England Flag
Search
Search
Close this search box.

استان کبک کانادا

استان کبک کانادا

شاید تنها گرمای زبان فرانسه باشد که توانایی آب کردن یخ‌های سرد این بخش از کانادا را داشته باشد. لحظه‌ای چشمانتان را ببندید و ریتم موزون این زبان زیبا را با طبیعت شگفت انگیز کبک در هم آمیزید تا تصویری درست از این استان را در ذهنتان مجسم کنید. چه آمیزه درخشانی!

کبک، استانی وسیع است که تقریبا یک ششم مساحت کانادا را به خود اختصاص داده و جذابیت‌های منحصر به فردی را، از شهرهای تاریخی گرفته تا تندراهای قطبی، در خود جای داده. این استان در شمال تقریبا به مدار قطبی، در جنوب به ایالت‌های ورمونت و نیویورک آمریکا و در غرب به هادسون بی می‌رسد.

استان کبک در یک نگاه

مرکز: کبک سیتی

مساحت: ۱,۵۴۲,۰۵۶ کیلومتر مربع

جمعیت: ۸.۶۳ میلیون نفر

زبان رسمی: فرانسه

صنایع عمده: صنعت هوایی، مالی، حمل و نقل

شعار: به یاد می‌آورم (Je me souviens)

مهمترین شاخصه و وجه شهرت: تولید شربت افرا و هاکی

نقشه استان کبک

پرچم استان کبک

پرچم کبک

این تازه اول کار است! هنوز اطلاعات بی‌شمار و مهمی در خصوص استان کبک وجود دارد که باید بدانید. نگران نباشید، زیرا مطمئنا بعد از خواندن این مقاله، به یک متخصص در حوزه استان کبک تبدیل می‌شوید. پس بیایید با هم استان کبک کانادا را زیرو رو کنیم.

فهرست مطالب

ارزش های مشترک جامعه کبک

برای این که بتوانید به خوبی با جامعه کبک انطباق یابید، مهم است که از ارزش‌های مشترک کبک پیروی کنید. این ارزش‌ها عبارتند از:

 • زبان فرانسه: نه تنها زبان رسمی کبک است، بلکه قلب هویت آن است.
 • دموکراسی: این اصل تغییر ناپذیر در کبک، شهروندان را قادر به انتخاب نمایندگان پارلمان  و دخالت در قدرت می‌کند. 
 • تساوی زن و مرد: این ارزش بنیادی در جامعه کبک حقوق و مسئولیت‌ها را بین زن و مرد به تساوی تقسیم می‌کند.
 • حقوق و مسئولیت‌های اهالی کبک: آزادی‌ها و برابری حقوق سیاسی، قضایی و اقتصادی ارزش‌های بنیادی این ایالت هستند.
 • جدایی دین از سیاست: تصمیم گیری و اقدامات در ایالت کبک مستقل از قدرت‌های مذهبی است.

بیشتر بخوانید: ارزش‌های مشترک جامعه کبک

استان کبک کانادا

شرایط زندگی در کبک

استان کبک کانادا به دلیل داشتن اقتصاد قدرتمند، امن و پویا جذابیت بالایی برای مهاجران دارد به طوری که سالانه بین ۳۰,۰۰۰ تا ۵۰,۰۰۰ مهاجر از سراسر دنیا به این استان می‌آیند تا آینده‌ای زیبا و مطمئن برای خود بسازند.

کیفیت زندگی در این استان بسیار بالا است به طوری که همواره جزو سه استان اول کانادا به حساب می‌آید. جشنواره‌های متنوع، سیستم آموزشی پیشرفته، نظام سلامت فراگیر، و فرصت‌های شغلی بالا باعث شده شرایط زندگی در کبک کانادا بسیار خوب باشد.

دلایلی که شرایط زندگی در کبک را ایده‌آل می‌کند

 • امنیت بالا: استان کبک یکی از ۴ استان کانادا با امنیت بالا و نرخ جرم و جنایت پایین به حساب می‌آید.

نرخ جرم و جنایت استان های کانادا

 • نرخ پایین بیکاری: نرخ بیکاری در کبک ۵% است که در مقایسه با متوسط کشوری (۶%) و استان انتاریو (۶.۴%) پایین‌تر است.
 • نظام آموزشی: دسترسی به آموزش مناسب و فراگیر، دانشگاه‌های با کیفیت و هزینه‌های مقرون به صرفه، این استان را به یکی از مقصدهای ایده‌آل برای دانش آموزان و دانشجویان از سراسر دنیا تبدیل کرده است. 
 • استانداردهای کاری: شیرینی زندگی در استان کبک رابطه تنگاتنگی با تعادل بین زندگی کاری و زندگی شخصی دارد. شاید در ابتدا، داشتن یک هفته کاری ۴۰ ساعته برای تازه واردها دشوار به نظر بیاید اما استاندارد بالای محیط کار در استان کبک استرس و فشار کاری را کاهش می‌دهد. 

کیفیت زندگی در دو شهر اصلی کبک یعنی مونترال و کبک سیتی:

 با توجه به این که متوسط شاخص کیفیت زندگی در کانادا ۱۶۱ است، مقایسه این دو شهر خالی از لطف نیست.

شاخص کیفیت زندگی مونترال و کبکب سیتی

آب و هوای کبک

کبک، تابستان‌های مطبوع و مرطوبی دارد اما در طرف مقابل زمستان‌های آن سرد و پر برف است. در طول سال، کمینه دما به طور معمول ۱۴- درجه سانتی گراد و بیشینه دما حدود ۲۵ درجه است. 

بیشتر مناطق مرکزی کبک، بین مدار شمالی ۵۱ تا ۵۸ درجه، دارای اقلیم زیرشمالگانی (subarctic climate) هستند. این بدان معنی است که زمستان‌های این مناطق بسیار سرد و طولانی هستند. تابستان‌ها نیز تحت تاثیر توده‌های هوای سرد قطب شمال، کوتاه و نه چندان گرم هستند. 

بهار کبک
تابستان کبک
پاییز کبک
زمستان کبک

هزینه زندگی در کبک

این استان یکی از ارزان‌ترین استان‌های کانادا به حساب می‌آید. متوسط هزینه زندگی در استان کبک با توجه به شهر، منطقه و سبک زندگی متغیر است اما متوسط این هزینه برای یک فرد، بدون در نظر گرفتن هزینه مسکن، ماهیانه حدود ۱,۰۶۰ تا ۱,۵۷۰ دلار کانادا است. در جدول زیر با جزئیات بیشتری به هزینه زندگی در کبک اشاره کرده‌ایم.

متوسط هزینه‌های زندگی در کبک:

دسته بندیمتوسط هزینه به دلار کانادا
حقوق دریافتی در ماه پس از کسر مالیات۲,۷۶۹ دلار
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر۷۷۵ – ۸۴۵ دلار
اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر۱,۲۷۵ – ۱,۳۰۰ دلار
هزینه آب، برق، گرمایش، سرمایش، دفع زباله برای یک آپارتمان ۸۵ متر مربعی۸۲ – ۸۸ دلار
هزینه ماهانه تلفن۱۰۰ – ۲۰۰ دلار
هزینه ماهانه اینترنت پر سرعت۶۵ – ۷۰ دلار
هزینه خواربار در ماه برای یک نفر۲۰۰ – ۳۰۰ دلار
هزینه یک وعده غذایی در یک رستوران ارزان۱۵ – ۱۷ دلار
هزینه یک شام دو نفره در یک رستوران متوسط۵۰ – ۷۰ دلار
هزینه یک لیتر بنزین۱/۱۴ دلار
هزینه استفاده یک ماهه از حمل و نقل عمومی۵۰ – ۸۸/۵ دلار
هزینه سالانه تحصیل در مدارس ابتدایی بین المللی۵,۵۰۰ دلار
هزینه سالانه تحصیل در دانشگاه۱۷,۵۰۰ تا ۲۰,۰۰۰ دلار

هزینه ماهیانه زندگی در پنج شهر کبک

شهراجاره آپارتمان یک خوابهحمل و نقل عمومیباشگاهآب، برق، گرمایش، سرمایش
مونترال۱,۲۹۰ دلار۹۰ دلار۴۴.۹۵ دلار۹۷.۲۳ دلار
کبک۸۷۳ دلار۸۹/۵۰ دلار۴۸.۴۳ دلار۸۲.۸۶ دلار
لاوال۱,۱۵۲ دلار۹۷ دلار۲۳.۲۵ دلار۹۱.۴۰ دلار
گاتینو۱,۱۰۹ دلار۹۹ دلار۶۲.۳۳ دلار۹۹.۵۹ دلار
شربروک۵۳۸.۳۳ دلار۷۹.۹۰ دلار۲۹.۱۷ دلار۸۶ دلار

شرایط کار در کبک

برای اشتغال به کار قانونی در استان کبک، باید شماره بیمه‌ اجتماعی مخصوص به خودتان (Social Insurance Number-SIN) را در کانادا داشته باشید. بنابراین به‌ محض رسیدن به کبک و برای اینکه بتوانید کارتان را شروع کنید، برای SIN نامبر درخواست دهید. 

پس از دریافت سین نامبر، داشتن مدارک بررسی‌ شده امری مهم است. این امر از آن‌ جهت اهمیت دارد که کارفرمایان کانادایی از این طریق خواهند توانست به کیفیت و تجارب شما در مقایسه با استانداردهای کشور کانادا پی ببرند. برای این منظور با مرکز مدارک بین‌المللی کانادا در ارتباط باشید. 

اگر بازرگان هستید، برای اشتغال در حوزه‌ تجاری‌تان در کبک باید مجوز تجاری در این استان را اخذ کنید. برای این منظور باید با وب‌سایت Red Seal در ارتباط باشید.

ممکن است لازم باشد که در سازمان مقرراتی مرتبط با حرفه یا کسب‌وکارتان ثبت‌نام کنید. شما می‌توانید از طریق دفترچه‌های راهنما یا جستجوی آنلاین به این سازمان‌ها دسترسی پیدا کنید. به‌عنوان‌مثال، دندان‌پزشک‌ها باید عبارت “سازمان دندانپزشکی کبک” را جستجو کنند.

جستجوی کار در کبک

برای یافتن شغل در استان‌های مختلف  کانادا از جمله کبک چندین موتور جستجوی آنلاین وجود دارد:

باید بدانیم که یافتن کار می‌تواند امری زمان‌بر باشد بنابراین در حین فرایند جستجوی کار در کبک، برای تأمین مالی خودتان از قبل آمادگی داشته باشید.

ایرانیان کبک

از آنجایی که بیشتر ایرانیان به زبان فرانسه تسلط ندارند، بیشتر تمایل دارند در مناطقی زندگی کنند که چند زبانگی و چند فرهنگی در آنجا بیشتر است. مانند شهر مونترال که دو زبانه محسوب شده و دانستن زبان انگلیسی، شما را از یادگیری زبان فرانسه بی نیاز می‌کند. 

بعلاوه، به خاطر داشتن دانشگاه‌های دو زبانه و یا انگلیسی زبان، وجود دانشجویان بین المللی در شهر مونترال به ویژه مناطق مرکزی شهر و نیز بازار کار مناسب، این شهر جذابیت بیشتری برای ایرانیان دارد. 

در شهرهای دیگر این استان مانند کبک سیتی هم ایرانیان زندگی می‌کنند اما تعداد آن‌ها به نسبت مونترال بسیار کمتر است. دلیل این امر هم همان موانع ناشی از زبان فرانسه است. 

حمل و نقل در استان کبک: چگونه در کبک رفت و آمد کنیم؟

در استان وسیعی مانند کبک، داشتن یک سیستم حمل و نقل عمومی قوی از موارد ضروری به حساب می‌آید. این سیستم شامل مسیرهای دوچرخه، اتوبوس‌، قطارهای شهری و مترو می‌شود. 

با وجود سیستم حمل و نقل کم نظیر استان کبک، بعید است مقصدی در شهری مانند مونترال یا کبک سیتی مد نظرتان باشد و شما برای رسیدن به آن دچار مشکل شوید.

اپوس (OPUS)، واژه‌ای عجیب با کاربردی آشنا

کارت اپوس برای حمل و نقل در مونترال و کبک سیتی از همان ابتدای مهاجرت تبدیل به یکی از کارت‌های مهم داخل کیف پول هر مهاجری می‌شود. حتی گاهی مهم تر از کارت دانشگاه!

با این کارت از مترو و اتوبوس به راحتی می‌شود استفاده کرد و کسانی که با نقشه نسبتا شلوغ اتوبوس و متروی مونترال و کبک رفاقت کنند، لذت بیشتری خواهند برد.

opus quebec کبک

خیلی از مهاجران بعد از دو تا سه ماه تازه متوجه می‌شوند که اگر به جای خرید بلیت تک سفره، یک بلیت نامحدود یک ماهه خریداری کنند، بسیار با صرفه‌تر خواهد بود. چیزی حدود ۹۰ دلار که به صورت نامحدود شما را مسافر شهر مونترال و کبک سیتی می‌کند. 

فراموش نکنید که اگر کارت اپوس خود را رسمی کرده و به ثبت برسانید حتی در صورت گم شدن کارت، در خصوص مبلغ شارژ آن نگرانی نخواهید داشت و با مراجعه به یکی از ایستگاه‌های مترو، المثنی آن را دریافت خواهید کرد.

اجاره خانه در کبک

 اولین قدم در انتخاب مسکن در استان کبک یا هر استان دیگری این است که این سوالات را از خود بپرسید: چه نوع خانه‌ای را مد نظر دارید؟ چه هزینه‌ای را می‌خواهید پرداخت کنید؟ چه انتظاری از یک خانه دارید؟ 

اجاره خانه در کبک به چه صورت است؟
زمانی که خانه مورد علاقه خود را یافتید باید اجاره نامه‌ای تنظیم کنید. قبل از امضای اجاره نامه باید بدانید که شرایط اجاره نامه بایستی به زبان فرانسه تنظیم شود مگر اینکه هر دو طرف موافقت کنند که اجاره نامه به زبان انگلیسی نگارش شود. 

اغلب اوقات، قرارداد اجاره در کبک از اول جولای شروع می‌شود و تا ۳۱ ژوئن سال بعد ادامه دارد. اجاره نامه باید شامل میزان اجاره بها، تاریخ پرداخت، هزینه قبوض برق و آب و غیره. 

در نهایت شرایط بیمه مستاجر را بررسی و بهترین و مقرون به صرفه‌ترین بیمه را پیدا کنید. این بیمه تمامی وسایل خانه شما را تحت پوشش قرار می‌دهد. 

نکته مهم: به یاد داشته باشید که نیاز نیست اجاره بهای ماه آخر را به موجر پرداخت کنید.

اصطلاحاتی که برای اجاره خانه در کبک باید بدانید:

 •  ½ X: نشان دهنده تعداد اتاق‌های آپارتمان است. ½ یعنی این واحد حمام دارد. ½5 به این معنی است که واحد شما دارای ۳ اتاق 
 • S یا s/sol: آپارتمان زیر زمین یا نیم زیرزمین. اغلب ارزانتر است و در ماههای گرم سال خنک تر ولی در کل کم نورتر است.
 • cpi.ca یا pi2: فوت مربع. در آمریکای شمالی، واحد اندازه گیری مساحت فوت مربع است. هر متر حدودا ۱۰ فوت است. 
 • Meublé: آپارتمان مبله. اغلب گرانتر است ولی برای کسانی که تازه وارد کبک شده‌اند گزینه خوبی است. 
 • Serv: در کبک، برق، گرمایش، تلفن و آب گرم در قیمت اجاره گنجانده می‌شود. 
 • Ch یا cc: نشان دهنده تعداد اتاق خواب‌ها است.
 • Rdc: آپارتمان همکف است.
 • Nf: اقامتگاه دارای تهویه مطبوع است. 
 • Stat: آپارتمان دارای پارکینگ است. 

فرهنگ مردم استان کبک: کبک ‌فرانسه‌ای دیگر!

به واسطه سکونت جمعیت بالایی از فرانسوی زبانان در این استان، فرهنگ غالب در کبک فرهنگ فرانسوی است. فرهنگی که ریشه در اولین فرانسوی زبانان اروپایی دارد که این منطقه را به عنوان سکونتگاه خود برگزیدند. این استان با لهجه‌های گوناگون، فرهنگ غذایی متنوع و نیز مهمان نوازی مردمانش شناخته می‌شود. 

ساز مخالف کبک 

قطعا در طول رانندگی در شهرهای کبک به این شعار حک شده بر روی پلاک خودروها برخورد خواهید کرد: Je me souviens (به یاد می‌آورم)

این شعار، منعکس کننده تاریخ پیچیده کبک است. شعاری که به سال ۱۹۳۹ برمی‌گردد. زمانی که به صورت رسمی به نشان این ایالت تبدیل شد و در سال ۱۹۷۸ بر روی پلاک خودروها حک شد. 

روابط تاریک بین کبک فرانسوی زبان و کانادای انگلیسی زبان و نیز تاکید بر حفظ میراث فرانسه جدید دلایلی هستند که این شعار را در کبک جاودانه کرده است. شعاری که بیشتر و بیشتر بر جدایی فرهنگ کبک از کانادا تاکید می‌کند. 

جشنواره‌های کبک

جشنواره موسیقی جاز مونترال: حدود ۲.۵ میلیون نفر در بیش از ۶۵۰ کنسرت این جشنواره شرکت می‌کنند. در این جشنواره حدود ۳۰۰۰ هنرمند جاز به اجرای برنامه می‌پردازند. در خلال ده روز برگزاری این جشنواره، بیشتر مناطق مرکزی شهر مونترال به روی خودروها بسته می‌شود. 

جشنواره موسیقی جاز مونترال
جشنواره موسیقی جاز مونترال

جشنواره زمستانی کبک: هر ساله، حدود یک میلیون نفر در بزرگترین جشنواره زمستانی دنیا شرکت می‌کنند. این جشنواره دو هفته و نیم طول می‌کشد و تفریحاتی همچون سورتمه سواری و مجسمه سازی با برف و یخ در آن بسیار پرطرفدار است. 

جشنواره زمستانی کبک
جشنواره زمستانی کبک

جشنواره فقط برای خنده: جشنواره دو زبانه کمدی مونترال، بزرگترین جشنواره در این نوع در دنیاست. در نیمه اول این جشنواره که یک ماه به طول می‌انجامد، کمدین‌های فرانسوی زبان به اجرای برنامه می‌پردازند و در نیمه دوم آن نیز کمدین‌های انگلیسی زبان فرصت اجرای برنامه را پیدا می‌کنند.

 یکی از مزیت‌های این جشنواره این است که اجراهای پانتومیم، آکروبات و سایر اجراهای غیر کلامی، موانع زبانی را از بین می‌برند.

جشنواره فقط برای خنده
جشنواره فقط برای خنده

جشنواره بالن گاتینو: هر ساله حدود ۲۰۰,۰۰۰ بازدید کننده از جشنواره بالن شهر گاتینو که هر ساله در روز کارگر برگزار می‌شود شرکت می‌کنند. در چهار روز برگزاری این جشنواره، تا ۱۵۰ بالن رنگارنگ از سراسر جهان در آسمان این شهر به پرواز درمی‌آیند.

جشنواره بالون گاتینو
جشنواره بالون گاتینو

جشنواره سلتیک کبک سیتی: به مدت دو هفته در بین آگوست و سپتامبر، فرهنگ فرانسوی کبک جای خود را به فرهنگ ایرلند و اسکاتلند می‌دهد. در این جشنواره بازی‌های مختلفی از جمله بازی فوتبال گیلیک (Gaelic football) و سایر ورزش‌های مفرح مربوط به فرهنگ مردم اسکاتلند و ایرلند برگزار می‌شود.

جشنواره سلتیک کبک سیتی
جشنواره سلتیک کبک سیتی

کبک بهشت غذاهای لذیذ

 • پوتین (poutine): معروف‌ ترین غذای استان کبک پوتین است. خوراکی متشکل از سیب زمینی سرخ کرده، سس گوشت و پنیر که پس از سلن دیون، خوشمزه‌ترین هدیه کبک به مردم دنیا است. البته انتظار نداشته باشید این خوشمزه دوست داشتنی را در رستوران‌هایی که غذاهای سالم سرو می‌کنند بیابید. 
غذای پوتین
تورتیر
 • تورتیر (Tourtière): این غذای سنتی نوعی پای است که با گوشت چرخ کرده پر می‌شود. درست است که در نواحی مختلف شیوه پخت آن اندکی متفاوت است اما در نهایت لذت خوردن گوشت پیچیده شده در لایه ای از خمیر، انتظارتان را می‌کشد. 
 • گوشت دودی مونترال (viande fumée): اهل مونترال که باشی، تعصب خوردن گوشت دودی در اعماق وجودت شعله می‌کشد. مهم نیست در شرق بلوار سنت لوران باشید یا در غرب آن، وجه مشترک تمام اهالی مونترال عشق به لایه‌های ضخیم گوشت دودی است که در رستوران شوارتز به طرز استادانه‌ای بر روی نان چاودار قرار گرفته. 
گوشت دودی مونترال
لوبیای پخته با شربت افرا
 • لوبیای پخته با شربت افرا (fèves au lard): تعجبی ندارد اگر در کبک لوبیای پخته را با شربت افرا مزه دار کنند. اما وقتی می‌فهمید که این خوراک برای صبحانه مصرف می‌شود، حتما تعجب می‌کند. اما باور کنید، شیرینی لوبیای پخته شده با چربی گوشت و شربت افرا در هماهنگی کامل با طعم نیمروی صبحانه است. این خوراک به طور معمول بخشی از ضیافت Sugar Shack در فصل بهار است.
 • سوپ نخود (soupe aux pois): به سختی می‌توانید در فرهنگ غذایی کبک خوراکی به قدمت این سوپ بیابید. زمانی که ساموئل دو شامپلن چهارصد سال پیش فرانسه جدید را کشف کرد، کشتی خود را با نخود و گوشت نمک سود پر کرده بود. این‌ها همان مواد اولیه سوپ نخود هستند.

در کبک، این سوپ در منوی رستوران‌ها به عنوان استارتر یا غذای اصلی می‌آید. جالب است بدانید این سوپ، به یاد اولین ساکنان استان کبک سوپ مهاجران لقب گرفته است.

بیگل مونترالی
 • بیگل مونترالی (Montreal-style Bagels): این غذای استان کبک ریشه در اوایل قرن بیستم دارد. این بیگل که به سبک مونترالی پخت می‌شود در مقایسه با رقیب نیویورکی خود، کوچک‌تر و ضخیم‌تر است. بهترین جایی که می‌توانید بیگل‌های عالی در مونترال بیابید، Fairmount Bagel و St-Viateur Bagel هستند. 
 • تافی افرا (tire sur la neige): کبک بخاطر تولید شربت افرا در دنیا معروف است و این باعث استفاده این شربت خوشمزه در جشن‌ها و دورهمی‌ها شده است. تافی افرا یکی از این خوراکی‌های سنتی است که هرساله در اوایل بهار در جشن Sugar shack به عنوان جشن پایان زمستان خورده می‌شود. 

برای درست کردن این تافی، شربت درحال جوش افرا را در برف تازه ریخته می‌ریزند که نتیجه آن تافی نرمی است که حتما باید در همان لحظه خورده شود.

تافی افرا

ورزش در کبک: هاکی، عشق و دیگر هیچ

ورزش ملی کانادا، هاکی روی یخ، چیزی نیست که در کبک بشود از آن چشم پوشی کرد. این ورزش پر طرفدارترین ورزش در کبک است. در واقع اولین مسابقه هاکی داخل سالن در سال ۱۸۷۵ در شهر مونترال برگزار شد. لیگ ملی هاکی هم برای اولین بار از مونترال آغاز شد. از این رو، کبکی‌ها خود را صاحب هاکی می‌دانند. 

هر ساله با داغ شدن رقابت‌های لیگ هاکی، کل استان کبک بازی‌های تیم مونترال‌ را در مجموعه ورزشی بل تشویق می‌کنند.

هاکی

مزایا و معایب زندگی در استان کبک

مزایای زندگی در استان کبک بسیار زیاد است با این حال، همانند تمامی نقاط دنیا، معایبی هم وجود دارد که باید به آن‌ها اشاره کرد تا شما بهتر بتوانید تصمیم بگیرید. وقت آن رسیده تا نگاهی به مزایا و معایب زندگی در این استان بیندازیم.

مزایای زندگی در کبک

 • مناظر طبیعی حیرت انگیز: اگر به دنبال مناظر کارت پستالی هستید، کبک بهشت شماست. در یک کلام باید گفت آنچه خوبان همه دارند، طبیعت کبک یکجا دارد! داشتن ۲۴ پارک ملی، دریاچه‌های زیبا و کوه‌های پرتعداد این استان را منحصر به فرد کرده است. 
 • هزینه پایین قبض برق: بله تعجب نکنید! این استان پایین‌ترین قیمت برق را بین سایر استان‌های کانادا به خود اختصاص داده است. هزینه مصرف هر کیلووات برق معادل ۷/۳ سنت کانادا است. در حالی که هزینه متوسط این میزان مصرف در کانادا ۱۷.۹ سنت است. 
 • هزینه پایین مسکن: هزینه مسکن در تمامی نقاط استان کبک، صرف نظر از این که در شهر هستید یا روستا، مقرون به صرفه است. شما می‌توانید آپارتمانی را در مرکز شهر با هزینه‌ای منطقی اجاره کنید. 
 • تفریحات و فعالیت‌های فضای آزاد: این استان یکی از بهترین فرصت‌ها را برای دوستداران طبیعت گردی و تفریحات در فضای آزاد فراهم می‌آورد. در خلال تابستان، لذت دوچرخه سواری، کوه نوردی و کایاک سواری می‌تواند کاری با شما کند که برای رسیدن آخر هفته‌ها ثانیه شماری کنید. زمستان هم که سورتمه سواری، اسکی و هاکی پای ثابت تفریحات در استان کبک هستند. 
 • آب و هوا: به دلیل وسعت بالا، کبک استانی چهار فصل به حساب می‌آید و تغییرات فصول در این استان به وضوح قابل لمس است. تابستان‌های این استان با هوای گرم مطبوعی همراه است بدون این که گرمای بیش از حد شما را آزار دهد. 
 • دسترسی به فروشگاه‌های محلی: این استان جایی است که خرید در آن به دلیل داشتن فروشگاه‎های محلی بسیار سهل و آسان است و نیازی به طی کردن مسافت‌های طولانی برای خریدهای روزمره نیست. 

معایب زندگی در کبک

 • مشکلات زبان: با توجه به این که زبان رسمی استان کبک فرانسه است، نداشتن آشنایی کافی به این زبان می‌تواند مشکلی اساسی برای شما به وجود بیاورد. به عنوان مثال عدم توانایی در خواندن علائم و تابلوهای عمومی در کبک که به زبان فرانسه هستند برای شما طاقت فرسا خواهد بود.
 • نرخ بالای مالیات بر درآمد: با این که هزینه‌های مسکن در این استان پایین است، مالیات بر درآمد فوق العاده بالا است به طوری که برای افراد با درآمد حدود ۴۶,۰۰۰ دلاری باید حدود ۲۷% مالیات فدرال و استانی پرداخت کنند. این یعنی تقریبا یک سوم از درآمد شما به این امر اختصاص پیدا می‌کند. 
 • زمستان‌های سخت: زمستان‌های سرد در این استان می‌تواند برای بسیاری از افراد تحمل ناپذیر باشد. در طول زمستان، سفرهای جاده‌ای یا هوایی ممکن است به اختلال روبرو شود. 
 • جاده‌های نامناسب: مهم نیست تقصیر آب و هوا باشد، ناتوانی دولت باشد یا مواد بکار رفته، مهم این است که جاده‌های کبک پر از چاله‌ها و دست اندازهای بزرگ و آزار دهنده است. این شرایط اصلا قابل مقایسه با استانی مثل انتاریو نیست.
  علاوه بر این دست اندازها، خط کشی‌ جاده‌ها نیز چنگی به دل نمی‌زند. این شرایط در فصل بهار بدتر می‌شود. زمانی که برف‌ها آب شده و دما بالا می‌رود. 

شهرهای استان کبک کانادا

استان کبک دارای ۲۲۷ شهر و ۴۳ روستا است. در جدول زیر ده شهر این استان بر اساس جمعیت نام برده شده است.

نام شهرجمعیت در سال ۲۰۲۱مساحت به کیلومتر مربع
مونترال۱,۷۰۴,۶۹۴۱۴۱.۱۸
کبک۵۳۱,۹۰۲۱۷۵.۰۵
لاوال۴۲۲,۹۹۳۹۵.۴۶
گاتینو۲۷۶,۲۴۵۱۳۲.۳۶
لانگوئل۲۳۹,۷۰۰۴۴.۶۹
شربروک۱۶۱,۳۲۳۱۳۶.۵۹
سگنه۱۴۵,۹۴۹۴۳۵.۷۴
لویس۱۴۳,۴۱۴۱۷۳.۳۸
تروا ریویر۱۳۴,۴۱۳۱۱۱.۷۱
تربون۱۱۱,۵۷۵۵۹.۵۱

نگاهی اجمالی به شهرهای مهم استان کبک 

 • مونترال کانادا: این شهر به عنوان پرجمعیت ترین و مهمترین شهر استان کبک در جزیره مونترال واقع شده است و دارای جزایر متعددی است. حدود ۵۰% از اهالی این شهر به زبان فرانسوی تکلم می‌کنند. 
 • کبک سیتی: این شهر که مرکز استان کبک نیز به حساب می‌آید، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای آمریکای شمالی است که محل اقامت مهاجران اروپایی بوده است. در سال ۱۹۸۵ قسمت قدیمی کبک (Old Quebec) به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شد. بیش از ۹۴% از جمعیت این شهر فرانسوی صحبت می‌کنند.
 • گاتینو: این شهر که به عنوان منطقه پایتخت ملی نیز شناخته می‌شود یک منطقه مسکونی است که شامل دو شهر اتاوا در استان انتاریو و گاتینو در استان کبک می‌شود. 
 • شربروک: این شهر در محل تلاقی رودخانه‌های ماگوگ و سنت فرانسوا در قسمت جنوبی استان قرار دارد.  زبان بیش از ۹۰% جمعیت این شهر فرانسوی است. این شهر یکی از ارزان‌ترین شهرهای کانادا به حساب می‌آید.

جاذبه‌های گردشگری استان کبک

وقتی سخن از جاذبه‌های گردشگری به میان می‌آید، کبک یکه تاز میدان است. آلبومی طبیعی از مناظری که نفس‌ها را در سینه حبس کند. طبیعتی که بازدید کنندگان آن را به سکوتی نشاط انگیر وا میدارد. مکان‌ها و جذابیت‌های بسیار زیادی در سراسر استان وجود دارد که می‌توان در زمستان و تابستان از دیدنشان لذت برد. 

مکان‌های تاریخی، موسسات فرهنگی، جشنواره‌ها، شهرهای کوچک، و نیز پارک‌ها و مناطق طبیعی زیبا تنها بخشی از برجستگی‌های دیدنی این استان هستند. می‌خواهید در مورد این جاذبه‌ها بیشتر بدانید؟

 • میدان سلطنتی (Place Royale)

میدان سلطنتی، سنگ بنای شهر کبک است که مربوط به سال ۱۶۰۸ است. در این مکان مجموعه ارزشمندی از بناهای تاریخی مربوط به قرن‌های ۱۷ و ۱۸ وجود دارد نمونه‌ای از کبک قدیمی هستند. کلیسای زیبای سنگی Notre-Dame des Victoires که مربوط به سال ۱۶۸۸ است از زیبایی‌های این میدان محسوب می‌شود. 

میدان سلطنتی
میدان سلطنتی
 • قلعه فرونتناک (Le Château Frontenac)

این قلعه که مشرف به شهر کبک است، مهمترین نماد مرکز استان کبک است که از کیلومترها دورتر دیده می‌شود. راه آهن ملی کانادا، این هتل را در سال ۱۸۹۴ بنا کرد و هنوز هم پذیرای مهمانانی از سراسر دنیا است.

قلعه فرونتناک
قلعه فرونتناک
 • موزه تمدن (Musee de la Civilisation)

این موزه در کنار رودخانه سنت لورنس و در شهر کبک قرار دارد. در این موزه مجموعه‌ای از آثار هنری و نمایشگاه‌هایی از تمدن بشری را از سراسر دنیا میزبانی می‌کند. کلکسیون‌های دائمی این موزه شامل مواردی از تاریخ محلی مانند اولین برخورد اروپایی‌ها و افراد بومی.

موزه تمدن
موزه تمدن
 • آبشار مونت مورنسی

این آبشار زیبا در شمال شرقی شهر کبک از ارتفاع ۸۴ متری فرو می‌ریزد و صحنه‌ای زیبا را خلق می‌کند. این ارتفاع بالاتر از ارتفاع آبشار نیاگارا است. بر روی این آبشار پلی معلق ساخته شده تا شما بتوانید زیبایی‌های آن را هرچه بیشتر به نظاره بنشینید.

آبشار مونت مورنسی
آبشار مونت مورنسی
 • مونترال قدیمی

بهترین محل برای گشت و گذار با پای پیاده، مونترال قدیمی است با ساختمان‌هایی از سده ۱۷ تا ۱۹ که در بندر قدیمی این شهر واقع است و شما را به قرن‌ها پیش می‌برد. بسیاری از جاذبه‌های گردشگری مونترال در این منطقه قرار دارند.

مونترال قدیمی
مونترال قدیمی
 • موزه تاریخ کانادا

این ساختمان مدرن که در گاتینو واقع است، مشرف به ساختمان‌های پارلمان اتاوا است. پرچمدار موزه‌های کانادا، تاریخ بشری را در کشور کانادا بررسی می‌کند. از فرهنگ اولین اقوام شمال غربی گرفته تا دریانوردان نورس.

موزه تاریخ کانادا
موزه تاریخ کانادا
 • کلیسای نوتردام

کلیسای نوتردام با ظاهری سلطنتی و باشکوه، یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری استان کبک در مونترال است. این کلیسا قدیمی‌ترین کلیسای شهر به حساب می‌آید. برج‌های دوقلوی آن با معماری دوره گوتیک در بالای میدان آرمز قرار گرفته‌اند. 

کلیسای نوتردام
کلیسای نوتردام
 • باغ‌های گیاه شناسی مونترال

باغ‌های گیاه شناسی سرسبز و زیبا با مساحتی حدود ۷۵ هکتار، در مجاورت استادیوم المپیک مونترال قرار دارند. این مکان، جایی برای گلخانه‌های فضای باز و بسته است که بسیاری از آن‌های بر پایه فرهنگ‌های به خصوصی شکل گرفته‌اند. باغ‌هایی نشات گرفته از فرهنگ چینی، ژاپنی و اقوام اولیه که هر یک بازگو کننده فرهنگ آن کشورها هستند. 

باغ‌های گیاه شناسی مونترال
باغ‌های گیاه شناسی مونترال

تحصیل در استان کبک

با توجه به این که تحصیل در استان کبک یک اولویت محسوب می‌شود، کیفیت آموزش در این استان بسیار بالا است. سیستم آموزشی در کبک از چهار بخش تشکیل شده است:

 1. پیش دبستانی یا همان مهد کودک
 2. آموزش ابتدایی و متوسطه، شامل آموزش فنی و حرفه‌ای
 3. کالج، شامل آموزش‌های فنی و پیش دانشگاهی
 4. تحصیلات دانشگاهی

مهاجرت به استان کبک

بگذارید با طرح یک سوال مهم، از همین ابتدا تکلیف خود را مشخص کنیم: آیا شرایط مهاجرت به استان کبک آسان است؟ در جواب باید گفت این استان یکی از آسان‌ترین و سریع‌ترین مسیرهای مهاجرت را در بین استان‌های کانادا دارد. به عنوان مثال، در حالی که اخذ ویزای اسکیل ورکر فدرال دشوار است، اقدام از طریق برنامه مهاجرت استانی کبک گزینه مناسبی برای شما به حساب می‌آید. در واقع برنامه نیروی کار متخصص کبک یا همان اسکیل ورکر کبک، یکی از آسان‌ترین روش‌های مهاجرت به کانادا است.

سوالات متداول

شهر مونترال گران‌ترین شهر استان به حساب می‌آید ولی هزینه زندگی در شهر کبک، گاتینو، شربروک، لاوال یا لانگ‌ ویل بسیار مقرون به صرفه است.

شهر شربروک ارزان‌ترین شهر در استان کبک است.

مردم استان کبک رفتار بسیار دوستانه‌ای دارند و به تفاوت‌های فرهنگی یکدیگر احترام می‌گذارند. مکان‌های دیدنی این استان هر ساله افراد زیادی را از سراسر دنیا برای بازدید به این استان می‌کشاند. کیفیت بالای زندگی و نیز طبیعت بسیار زیبا، این استان را به چهارمین استان کانادا از نظر جذابیت برای مهاجرت تبدیل کرده است.

نرخ مالیات بر درآمد در استان کبک بالاتر از سایر استان‌ها است زیرا دولت کبک خدمات گسترده‌ای را ارائه می‌دهد که در سایر استان‌ها از این خدمات خبری نیست.

درآمد متوسط در شهر کبک ۴۰,۲۲۹ دلار در سال یا همان ۲۰/۶۳ دلار در ساعت است. حقوق متوسط نیروی کار تازه وارد در سال حدود ۳۵,۱۰۰ دلار و متوسط درآمد یک نیروی کار متخصص و باتجربه حدود ۹۰,۰۰۰ دلار است.

در حال حاضر هدف گذاری استان کبک، نرخ ۰/۶ % برای مهاجرت است که از متوسط نرخ کشوری یعنی ۱% برای سالهای ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ کمتر است.

به لطف سیستم بیمه خدمات درمانی همگانی، بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های مجهز، اهالی این استان از پوشش درمانی بسیار مناسبی بهره می‌برند.

خدمات نظام سلامت در سراسر استان کبک در دسترس عموم است. برنامه بیمه سلامت همگانی کبک (RAMQ)، به تمامی اهالی استان کبک خدمات رایگان سلامت ارائه می‌دهد.

استان کبک با شربت افرا، نمایش‌های کمدی و نیز ورزش هاکی شناخته می‌شود. این استان همچنین میزبان فعالیت‌های گسترده فرهنگی، موسیقی، برنامه‌های تلویزیونی و جشنواره‌های گوناگون است.

برای مهاجرت به کانادا نیاز به کمک دارید؟

شرکت مهاجرتی ویزا موندیال یک شرکت حقوقی پیشرو در زمینه مهاجرت به کاناداست که ۱۲ سال سابقه فعالیت دارد. ویزا موندیال با پشتوانه تیمی بیش از ۲۰۰ نیروی متعهد به شما برای مهاجرت آسان به کانادا کمک می‌کند. از زمان تاسیس ویزا موندیال تا کنون بیش از ۱۰‌هزار پرونده مهاجرتی با موفقیت به اتمام رسیده‌اند. این موضوع ویزا موندیال را به یکی از قابل‌‌اعتماد‌ترین موسسات مهاجرتی کشور تبدیل کرده است.

تیم ویزا موندیال