England Flag
Search
Search
Close this search box.

استان آلبرتا

آلبرتا کانادا

تمام تصویری را که ما از طبیعت کانادا در ذهن خود داریم می‌توان در یک کلمه خلاصه کرد: بنف (Banff). این پارک جنگلی زیبا شاید به تنهایی بتواند نمادی از کانادا باشد و استان آلبرتا را به نگین طبیعت کانادا بدل کند. استانی با جاذبه‌های طبیعی خاص و بکر.

استان آلبرتا در بخش غربی کانادا و به عنوان یکی از سه استان هموار و مسطح کانادا به حساب می‌آید. آلبرتا که یکی از دو استانی است که محصور در خشکی هستند، اغلب به عنوان استان انرژی کانادا شناخته می‌شود و با جمعیتی بالای ۴ میلیون نفر، به سرعت در مسیر رشد قرار دارد. بخش اعظم این جمعیت در دو شهر بزرگ این کشور زندگی می‌کنند؛ یعنی ادمونتون و کلگری.

آلبرتا هرچقدر هم که زیبا و خوب باشد، باز هم هزاران سوال در ذهنتان شکل می‌گیرد که باید به آن‌ها پاسخ دهید. سوالاتی همچون شرایط زندگی و آب و هوای در آلبرتا، مزایا و معایب زندگی در آلبرتا و نیز هزینه زندگی در این استان. پس در این مقاله با ما همراه باشید.

استان آلبرتا در یک نگاه

مرکز: ادمونتون

مساحت: ۶۶۱,۸۴۸ کیلومتر مربع

جمعیت: ۴/۴۶ میلیون نفر

زبان رسمی: انگلیسی

محصول عمده: غلات ،نفت و گاز

شعار: قوی و آزاد.

نقشه استان آلبرتا

پرچم استان آلبرتا

پرچم آلبرتا
فهرست مطالب

حقایق خاص در مورد آلبرتا کانادا

 • آلبرتا ترکیبی از جنگل‌‌ها، یخچال‌های طبیعی و دشت‌های وسیع است.
 • دوستداران تفریحات ساحلی این استان را دوست ندارند دارند. چون آلبرتا به اقیانوس و دریا متصل نیست. 
 • در استان آلبرتا مالیات بر فروش وجود ندارد.
 • نام آلبرتا برگرفته از ملکه ویکتوریای انگلستان است. 
 • تا سال ۱۹۰۵ شهر کلگری مرکز این استان بود. 
 • این استان بیش از ۴۰ پارک ملی دارد.
 • پارک ملی بنف یکی از قدیمی ترین پارک‌های دنیا است.
 • آلبرتا یکی از بزرگترین ذخایر ماسه‌های نفتی دنیا را در اختیار دارد.
 • زندگی شبانه در آلبرتا چندان رونق ندارد و به خسته کنندگی چرت شبانه است. از آنجایی که کار خاصی نمی‌شود انجام داد، بهتر است بخوابید تا برای روز بعد انرژی ذخیره کنید.

شرایط زندگی در آلبرتا

استان آلبرتا با داشتن طبیعتی زیبا، فرصت‌های شغلی زیاد، امنیت بالا و هزینه زندگی منطقی مکانی خوب برای زندگی خانواده‌ها به حساب می‌آید. کیفیت بالای زندگی، آلبرتا را به استانی جذاب برای مهاجران تبدیل کرده است.

آب و هوای آلبرتا کانادا

با توجه به این که استان آلبرتا آب و هوای قاره‌ای دارد، از آفتاب بیشتری نسبت به سایر استان‌های کانادا برخوردار است. زمستان‌ها در آلبرتا خشک، آفتابی و سرد هستند. هرچند در قسمت‌های جنوبی، بادهای شینوک که هوای خشک اقیانوسی را ازدامنه‌های رشته کوه راکی به همراه می‌آورند می‌تواند هوای زمستانی را برای ساعاتی گرم کند. 

تابستان‌ها در استان آلبرتا گرم و مرطوب‌تر هستند که گاهی با طوفان‌ها و تگرگ‌های ویران کننده‌ای همراه است. آب و هوای شهر ادمونتون معمولا حدود ۱۴- تا ۵۱- در ماه ژانویه و ۱۶ تا ۳۵ در جولای است.

شهرهای استان آلبرتا کانادا

استان آلبرتا ۱۹ شهر بزرگ و ۱۱ شهر کوچک دارد.

نام شهرجمعیت
کلگری۱,۳۲۷,۱۷۸
ادمونتون۱,۰۵۷,۱۸۱
رد دیر۱۰۴,۳۹۲
استرات کونا۱۰۳,۱۸۶
لت بریج۱۰۱,۷۹۹
ایر درای۷۷,۰۲۷
وود بوفالو۷۳,۸۵۱
سنت آلبرت۶۹,۷۸۹
گرند پریری۶۷,۶۲۷
مدیسین هت۶۵,۲۰۳

مزایای زندگی در آلبرتا

حداقل دستمزد در آلبرتا یکی از بالاترین دستمزدها در کانادا است. حداقل دستمزد در آلبرتا ۱۵ دلار در ساعت است. 

بیشتر شاغلین در آلبرتا می‌توانند دستمزدی حدود ۱,۱۵۰ تا ۱,۲۰۰ دلار در هفته داشته باشند که می‌تواند هزینه اجاره یک آپارتمان دوخوابه معمولی را پوشش دهد. این یعنی یک شخص معمولی می‌تواند با یک هفته کار کردن، هزینه ماهانه اجاره خانه خود را پرداخت کند.

نرخ مالیات در آلبرتا به مراتب منطقی‌تر از مالیات در استانی مثل کبک است. افرادی که درآمدی حدود ۱۳۱,۲۲۰ دلار در سال دارند، حدود ۱۰% مالیات بر درآمد پرداخت می‌کنند. افرادی که بالای ۳۱۴,۹۲۸ دلار در سال درآمد دارند حدود ۱۵% مالیات پرداخت می‌کنند.

بازه‌های درآمدی و نرخ مالیات بر درآمد در استان آلبرتا

درآمد مشمول مالیات به دلار نرخ مالیات در 2022
۱۳۱,۲۲۰ اول ۱۰%
۱۳۱,۲۲۰ تا ۱۵۷,۴۶۴ ۱۲%
۱۵۷,۴۶۴ تا ۲۰۹,۹۵۲ ۱۳%
۲۰۹,۹۵۲ تا ۳۱۴,۹۲۸ ۱۴%
بیش از ۳۱۴,۹۲۸ ۱۵%

بیماران در استان آلبرتا به امکانات زیر دسترسی خواهند داشت:

 • ۱۰۶ بیمارستان 
 • ۲۷۷۲ تخت ترک اعتیاد
 • ۲۴۹ تخت آسایشگاهی
 • پنج مرکز روانپزشکی
 • بیش از ۸۵۰ مرکز درمانی 

معایب زندگی در آلبرتا

چطور ممکن است یک مورد هم مزیت و هم عیب قلمداد شود؟! درست است که نرخ مالیات بر درآمد در این استان پایین است، اما این مالیات بیشتر به نفع طبقات با درآمد بالا است. 

برای مثال، در استانی مانند انتاریو کسانی که ۴۳,۹۰۶ دلار یا کمتر درآمد دارند، حدود ۵/۰۵% مالیات پرداخت می‌کنند. یا در استان بریتیش کلمبیا، کسانی که حداقل درآمد را دارند، مالیات ۵/۰۶ درصدی پرداخت می‌کنند.

در استان آلبرتا هزینه هر کیلووات ساعت برق معادل ۱۶.۶ سنت است که از بسیاری از استان‌های دیگر مانند کبک، بریتیش کلمبیا، انتاریو و نیوبرانزویک بالاتر است.

۴ نکته طلایی در مورد آلبرتا کانادا

استان آلبرتا سریعترین نرخ رشد جمعیت را در بین استان‌های کانادا دارد. در سال‌های اخیر، به واسطه نرخ بیکاری پایین و فرصت‌های کاری بسیار خوب، مهاجرت از سایر کشورها به این استان رشد چشمگیری داشته است. در ادامه به بهترین شهرهای آلبرتا برای مهاجرت می‌پردازیم:

 • ادمونتون Edmonton: این شهر به عنوان مرکز آلبرتا و دومین شهر پرجمعیت آن به حساب می‌آید. بسیاری این شهر را به دلیل برگزاری جشن‌ها گوناگون، شهر جشنواره‌های کانادا می‌ نامند. 
 • کلگری Calgary: شهر کلگری با جمعیتی حدود ۱/۴ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین شهر استان آلبرتا است. این شهر همچنین سومین شهر بزرگ کانادا به حساب می‌آید. با این که کلگری گرانتر از سایر شهرهای آلبرتا است، اما از فرصت‌های بیشتری نیز بهره می‌برد. 
 • رد دیر Red Deer: این شهر بین ادمونتون و کلگری قرار دارد و به گواه مجله  MoneySense بهترین شهر برای زندگی در آلبرتا است. این شهر یکی سریعترین رشد‌های اقتصادی را در بین شهرهای کانادا دارد. 
 • لکومب Lacombe: این شهر در بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ بیشترین رشد جمعیت را در بین شهرهای کانادا تجربه کرد و هنوز هم این رشد را ادامه می‌دهد. 
 • آلبرت Albert: این شهر یکی از امن‌ترین شهرهای آلبرتا برای زندگی است. شاخص جرایم خشن در این شهر ۳۰ است که بسیار پایین‌تر از متوسط کشوری است.

شما می‌توانید از طریق پلتفورم‌های اجاره خانه در کانادا نظیر RentBoard, RentCafe, Kijiji به صورت آنلاین، خانه مناسب خود را در آلبرتا پیدا کنید. در این اپلیکیشن‌ها می‌توان فیلترهای مختلفی اعمال کرد اعم از تعداد اتاق‌ها، محل، هزینه و غیره.

در استان آلبرتا دو نوع اجاره نامه وجود دارد: اجاره دوره‌ای و اجاره با زمان ثابت

 1. در اجاره دوره‌ای، تاریخ دقیقی برای اتمام زمان اجاره تعیین نمی‌شود. از این رو، مستاجر به صورت ماه به ماه یا هفته به هفته در آپارتمان خود اقامت دارد تا اینکه یکی از طرفین قصد ادامه آن را نداشته باشد. 
 2. و اما در اجاره با زمان ثابت، مستاجر خانه‌ای را برای مدت ثابتی مثلا شش ماه یا یک سال اجاره می‌کند. در این نوع اجاره‌ها مالک یا مستاجر نمی‌توانند زودتر از موعد، قرارداد را فسخ کنند. 

اجاره نامه‌ها در استان آلبرتا باید طبق قانون اجاره مسکن آلبرتا تنظیم شود و شامل اطلاعاتی نظیر اطلاعات تماس طرفیت، آدرس، میزان و سررسید اجاره، پیش پرداخت، امکانات رفاهی و نیز مسئولیت‌ها باشد.

 • پارک ملی بنف (Banff National Park) را دریابید! در این پارک می‌توانید کانو کرایه کنید و از قایق سواری در آب‌های شفاف و آبی دریاچه‌های لوئیس و مورین لذت ببرید. 
 • سوار بر قایق تفریحی دریاچه مینو انکا از مناظر حیرت انگیز آن نهایت استفاده را بکنید.
 • می‌توانید با رفتن به پارک ملی جاسپر، از تماشای آبشار ۲۳ متری آتاباسکا و دره مالین با ۴۸ متر عمق لذت ببرید.
 • به WinSport بروید که مرکز اصلی ورزش‌های هیجان انگیز و محل تمرین ورزش‌های المپیکی کانادا است و به ورزش‌‌هایی مانند دوچرخه سواری کوهستان و زیپ لاین بپردازید.
 • در مرکز خرید ادمونتون، که بزرگترین مرکز خرید آمریکای شمالی است به گشت و گذار بپردازید. این مرکز با دارا بودن بزرگترین باغ وحش سرپوشیده دنیا، پیست اسکی، استخر موج و پارک تفریحی، بهترین محل برای گذراندن اوقات فراغت است.

هزینه زندگی در آلبرتا چقدر است؟

متوسط هزینه زندگی در آلبرتا با احتساب هزینه‌های پایه‌ای و اجاره خانه، حدود ۱,۹۹۸ دلار کانادا است. در ادامه با جزئیات بیشتری این هزینه‌ها را بررسی می‌کنیم.

استان آلبرتا یکی از استان‌هایی است که هزینه زندگی در آن منطقی است بر اساس آمار سایت مطالعات درآمد کانادا (CIS)، متوسط درآمد سالانه خانوار در آلبرتا پس از کسر مالیات حدود ۹۱,۰۰۰ دلار است که از متوسط درآمد سالانه کشوری که حدود ۷۲,۵۰۰ دلار است، بالاتر است.

با این که هزینه اجاره خانه در شهرهای مختلف متفاوت است، در مجموع، استان آلبرتا یکی از مناسب‌ترین نرخ‌های اجاره را در کانادا دارا است. برای مثال، اجاره ماهیانه آپارتمان یک خوابه در ادمونتون حدود ۱,۰۷۲ دلار و در کلگری حدود ۱,۱۵۸ دلار در ماه است. این هزینه را مقایسه کنید با اجاره ماهانه در شهری مثل تورنتو که حدود ۲,۲۳۰ دلار است.

هزینه زندگی در آلبرتا: مقایسه دو شهر محبوب و مهم ادمونتون و کلگری

با توجه به این که دو شهر ادمونتون و کلگری مهاجر پذیرترین شهرهای استان آلبرتا هستند، بیاید هزینه زندگی را در این دو شهر بررسی کنیم. قطعا پس از این بررسی، دید بهتری نسب به این استان در مقایسه با سایر استان‌های کانادا از نظر هزینه زندگی به دست خواهید آورد.

دسته بندیادمونتونکلگری
اجاره ماهانه آپارتمان یک خوابه۱,۰۷۲ دلار کانادا۱,۱۵۸ دلار کانادا
قبوض برق و بیمه۱۵۰ دلار کانادا۲۲۵ دلار کانادا
حمل و نقل۱۰۰ دلار کانادا۱۰۹ دلار کانادا
خوراک (سبد خواربار معمولی برای یک نفر)۲۵۷ دلار کانادا۲۱۴ دلار کانادا
تلفن (پلن نامحدود)۸۰ دلار کانادا۸۰ دلار کانادا
تفریحات۲۱۴ دلار کانادا۲۱۸ دلار کانادا
ورزش و سلامت (متوسط هزینه عضویت ماهانه)۵۵ دلار کانادا۶۵ دلار کانادا
مجموع هزینه ماهانه۱,۹۲۸ دلار کانادا۲,۰۶۹ دلار کانادا

فرهنگ مردم آلبرتا

آلبرتا فرهنگی منحصر به فرد و پویا دارد. این فرهنگ به وسیله مهاجرانی که در آلبرتا ساکن شده‎اند شکل گرفته است. در سراسر این استان و با درصد بیشتری در شهرهای مهم یعنی ادمونتون و کلگری می‌توانید فرهنگ، غذاها، موسیقی و هنر جوامع از سراسر دنیا را دید.

جاذبه‌های گردشگری آلبرتا کانادا

 • پارک ملی Banff National Park

این پارک که بیشترین توریست را در آلبرتا به خود اختصاص داده است به طور قطع زیباترین پارک ملی در کانادا است و در فاصله 130 کیلومتر از غرب کلگری قرار دارد. این پارک دارای پیست‌های اسکی، دریاچه‌های زیبا و شهر گردشگری Banff است. خرس گریزلی و سیاه، گرگ، گوزن و سایر گونه‌ها، حیات وحش بی نظیر این پارک را تشکیل می‌دهند.

پارک ملی بنف آلبرتا

 • دریاچه Lake Louise

این دریاچه همچون نگینی فیروزه‌ای در پارک ملی بنف خودنمایی می‌کند. محلی عالی برای یک سفر یک روزه است.

دریاچه لوییز آلبرتا

 • مرکز خرید ادمونتون غربی West Edmonton Mall

این مرکز چیزی فراتر از یک محل خرید است. در این مجموعه بزرگ، دنیای آبی، پیست یخی  Mayfield Toyota Ice Palace، زمین مینی گلف، آکواریوم، سالن بولینگ، سینما و البته بسیاری فورشگاه‌ و رستوران.

 • برج کلگری Calgary Tower

این برج یکی از مهمترین مقاصد گردشگران در شهر کلگری است. این برج با ارتفاع زیادی که دارد، بلندترین نمای ۳۶۰ درجه را برای بازدید کنندگان فراهم کرده است. 

در روزهایی با هوای پاک، می‌توانید از نمای زیبای دوردست‌ها لذت ببرید و در روزهایی که دید افقی محدود باشد می‌توانید با نگاه به پایین از کف شیشه‌ای این برج، از تماشای منظره زیر پایتان لذت ببرید.

برج کلگری

 • پارک ملی وود بوفالو Wood Buffalo

این پارک به عنوان بزرگترین پارک کانادا، جزو میراث جهانی یونسکو است. این پارک به واسطه دور بودن از آلبرتا، کمتر مورد توجه گردشگران واقع شده است.

By Ansgar Walk، CC BY-SA 2.5،

تحصیل در آلبرتا

آلبرتا یکی از سیستم‌های آموزشی پیشرفته را در سطح کانادا و دنیا دارد. از آنجا که این استان هم دانشگاه‌های خوبی دارد و هم فرصت‌های بی‌شماری را بعد از فراغت از تحصیل در اختیار دانشجویان می‌گذار، تحصیل در آلبرتا می‌تواند نقطه عطفی در زندگی هر شخصی باشد.

مهاجرت به آلبرتا

دو دلیل عمده برای این‌که مهاجرت به آلبرتا را منطقی و ایده‌آل می‌کند وجود دارد: اولی وجود بازار مسکن پر رونق با نرخ‌های منطقی. نرخی که در مقایسه با شهری مثل ونکوور به مراتب منطقی‌تر است. دوم و شاید مهمترین دلیل این است که بازار کار در استان آلبرتا پر رونق بوده و فرصت‌های شغلی بسیار زیادی برای جویندگان کار ایجاد کرده است.

حمل و نقل در آلبرتا کانادا

خودروی شخصی کارآمدترین شیوه حمل و نقل در استان پهناوری مثل آلبرتا است که بیش از ۶ برابر اندازه بریتانیا است. با این حال، خدمات شرکت اتوبوسرانی گری هاوند (Greyhound) در دسترس اهالی استان آلبرتا است.

نه تنها ادمونتون و کلگری هر دو دارای شبکه اتوبوس شهری مناسبی هستند، سایر شهرهای کوچک این استان نیز نظیر رد دیر و مدیسین هت نیز از حمل و نقل عمومی مناسبی برخوردار هستند. هرچند شرکت گری هاوند کانادا، گسترده‌ترین خط اتوبوسرانی آلبرتا به حساب می‌آید خط دیگری به نام رد ارو (Red Arrow) نیز مسافران را بین بنف، کلگری، جسپر، ادمونتون و فورت مک موری جابجا می‌کند. هر دو شهر بزرگ آلبرتا یعنی ادمونتون و کلگری، شبکه‌های حمل و نقل ریلی (LRT) پیشرفته‌ای دارند.

سوالات متداول

حداقل دستمزد در استان آلبرتا یکی از بالاترین‌ها در کانادا است که میزان آن ۱۵ دلار در ساعت است. با این حال، دانش آموزان زیر ۱۸ سالی که زیر ۲۸ ساعت در هفته کار می‌کنند ۱۳ دلار در ساعت دریافت می‌کنند.

براساس داده‌های اداره آمار کانادا در ماه می ۲۰۲۲، نرخ بیکاری استان آلبرتا با ۰/۶ کاهش به عدد ۵/۳ رسیده است.

 1. دانشگاه آلبرتا
 2. دانشگاه کلگری
 3. دانشگاه لتبریج
 4. دانشگاه مونت رویال
 5. دانشگاه مک ایوان

استان آلبرتا با صنایع بزرگ نفتی خود شناخته می‌شود. استان آلبرتا ۸۰% تولیدات نفت کانادا را به خود اختصاص داده است.

فرصت‌های شغلی در آلبرتا بسیار بالا است. این امر به خاطر افزایش سن جمعیت در این استان است که به معنی افزایش فزاینده تقاضا برای نیروی کار در سال‌های آینده خواهد بود. از آنجایی که با مسن شدن جمعیت، اقتصاد آلبرتا به خطر می‌افتد، بنابراین تقاضا برای نیروی کار ماهر یا همان اسکیل ورکر بالا می‌رود.

به استناد آمار وب سایت Conference Board of Canada، کیفیت آموزشی در استان آلبرتا بسیار بالا است به طوری که تنه به تنه استان‌هایی مثل بریتیش کلمبیا و اونتاریو می‌زند. این استان رتبه بالای B را دریافت کرده است.

متوسط هزینه زندگی در آلبرتا با احتساب هزینه‌های پایه‌ای و اجاره خانه، حدود ۱,۹۹۸ دلار کانادا است.

امنیت و آرامش بالا در این استان، مناظر طبیعی و فرصت‌های شغلی مناسب شرایط زندگی را مطلوب ساخته است.

آلبرتا با آب و هوای قاره‌ای، بیش از هر استان دیگری در کانادا تابش آفتاب دارد. زمستان‌ها خشک، آفتابی و سرد است. با این حال، در قسمت‌های جنوبی بادهای شینوک، هوای گرم و خشک را از اقیانوس آرام به سمت دامنه‌های شرقی کوه‌های راکی می‌آورند، دما برای مدت یک ساعت و یا کمتر به حدود ۲۲ درجه سانتی‌گراد افزایش می‌یابد.

برای مهاجرت به کانادا نیاز به کمک دارید؟

شرکت مهاجرتی ویزا موندیال یک شرکت حقوقی پیشرو در زمینه مهاجرت به کاناداست که ۱۲ سال سابقه فعالیت دارد. ویزا موندیال با پشتوانه تیمی بیش از ۲۰۰ نیروی متعهد به شما برای مهاجرت آسان به کانادا کمک می‌کند. از زمان تاسیس ویزا موندیال تا کنون بیش از ۱۰‌هزار پرونده مهاجرتی با موفقیت به اتمام رسیده‌اند. این موضوع ویزا موندیال را به یکی از قابل‌‌اعتماد‌ترین موسسات مهاجرتی کشور تبدیل کرده است.

ویزا موندیال