهای خوب کانادا برای زندگی شناخته می‌شود. دلیل آن، هزینه‌ نسبتا پایین مسکن و نیز نرخ بسیار پایین وقوع جرایم در این شهر است.

این شهر کوچک به واسطه داشتن مناظر بی نظیر طبیعی، به عنوان زیباترین شهر استان مانیتوبا شناخته شده است.

یکی از بزرگترین مناطق روستایی استان مانیتوبا است و هزینه زندگی در این شهر بسیار مقرون به صرفه است و هزینه یک آپارتمان دو خوابه حدود ۱,۱۳۰ دلار کانادا در ماه است.

 این شهر کوچک که در حاشیه دریاچه قرار دارد، به عنوان دره بهشت مانیتوبا شناخته می‌شود در بین تپه‌ها و دره‌ها واقع شده است و مناظر کارت پستالی آن یکی از زیباترین مناظر طبیعی را در کانادا به وجود می‌آورد.

هزینه زندگی در منیتوبا کانادا

هزینه زندگی در مانیتوبا به خاطر داشتن اقتصاد پویا، مقرون به صرفه و نسبتا پایین است به طوری که هزینه زندگی در شهر وینیپگ به عنوان گران‌ترین شهر این استان، برای هر نفر ۱,۱۶۱۰ دلار و نرخ اجاره خانه ۱,۰۵۲ دلار در ماه است.
وقتی سخن از هزینه زندگی به میان می‌آید معیارهای مختلفی به ذهن می‌رسد. این معیارها شامل هزینه اجاره خانه، مخارج خانوار در ماه، خورد و خوراک، تفریحات و غیره می‌شود که در ادامه به بررسی هزینه‌های زندگی در این استان می‌پردازیم.

جدول هزینه زندگی در استان مانیتوبا به طور متوسط

عنوانیک نفرخانواده 4 نفره
مجموع هزینه‌ها با اجاره خانه۲,۰۰۱ دلار کانادا۴,۵۶۴ دلار کانادا
مجموع هزینه‌ها بدون اجاره خانه۹۲۱ دلار کانادا۲,۸۳۶ دلار کانادا
اجاره خانه و خدمات۱,۰۸۰ دلار کانادا۱,۷۲۸ دلار کانادا
خوراک۵۹۳ دلار کانادا۱,۵۲۹ دلار کانادا
حمل و نقل۱۶۸ دلار کانادا۴۳۸ دلار کانادا

می‌خواهید هزینه زندگی در مانیتوبا را با جزئیات بیشتری بدانید؟

قطعا یکی از دغدغه های افراد برای انتخاب یک استان برای مهاجرت و زندگی، داشتن پیش زمینه‌ای در خصوص هزینه ها است. در این میان، هرچه جزئیات بیشتری را بدانید می‌توانید بهتر و راحت تر تصمیم بگیرید. ما اینجاییم تا به شما کمک کنیم. پس با ما همراه باشید.

هزینه اجاره خانه در مانیتوبا

مواردهزینه
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر۹۷۴ دلار کانادا
آپارتمان یک خوابه ارزان قیمت۸۴۵ دلار کانادا
خرید آپارتمان در مرکز شهر۴,۳۵۴ (هر متر مربع)
خرید خانه در اطراف شهر۳,۲۹۰ (هر متر مربع)

هزینه حمل و نقل در مانیتوبا

مواردهزینه
بلیت حمل و نقل محلی۳.۰۱ دلار کانادا
بلیت ماهانه حمل و نقل محلی۱۰۲ دلار کانادا
تاکسی۲۰.۲ دلار کانادا
بنزین (هر لیتر)۱/۴۷ دلار کانادا

هزینه ورزش و تفریح در مانیتوبا

مواردهزینه
عضویت ماهانه باشگاه۴۵.۱ دلار کانادا
بلیت سینما۱۳/۶ دلار کانادا
شام دونفره در رستوران۵۶.۷ دلار کانادا
فست فود۱۰/۷ دلار کانادا

هزینه اقلام غذایی در مانیتوبا

مواردهزینه
نان۲.۰۶ دلار کانادا
شیر(یک لیتر)۱.۷۸ دلار کانادا
برنج (یک کیلو)۲.۶۳ دلار کانادا
پنیر(یک کیلو)۱۳.۹ دلار کانادا
مرغ (یک کیلو)۱۴.۷ دلار کانادا
گوشت (یک کیلو)۱۶.۶ دلار کانادا

تحصیل در استان مانیتوبا

استان مانیتوبا کانادا انتخابی عالی برای تحصیل دانشجویان بین المللی است. این استان مزایایی زیادی را برای دانشجویان خارجی فراهم می‌آورد. سیستم آموزشی در مانیتوبا در سطح جهانی مطرح و شناخته شده است. داشتن امکانات پیشرفته و به روز و معلمین و اساتید با دانش بالا تحصیل در مانیتوبا را  در رده بهترین مقاصد برای جویندگان دانش از سراسر جهان تبدیل کرده است.

مهاجرت به استان مانیتوبا کانادا

برنامه مهاجرت استانی مانیتوبا (MPNP)  گزینه‌های متعددی را پیش پای شما می‌گذارد تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. حال این تصمیم می‌تواند صرفا برای  بازدید از زیبایی‌ها و فرهنگ استان مانیتوبا باشد، برای مهاجرت کاری باشد یا تحصیل در استان مانیتوبا. در این میان برنامه‌ نیروهای متخصص برای اخذ اقامت کانادا بسیار مورد توجه متقاضیان مهاجرت به این کشور قرار گرفته است.

جاذبه های گردشگری منیتوبا

مانیتوبا این استان مرکزی کانادا به عنوان پایتخت و سکونت گاه خرس قطبی در دنیا شناخته می‌شود. اما این تنها جاذبه گردشگری استان به شمار نمی‌رود. شما می‌توانید از جاذبه های دلفریب دیگر که در این منطقه وجود دارد لذت ببرید. 

تماشای خرس ها قطبی در طبیعت، تجربه دیدن شفق قطبی، دریاچه های زیبا، موزه های عالی و جشنواره های منحصر به فرد، تنها بخشی از جذابیت های این استان است.

۱۰ جاذبه گردشگری مانیتوبا کانادا که هوش از سرتان می‌برد

شهرک چرچیل به عنوان پایتخت خرس قطبی جهان شناخته می‌شود. پاییز هر سال خرس های قطبی برای شکار فوک بر روی یخ های شناور پدیدار می‌شوند و زندگی با آمدن گردشگرانی که برای تماشا از سراسر دنیا  به مانیتوبا می‌آیند، به شهر برمی‌گردد.

این بازار مکانی زیبا و دیدنی با ساختمان های تاریخی و فروشگاه هایی دوست داشتنی است که محلی محبوب بین خانواده ها است. موزه کودکان مانیتوبا هم در فورکز واقع است.

موزه حقوق بشر کانادا جدیدترین جاذبه وینیپگ و یکی از مهمترین موزه ها در بین موزه های ملی کانادا است. ساختمان منحصر به فرد آن یکی از زیبایی های کانادا به شمار می‌رود. این موزه بر روی موضوعات مختلفی تمرکز دارد که داستانهایی در خصوص مسائل حقوق بشری از زوایای مختلف بیان می‌کند.

پارک استانی ساحل بزرگ در یکی بهترین دریاچه های مانیتوبا قرار دارد. ساحلی که  از زیباترین و بهترین جاذبه های گردشگری مانیتوبا به حساب می‌آید و در تابستان محلی داغ برای دوستداران هوای آفتابی است. جایی که می‌توان از شلوغی های شهر دور بود.

این پارک دیدنی آمیزه ای از مناطق تفریحی و زیستگاه های طبیعی است. دشت زار، جنگل و دریاچه های زیبا این منطقه را به مکانی زیبا برای گردشگران تبدیل کرده است.

گیملی شهرکی کوچک با فاصله یک ساعتی از شمال وینیپگ و در ساحل دریاچه لیک وینیپگ واقع است. در تابستان، گیملی به شهری زنده تبدیل می‌شود و گردشگران در این شهر جمع می‌شوند تا از مناظر زیبا، ساحل و رستوران های آن لذت ببرند. 

یکی از رویدادهای مهم که هر ساله در این شهر برگزار می‌شود، جشنواره ایسلندی مانیتوبا است. این جشنواره هر سال در ابتدای آگوست برگزار می‌شود و برای تمامی افراد با هر سنی فعالیت ها و تفریحات جذابی به ارمغان می‌آورد.

این مرکز با دارا بودن بزرگترین مجموعه از فسیل های خزندگان دریایی، ارزش یک سفر ۱/۵ ساعته از وینیپگ را دارد. این مرکز تمامی روزهای هفته باز است.

در اواخر آوریل و اوایل می، ده ها هزار مار بند جورابی قرمز از خواب زمستانی خود بیدار شده و از لانه خارج می‌شوند. این اتفاق شگفت انگیز طبیعی هرساله گردشگران و عاشقان طبیعت را به منطقه نارسیس می‌کشاند.

شما با ۱/۵ ساعت رانندگی به سمت شرق وینیپگ به این پارک می‌رسید. این پارک یکی از مکان های محبوب اهالی وینیپگ برای فرار از گرمای شهر است تا زمانی را در کنار دریاچه آن بگذرانند. وجود حیوانات گوناگونی از قبیل خرس، گوزن، موس و گوزن سیاه در این پارک، آن  را به محلی بکر برای طبیعت گردی تبدیل کرده است.

اگر مشتاقید بدانید سکه هایی که در کانادا خرج می‌کنید در کجا تولید می‌شود پس باید توقفی در وینیپگ داشته باشید و از ضرابخانه سلطنتی کانادا دیدن کنید. راهنماهای باتجربه در این مکان، شما را با تاریخچه ضرب سکه در کانادا آشنا می‌کنند.

بازار کار در استان مانیتوبا کانادا

اقتصاد مانیتوبا در بین سالهای 2021 تا 2025 شاهد ایجاد 141700 فرصت شغلی جدید خواهد بود که 57% از این فرصت های شغلی مختص جایگزینی نیروی کار بازنشسته و یا فوت شده خواهد بود. پیشبینی برای ایجاد فرصت های شغلی در هر سال حدود 28300 موقعیت کاری است.

متوسط درآمد در مانیتوبا

بیایید نگاهی به متوسط درآمد در مهمترین شهر مانیتوبا یعنی وینیپگ بیندازیم. متوسط درآمد در شهر وینیپگ ۴۷,۵۰۰ دلار کانادا در سال  و یا همان ۲۴/۳۶ دلار در ساعت است. میزان حقوق برای افراد تازه کار ۳۱,۴۹۳ دلار در سال و برای نیروی کار متخصص تا ۱۰۵,۰۰۰ دلار است. 

 بیشترین فرصت های شغلی در مانیتوبا مربوط به کدام صنایع است؟

بیشترین سهم در اقتصاد مانیتوبا که بر منابع طبیعی استوار است صنایع کشاورزی، گردشگری، برق، نفت، معدن و جنگلداری دارند. این استان همچنین دارای کارخانجات بزرگ صنعتی است.

کشاورزی به عنوان بزرگترین و حیاتی ترین بخش اقتصاد مانیتوبا، اغلب در بخش های حاصلخیز جنوبی و غربی استان قرار دارد که فرصت‌های شغلی بسیار زیادی را در این حوزه ایجاد کرده است.

سوالات متداول

در سال ۲۰۲۲، حداقل دستمزد در استان مانیتوبا مبلغ ۱۲.۳۵ دلار کانادا در ساعت است.

 • دانشگاه مانیتوبا
 • دانشگاه وینیپگ
 • دانشگاه براندون
 • دانشگاه منونایت کانادا

استان مانیتوبا حدود ۱,۳۶۰,۰۰۰ نفر جمعیت دارد.

هزینه زندگی در گرانترین شهر این استان یعنی شهر وینیپگ حدود ۱,۱۶۱۰ دلار و نرخ اجاره خانه ۱,۰۵۲ دلار در ماه برآورد می‌شود. 

برای مهاجرت به کانادا نیاز به کمک دارید؟

شرکت مهاجرتی ویزا موندیال یک شرکت حقوقی پیشرو در زمینه مهاجرت به کاناداست که ۱۲ سال سابقه فعالیت دارد. ویزا موندیال با پشتوانه تیمی بیش از ۲۰۰ نیروی متعهد به شما برای مهاجرت آسان به کانادا کمک می‌کند. از زمان تاسیس ویزا موندیال تا کنون بیش از ۱۰‌هزار پرونده مهاجرتی با موفقیت به اتمام رسیده‌اند. این موضوع ویزا موندیال را به یکی از قابل‌‌اعتماد‌ترین موسسات مهاجرتی کشور تبدیل کرده است.

ویزا موندیال