Search
Close this search box.

استان ساسکاچوان

استان ساسکاچوان

استان ساسکاچوان از خیلی جهات با سایر استان‌های کانادا متفاوت است. استانی کمتر توسعه یافته و جمعیتی اندک که می‌تواند در آن واحد هم مزیت و هم عیب آن به حساب بیاید. حتی بسیاری از شما هم ممکن است نام آن را نشنیده باشید و اصلا این سوال را بپرسید که: چرا باید ساسکاچوان را انتخاب کنم؟

در یک کلام باید گفت، در ساسکاچوان هزینه زندگی پایین و کیفیت آموزش مناسب است. اما این همه داستان نیست و نیاز به جزئیات بیشتری برای ارزیابی و شناخت کامل این استان دارید. پس با ما همراه باشید تا این استان را زیر ذره بین ببریم.

استان ساسکاچوان در یک نگاه

مرکز: شهر رجاینا

مساحت: ۴۰۵,۰۷۱ کیلومتر مربع

جمعیت: ۱/۱۸ میلیون نفر

زبان رسمی: انگلیسی

محصول عمده: گندم و غلات

نقشه استان ساسکاچوان

پرچم استان ساسکاچوان

پرچم استان ساسکاچوان
فهرست مطالب

شرایط زندگی در ساسکاچوان

متوسط درآمد سالانه خانوار در استان ساسکاچوان در سال ۲۰۲۲ پس از کسر مالیات معادل ۷۸,۵۳۶ دلار کانادا است. که از متوسط درآمد کشوری که ۷۳,۳۴۴ دلار است بالاتر است. این درآمد نسبتا خوب به همراه هزینه پایین زندگی، طبیعت بکر، شرایط زندگی در ساسکاچوان را برای مهاجران مساعد می‌کند.

مزایای زندگی در ساسکاچوان

 •  موقعیت‌های شغلی مناسب
  نرخ بیکاری در این استان ۵.۲% است. این استان یکی از مقاصد شرکت‌ها و استارتاپ‌ها است و این امر باعث می‌شود نرخ بیکاری در این استان پایین باشد. 
 • هزینه پایین مسکن
  به خاطر داشتن محیطی روستایی، متوسط هزینه مسکن در استان ساسکاچوان همواره در سطح پایینی نسبت به متوسط کشوری قرار داشته و در سالهای اخیر افت بسیار زیادی را هم تجربه کرده است. در سال ۲۰۲۰ هزینه خرید یک خانه به طور متوسط حدود ۲۷۲,۵۰۰ دلار کانادا تخمین زده شد که در مقایسه با دو سال پیش از آن، ۱۴ هزار دلار کاهش داشته است. 
 • نرخ پایین مالیات
  نرخ بالای مالیات در سراسر کانادا شاید به یکی از نکات ناخوشایند تبدیل شده است اما مالیات در استان ساسکاچوان به مراتب پایین‌تر است. 
 • طبیعت ساسکاچوان
  ساسکاچوان پهنه گسترده‌ای را دربر گرفته است در حالی که بیشتر آن دست نخورده و بکر باقی مانده. تپه‌های شنی، کوه‌های گوناگون، پارک‌های ملی و بیش از صد هزار رودخانه، دریاچه و مخازن آبی در این استان وجود دارد.

معایب زندگی در ساسکاچوان

 • تراکم جمعیتی پایین نسبت به وسعت 
  درست است که طبیعت ساسکاچوان یکی از مزیت‌های آن به شمار می‌آید، با این حال مواقعی می‌رسد که خود را تنها در گستره عظیمی می‌یابید. برای مثال، این استان تقریبا دو برابر کل مساحت انگلستان است در حالی که جمعیت انگلستان بیش از ۵۵ میلیون نفر است و جمعیت ساسکاچوان اندکی بیش از یک میلیون نفر است. این بدین معناست که، ممکن است ساعت‌ها رانندگی کنید بدون اینکه کسی را ببینید. 
 • آب و هوای نامساعد
  از آنجایی که استان ساسکاچوان محصور در خشکی است، پهنه آبی بزرگی وجود ندارد که در تعدیل آب و هوای آن کمک کننده باشد، زمستان‌های بسیار سرد و طولانی مدت در انتظار شما است. از طرف دیگر تابستان‌ها نیز بسیار گرم و مرطوب است.

زمستان ساسکاچوان

 • نرخ نسبتا بالای وقوع جرم
  متوسط نرخ جرم و جنایت در استان ساسکاچوان بالاتر از میانگین کشوری است به ویژه در مناطق روستایی. در چند سال اخیر، شمال استان به رتبه اول کشوری تبدیل شده است.
 • محدود بودن سرگرمی‌ها
  بهترین سرگرمی در این استان، طبیعت گردی است و اغلب اوقات، کاری به غیر از این نمی‌شود انجام داد. در این استان انتخاب‌های شما بسیار محدود است و در عمل چیزی به نام زندگی شبانه یا نایت لایف وجود ندارد.

آب و هوای استان ساسکاچوان

ساسکاچوان آب و هوای قاره‌ای دارد و در فصول مختلف دماهای شدیدی را تجربه می‌کند. بارش‌ها در این استان نسبتا اندک است و بیشتر در فصل تابستان بارش رخ می‌دهد. به واسطه دور بودن از اقیانوس، از آب و هوای معتدل خبری نیست. 

بیشینه دما در گرم‌ترین روز سال ممکن است در مناطق جنوبی تا ۳۵ درجه هم برسد و کمینه دما در روزهای سرد زمستانی هم ممکن است در برخی نواحی شمالی استان به ۴۰- هم برسد.

هزینه زندگی در استان ساسکاچوان

هزینه زندگی در استان ساسکاچوان بسیار پایین است. میانگین اجاره بهای یک آپارتمان یک خوابه در ساسکاتون و رجاینا به ترتیب حدود ۸۰۳ و ۹۵۴ دلار است که در مقایسه با شهری مثل تورنتو که این هزینه بیش از ۲۲۰۰ دلار است، بسیار مقرون به صرفه است.

علاوه بر این، متوسط هزینه خرید یک خانه ویلایی موسوم به بانگالو (bungalow) در ساسکاتون حدود ۳۳۳,۸۸۲ دلار است در حالی که همین خانه در کلان شهر ونکوور حدود ۱,۴۳۷,۸۷۳ دلار برایتان آب می‌خورد.

نرخ استانیِ مالیات بر فروش در ساسکاچوان  حدود ۶% است که بعلاوه ۵% مالیات ملی بر کالا و خدمات، حدود ۱۱% است که در مقایسه با استان‌هایی مثل نیوبرانزویک، نیوفاندلند و کبک کمتر است.

جدول هزینه‌ها در استان ساسکاچوان

جدول زیر هزینه زندگی را در دو شهر ساسکاچوان یعنی رجاینا و ساسکاتون با جزییات بررسی شده است.

لیست کالا و خدمات در دو شهر ساسکاچوانرجایناساسکاتون
اجاره ماهانه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر۹۸۷ دلار کانادا۱,۱۸۳ دلار کانادا
اجاره ماهانه آپارتمان یک خوابه در حومه شهر۸۵۰ دلار کانادا۸۹۴ دلار کانادا
هزینه ماهانه برق، گرمایش، آب، دفع زباله۱۸۶ دلار کانادا۲۸۲ دلار کانادا
هزینه ماهانه حمل و نقل عمومی۸۸ دلار کانادا۸۳ دلار کانادا
یک وعده غذایی دو نفره در رستوران معمولی۷۰ دلار کانادا۷۰ دلار کانادا

شهرهای استان ساسکاچوان

استان ساسکاچوان ۱۶ شهر دارد که پر جمعیت‌ترین و بزرگترین آن‌ها شهر ساسکاتون است. شهر ملویل (Melville) هم کم جمعیت‌ترین شهر ساسکاچوان است.

شهرهای مهم ساسکاچوان:

 • رجاینا Regina
 • ساسکاتون Saskatoon
 • پرنس آلبرت Prince Albert
 • موس جا Moose Jaw
 • یورک تون Yorkton

کدام شهر ساسکاچوان را برای زندگی انتخاب کنم؟

رجاینا، ساسکاتون، ویبرن، استوان و موس جا شهرهایی هستند که نسبت به بقیه شهرهای ساسکاچوان برای مهاجرت مناسب‌تر هستند. البته این واقعیت را باید قبول کنید که استان ساسکاچوان، کلان شهرهایی مانند تورنتو و ونکوور ندارد، اما شهرهای کوچکی با طبیعتی زیبا و موقعیت‌های شغلی مناسب وجود دارد که می‌تواند نوید یک زندگی خوب را به شما بدهد.

 • رجاینا Regina: این شهر به عنوان مرکز استان ساسکاچوان و دومین شهر پرجمعیت آن، رشد اقتصادی ثابت و رو به بالایی دارد. اگر به عنوان یک مهاجر، این شهر را انتخاب کرده‌اید، محله‌های مناسب و خوب این شهر عبارتند از آرگیل پارک، لیک ویو، کورونیشن پارک و آرکولا ایست.
 • ساسکاتون Saskatoon: این شهر با دارا بودن ۲۵۰ هزار نفر جمعیت، پرجمعیت‌ترین شهر این استان به حساب می‌آید. لقب ساسکاتون “شهر پل‌ها” نام دارد. این شهر یکی از زیباترین دشت زارهای کانادا به حساب می‌آید که در حاشیه جنوبی رودخانه ساسکاچوان قرار دارد. محله‌هایی همچون: آربور کریک، سیتی پارک و نوتانا از محله‌های مناسب برای مهاجران هستند. 
 • ویبرن Weyburn: این شهر بسیار کوچک تنها ۱۲ هزار نفر جمعیت دارد ولی به عنوان یکی از بهترین شهرهای واقع در دشت مرکزی کانادا برای زندگی به حساب می‌آید. متوسط درآمد سالانه در این شهر ۱۲۶,۰۰۰ دلار کانادا است. 
 • استوان Estevan: این شهر هم یکی دیگر از شهرهای کوچک این استان است با جمعیت ۱۲.۵ هزار نفر. با این حال، صنایع نفت و گاز و زغال سنگ آن باعث رشد اقتصادی خوب آن شده است. متوسط درآمد سالانه در این شهر ۱۲۸,۸۸۹ دلار کانادا است. 
 • موس جا Moose Jaw: این شهر با داشتن ۳۵ هزار نفر جمعیت، چهارمین شهر پرجمعیت ساسکاچوان به حساب می‌آید. خود این شهر دارای صنایع گسترده‌ای است و حومه آن نیز از مزارع کشاورزی غنی برخوردار است.

حمل و نقل عمومی در ساسکاچوان

ساسکاچوان تنها استان کانادا است که شبکه اتوبوسرانی خود را دارد (STC). این شبکه در برخی از شهرهای استان ساسکاچوان مانند رجاینا، ساسکاتون، پرنس آلبرت و موس جا فعالیت دارد. . بعلاوه، از سال ۲۰۱۸ فعالیت دو سرویس Uber و Lyft به صورت رسمی در ساسکاچوان آغاز شد. 

جالب است بدانید در شهری مانند ساسکاتون برای اینکه بتوانید سفر خود را برنامه ریزی کنید، ابزارهای مختلفی در اختیار شما قرار دارد. سیستم حمل و نقل ساسکاتون از اپلیکیشن‌های موبایلی برای اینکار استفاده می‌کند مانند Transit Go.

هزینه‌های حمل و نقل در ساسکاچوان از طریق اتوبوس

رده سنیشهر ساسکاتونشهر رجاینا
افراد بزرگسال۳ دلار کانادا۳/۲۵ دلار کانادا
دانشجویان دانشگاه۳ دلار کانادا۳/۲۵ دلار کانادا
دانش آموزان متوسطه (مقاطع ۹ تا ۱۲)۲/۷۵ دلار کانادا۲/۷۵ دلار کانادا
کودکان، دانش آموزان ابتدایی، مهد کودک (از سن ۵ تا مقطع ۸)۲/۲۵ دلار۲/۷۵ دلار کانادا
کودکان زیر ۵ سالرایگانرایگان

تخفیف کارت اتوبوس در ساسکاچوان

اگر فردی جزو طبقه کم درآمد جامعه باشد، می‌تواند با مراجعه به دفتر حمل ونقل محل سکونت خود در ساسکاچوان تقاضای کارت اتوبوس تخفیف دار کند. این برنامه به افراد اجازه تردد ارزان قیمت و فعالیت اجتماعی بیشتر را می‌دهد. هزینه این کارت را وزارت خدمات عمومی، شهرداری و خود شخص متقبل می‌شوند.

چه کسانی واجد شرایط دریافت این کارت هستند؟

این کارت در دسترس افرادی است که حداقل از یکی از برنامه‌های زیر استفاده می‌کنند:

 • برنامه حمایت از درآمد ساسکاچوان (SIS)
 • برنامه درآمد ضمانت شده ساسکاچوان برای معلولین (SAID)
 • برنامه مکمل اشتغال ساسکاچوان (SES)
 • برنامه کمک هزینه آموزشی ساسکاچوان (PTA)

این کارت در چه شهرهایی در دسترس است؟

 • رجاینا
 • ساسکاتون
 • پرنس آلبرت
 • موس جا
 • نورث بتلفورد
 • سویفت کارنت
 • یورتکان

این استان سیستم قطار زیر زمینی یا همان مترو ندارد ولی دارای دو خط قطار بین شهری است که توسط شرکت ویا ریل (VIA Rail) اداره می‌شود. این خطوط دارای پنج ایستگاه در شهرهای ساسکاتون، ملویل، بیگار، یونیتی و واتروس است. بیش از ۹۰۰۰ مسافر از طریق این دو خط ریلی به ایستگاه‌های پنج گانه دسترسی دارند که بیشترشان از سایر استان‌ها هستند.

سرگرمی‌هایی که می‌توان در ساسکاچوان انجام داد

۱. بازدید از حیات وحش غنی پارک ملی آلبرت یکی از بهترین فعالیت‌ها در این استان به شمار می آید. حیواناتی همچون، گاومیش کوهان دار، خرس سیاه، گرگ، سیاه گوش، روباه، موس، گوزن و بیشتر از آن در این پارک ملی وجود دارد.

۲. اگر اهل تاریخ هستید، می‌توانید از سایت تاریخی باتوش (Batoche) در لوئیس ریل دیدن کنید. مکانی که شورش‌های شمال غرب در سال ۱۸۸۵ در آنجا به پایان رسید.

۳. تپه‌های سرو که مرتفع‌ترین بخش استان به حساب می‌آید، شامل پهنه گسترده‌ای از علفزارها است. در این پارک می‌توانید از فعالیت‌های متعددی مثل کمپینگ، پیاده روی، زیپ لاین، اسکی، و غیره بهره ببرید.

تپه های سرو ساسکاچوان

۴. قایقرانی در آب‌های خروشان رودخانه چرچیل دیگر فعالیت مهیجی است که می‌توان در این استان انجام داد.

۵. ماهیگیری در دریاچه Milton Lake Lodge هم جاذبه‌ای است که نمی‌شود به راحتی از کنار آن گذشت.

فرهنگ استان ساسکاچوان

فرهنگ ساسکاچوان به طور گسترده‌ای تحت تاثیر فرهنگ کشورهای اروپایی مانند فرهنگ انگلیسی، آلمانی، اوکراینی، روسی، فرانسوی، ایرلندی و اسکاتلندی است. البته فرهنگ بومیان کانادا هم در آن تاثیرگذار است. در گذر زمان اما، فرهنگ آمریکایی تاثیری عمیق برروی فرهنگ این استان گذاشته است. 

جلوه‌های فرهنگی این استان در جشنواره‌های مختلفی که در این استان برگزار می‌شود قابل مشاهده است. جشنواره‌هایی از جمله جشنواره شکسپیر در ساسکاتون یا جشنواره کلمات در شهر موس جا یا جشنواره‌های محلی آگوست در رجاینا.

جشنواره‌های برگزار شده در استان ساسکاچوان

در این جشنواره که هر ساله در ماه جولای و آگوست و در کرانه جنوبی رودخانه ساسکاچوان برگزار می‌شود، برای گرامی‌داشت آثار ویلیام شکسپیر است. تمامی اجراهای موسیقی، رقص و تئاتر، جشن‌های قرون وسطایی و نمایش‌های هنری به صورت رایگان برگزار می‌شود.

این مسابقه در زمستان‌های طولانی ساسکاچوان برگزار می‌شود و تا انتهای فوریه ادامه دارد. در این مسابقه، سورتمه سوارانی از سراسر دنیا برای طی کردن مسافت حدود ۵۰۰ کیلومتری به این استان می‌آیند.

برای بیش از ده سال است که شهر سویفت کارنت میزبان جشنواره بادبادک‌ها در ماه ژوئن است. این جشنواره زیبا به کسانی اختصاص دارد که عاشق پرواز بادبادک‌ها هستند. سازندگانی از کل دنیا به این شهر می‌آیند ازجمه تایلند، هند، چین، اروپا، و آفریقا. 

بازدیدکنندگان این جشنواره می‌توانند بادبادک خریداری کنند، نحوه ساخت بادبادک را از معتبرترین هنرمندان این رشته فرا بگیرند، یا اینکه از تماشای پرواز صدها شاهکار هنری زیبا و رنگارنگ لذت ببرند. 

هرساله در سومین هفته جولای، شهر موس جا میزبان این جشنواره ۴ روزه می‌شود. جشنواره‌ای ادبی که مسابقات و فعالیت‌های مختلفی را شامل می‌شود. بعلاوه این جشنواره سرگرمی‌های مختلفی را در مراکز فرهنگی، کتابخانه‌های عمومی، موزه‌ها و گالری‌های هنری در بر می‌گیرد.

حقایق خاص در مورد ساسکاچوان

 • ساسکاتون در این استان، آفتابی‌ترین شهر کانادا محسوب می‌شود، با میانگین ۲,۳۸۰ ساعت تابش آفتاب در هر سال.
 • بیش از ۱۰۰,۰۰۰ دریاچه در این استان وجود دارد که بیش از ۵۹ کیلومتر مربع از آن را اشغال کرده اند.
 • ساسکاچوان بزرگترین تپه‌های شنی کانادا را به خود اختصاص داده است با طول ۱۰۰ کیلومتر.
 • بزرگ راه‌های این استان از تمامی استان‌های کانادا بیشتر است. با طول تقریبی ۲۶,۰۰۰ کیلومتر.

تحصیل در استان ساسکاچوان

این استان دو دانشگاه مهم دارد:

برای دانشجویان خارجی از سراسر دنیا، تحصیل در ساسکاچوان از این رو مناسب است که دولت این استان خدمات درمانی را برای دانشجویان خارجی ارائه می‌کند. علاوه برآن، این استان با داشتن اقتصادی قوی و فرصت‌های شغلی مناسب مقصد خوبی برای دانشجویان خارجی به حساب می‌آید. 

در مورد مدارس باید گفت که شهر ساسکاتون بزرگترین منطقه آموزشی این استان به حساب می‌آید که شامل ۴۹ مدرسه ابتدایی، ۱۰ مدرسه متوسطه و ۲۶۰۰۰ دانش آموز است.

مهاجرت به استان ساسکاچوان

بیایید به این سوال پاسخ دهیم که آیا ساسکاچوان برای مهاجرت مناسب است یا خیر؟ در حقیقت این مهاجرت به ساسکاچوان به دلایلی از قبیل هزینه پایین مسکن و زندگی برای مهاجران مناسب است. اقتصاد این استان هم که اغلب بر پایه کشاورزی استوار است، فرصت‌های شغلی زیادی را برای جویندگان مشاغل مختلف فراهم می‌کند. 

در انتها بد نیست دیدگاه چند نفر از کاربران سایت Quora را درباره استان ساسکاچوان بررسی کنیم:

شرایط زندگی در ساسکاچوان

این کاربر در پاسخ به این سوال که ساسکاچوان برای یک مهاجر از نیجریه چطور است؟ این گونه جواب داده است:

«سرد. خیلی خیلی سرد! من در ماه ژانویه در رجاینا بودم با دمای ۱۶- و احساس راحتی داشتم اما وقتی از یک کشور حاره‌ای به این کشور بیایی، به طرز باورنکردنی سرد است. خبر خوب این که بعد از یکی دو سال به آن عادت می‌کنید و حس خواهید کرد که خانه خودتان است. احساسی که من الان دارم.»

مهاجرت به استان ساسکاچوان

این کاربر هم در پاسخ این سوال که: زندگی در شهر وارمن در ساسکاچوان کانادا برای مهاجران چگونه است؟ گفته است:

«زمانی که من در این استان زندگی می‌کردم، شاهد این بودم که حتی افرادی که از همان استان بودند، توسط افراد محلی پذیرفته نمی‌شدند چه برسد به کسانی از استان‌های دیگر و مهاجران. فرزندان آن‌ها [در جامعه] پذیرفته می‌شوند ولی والدین نه. با توجه به اینکه شهر وارمن تحت تاثیر ساسکاتون است، اندکی دوستانه تر است.»

استان ساسکاچوان

این کاربر در پاسخ این سوال که: بهترین و بدترین چیز درباره زندگی در ساسکاچوان چیست؟ گفته است:

«ساسکاچوان در بهار و بعد از زمستان طولانی، بی‌نظیر است. به ویژه گلهای شگفت انگیز در علفزارها. مناظر تابستان نیز بسیار زیباست؛ از آنجایی که تا چشم کار می‌کند می‌توان گندم زارهایی را دید که همچون امواج اقیانوس با نسیم به آرامی تکان می‌خورند. در پاییز، کمباین‌های در حال برداشت محصول، حس زنده بودن به انسان می‌بخشد. 

بدترین چیز؟ نمی‌دانم.»

سوالات متداول

حداقل دستمزد در ساسکاچوان در سال ۲۰۲۲ حدود ۱۳ دلار در سال است.

متوسط هزینه ماهانه یک شخص در مهمترین شهر استان ساسکاچوان، ساسکاتون، بدون در نظر گرفتن اجاره خانه حدود ۱,۱۸۱ دلار کانادا است.

آب و هوای این استان در دسته بندی اقلیم قاره‌ای قرار می‌گیرد. بیشینه و کمینه دما در مناطق جنوبی استان ساسکاچوان ۳۵ درجه بالای صفر و ۴۰- درجه زیر صفر در مناطق شمالی استان می‌رسد.

ساسکاچوان در کل استان امنی به حساب می‌آید. با این حال، دو شهر با کمترین امنیت در سطح کانادا متعلق به این استان است.

 • نفت و گاز
 • کشاورزی
 • دامداری
 • معدن 
 • گردشگری
 • دانشگاه رجاینا
 • دانشگاه ساسکاچوان

برای مهاجرت به کانادا نیاز به کمک دارید؟

شرکت مهاجرتی ویزا موندیال یک شرکت حقوقی پیشرو در زمینه مهاجرت به کاناداست که ۱۲ سال سابقه فعالیت دارد. ویزا موندیال با پشتوانه تیمی بیش از ۲۰۰ نیروی متعهد به شما برای مهاجرت آسان به کانادا کمک می‌کند. از زمان تاسیس ویزا موندیال تا کنون بیش از ۱۰‌هزار پرونده مهاجرتی با موفقیت به اتمام رسیده‌اند. این موضوع ویزا موندیال را به یکی از قابل‌‌اعتماد‌ترین موسسات مهاجرتی کشور تبدیل کرده است.

تیم ویزا موندیال