England Flag
Search
Search
Close this search box.

پیکاپ ویزای کانادا

پیکاپ ویزای کانادا

در این مقاله تمام مراحل پیکاپ ویزای کانادا برای لیبیل زدن ویزا روی پاسپورت و تمام هزینه‌های آن را برای شما شرح خواهیم داد.

فهرست مطالب

پیکاپ ویزای کانادا چیست؟

به پروسه ارسال پاسپورت به یکی از مراکز پردازش ویزا – وک (Visa Application Center – VAC) و سفارت کانادا برای وارد کردن لیبل ویزای کانادا در آن پیکاپ ویزای کانادا می‌گویند.

پیکاپ پاسپورت کانادا از سفارت یا دفتر وک آخرین کار اداری شما پیش از ورود به کاناداست. حالا شما نامه‌ای دریافت کردید که طبق آن باید پاسپورت خود را به سفارت کانادا بفرستید.

از آنجا که سفارت کشور کانادا در ایران نیست، بنابراین برای انجام پیک آپ ویزا کانادا و درج لیبل ویزا باید پاسپورت خود را به سفارت کانادا در یکی از کشورهای همسایه ایران بفرستید.

نکته: اصطلاح پیکاپ ویزای کانادا و پیکاپ پاسپورت کانادا هر دو به معنای درج لیبل ویزای کانادا در پاسپورت است و معمولا به جای هم به کار می‌روند.

نمونه نامه پاس ریکوئست

دریافت نامه‌ای از سفارت کانادا که در آن از شما خواسته شده تا پاسپورت خود را برای پیکاپ ویزا به سفارت کانادا بفرستید به منزله این است که ویزای کانادای شما صادر شده است و به آن پاسپورت ریکوئست یا به صورت مخفف پاس ریکوئست کانادا می‌گویند. نمونه‌ای از این نامه را در اینجا مشاهده می‌کنید. در نامه‌ای که دریافت کردید این عبارات باید درج شده باشند:

قسمت ۱: این نامه در راستای درخواست شما برای ویزای کوتاه مدت صادر شده است. برای پرونده شما تصمیمی گرفته شده است و ما نیاز به پاسپورت شما داریم تا روند بررسی پرونده را تکمیل کنیم.

قسمت ۲: شرایط پاسپورت:‌

 • لطفا پاسپورت خود را به همراه این نامه ارائه کنید. 
 • باید حداقل یک صفحه خالی در پاسپورت شما وجود داشته باشد. 
 • پاسپورت شما باید به اندازه مدت زمان مد نظر شما برای اقامت در کانادا اعتبار داشته باشد. 
 • لطفا توجه کنید که امکان صدور ویزا برای پس از تاریخ انقضای پاسپورت شما وجود ندارد.

قسمت ۳: پاسپورت شما باید در مدت زمان ۳۰ روز از زمان صدور همین نامه به اداره مهاجرت کانادا برسد. عدم انجام این کار ممکن است منجر به ریجکت شدن شما شود. لطفا مطمئن شوید که یک کپی از این نامه به همراه پاسپورت شما ارسال شود. 
برای این که بدانید پاسپورت خود را کجا بفرستید، صفحه محل ارسال پاسپورت پس از ویزا در وبسایت اداره مهاجرت را مطالعه کنید. 
با تشکر از علاقه شما به کانادا

قسمت ۴: توجه:  شماره UCI در قسمت بالا و چپ این نامه یک شماره اختصاصی مربوط به شماست. برای محافظت از خود به هیچ فردی به غیر از وکیل قانونی تان اجازه دسترسی به این شماره را ندهید چون با داشتن این شماره امکان دسترسی به اطلاعات شخصی شما ایجاد میشود.

نمونه نامه پاسپورت ریکوئست کانادا
نمونه نامه پاس ریکوئست

مجوز لازم برای انجام پیکاپ پاسپورت

اگر در کشور ایران هستید، پلیس مهاجرت ایران به برخی از آژانس های مسافرتی یا شرکت‌ها اجازه دریافت پاسپورت شما را داده است. این شرکت‌ها و آژانس‌ها با هماهنگی پلیس مرزی پاسپورت متقاضیان را از کشور خارج و برای مهر شدن ویزا به مراکز وک تحویل می‌دهند. البته قبل از آن با ارائه یک وکالت نامه به فرد یا آژانس مورد نظر برای پیکاپ ویزای کانادا اقدام کنید.  

مزایای پیکاپ ویزای کانادا

 • صرفه جویی در هزینه

وقتی پروسه پیکاپ ویزای کانادا را به فرد یا آژانس معتبری می‌سپارید، دیگر مجبور نیستید هزینه زیادی بابت بلیط هواپیما و اقامت چند روزه در آن کشور بپردازید. هزینه هتل و خورد و خوراک و رفت و آمد و خیلی هزینه‌های دیگر در کشور مقصد برای شما بسیار گران تمام خواهد شد.

 • صرفه جویی در زمان

اینکه چند روز از زمان خود را صرف کنید و به کشور دیگری برای پیکاپ ویزای کانادا بروید خیلی منطقی به نظر نمی‌رسد. به جای آن می‌توانید زمان مورد نظر خود را صرف آماده شدن و برنامه ریزی برای ورود به کانادا کنید.

مراحل پیکاپ ویزا کانادا

پس از دریافت ایمیل تاییدیه سفارت (Original passport request) متقاضی موظف است با در دست داشتن پرینت ایمیل و پاسپورت خود به سفارت کشور مربوطه مراجعه کرده و نسبت به الصاق ویزا اقدام نماید.

به منظور سهولت در این روند وصرفه جویی در هزینه‌ها، آژانس همکار ویزاموندیال، آبرنگ سفر، خدمات پیکاپ پاسپورت را برای متقاضیان در نظر گرفته است. از این رو با تعیین نماینده قانونی شرکت در ترکیه، متقاضی تنها با در دست داشتن پاسپورت، ایمیل سفارت و امضای فرم وکالت، می‌تواند بدون حضور در کشور ثالث، پاسپورت لیبل شده خود را دریافت کند.

حال مراحل پیکاپ به شرح زیر خواهد بود:

 1. به آژانس معتبری بروید که از پلیس مهاجرت ایران مجوز خدمات پیکاپ پاسپورت داشته باشد.
 2. مدارک مورد نیاز مانند پرینت نامه پاس ریکوئست و اصل پاسپورت و وکالت نامه را همراه خود داشته باشید و آن را به کارگزار مربوطه در آن آژانس تحویل دهید.
 3. کارگزار آژانس پاسپورت‌ها و دیگر مدارک مشتریان را از طریق هوایی به کشور ترکیه می‌فرستد.
 4. مدارک تحویل دفاتر VAC در استانبول یا آنکارا می‌شوند.
 5. پس از ورود پاسپورت‌ها به دفتر وک، کد رهگیری تحت عنوان Tracking ID برای شما ارسال می‌گردد تا تمامی مراحل در سایت vfs قابل پیگیری باشد.
  پیگیری وضعیت پیکاپ پاسپورت از VFS
 6. پس از چند روز کار اداری، پاسپورت‌ها در سفارت کانادا با لیبل ویزا مهر می‌شوند.
 7. کارگزار پاسپورت‌های مهر شده را به ایران برمی‎‌گرداند و به شما تحویل می‌دهد.

خدمات پیکاپ ویزای کانادا در آژانس آبرنگ سفر

پیکاپ ویزای کانادا از ترکیه

سفارت کانادا در دو شهر اصلی ترکیه یعنی آنکارا و استانبول واقع شده است. پروسه پیک آپ پاسپورت در دفاتر وک و سفارت کانادا در یکی از این دو شهر انجام می‌شود. اگر در کشور ترکیه، امارات، ارمنستان یا دیگر کشورهای همسایه پروسه انگشت نگاری خود را انجام داده باشید، می‌توانید پیکاپ ویزای کانادا را در کشور ترکیه انجام دهید.

پیکاپ پاسپورت کانادا در آنکارا

کارگزار پاسپورت متقاضی به همراه مدارک لازم را به دفتر VAC در آنکارا ارسال می‌کند. پس از چند روز کاری پاسپورت‌ها به سفارت کانادا ارسال می‌شود و لیبل ویزا درج می‌شود. سپس پاسپورت‌ها به آدرس کارگزار پست می‌شود و کارگزار پاسپورت‌های مهر شده را به ایران بر می‌گرداند.

پیکاپ پاسپورت کانادا در استانبول

کارگزار پاسپورت متقاضی به همراه مدارک لازم را به دفتر VAC در استانبول ارسال می‌کند. پس از چند روز کاری پاسپورت‌ها به سفارت کانادا در استانبول ارسال می‌شود و لیبل ویزا درج می‌شود. سپس پاسپورت‌ها به آدرس کارگزار پست می‌شود و کارگزار پاسپورت‌های مهر شده را به ایران بر می‌گرداند.

آدرس دفاتر VAC در آنکارا و استانبول

 • Ankara: İşçi Blokları Mh. Muhsin Yazıcıoğlu Cd. No:57/A /Regnum Sky Tower
 • Istanbul: Hacıahmet Mahallesi, Kurtuluş Deresi Caddesi No:27 / Beyoğlu

پیکاپ ویزا کانادا از دوبی

برای پیکاپ ویزا از امارات و شهر دبی، کارگزار مدارک متقاضی را به دفتر وک در دبی ارسال می‌کند. پس از انجام مراحل اداری پاسپورت به سفارت کانادا در دبی ارسال می‌شود و ویزا در آن درج می‌شود. پاسپورت مهر شده به آدرس کارگزار پست می‌شود و کارگزار آن‌ها را به ایران ارسال می‌کند. این پروسه ۲ تا ۳ هفته کاری طول می‌کشد.

هزینه پیکاپ ویزا کانادا

انجام پیکاپ پاسپورت شامل هزینه های دفاتر وک و دستمزد آژانس های مجاز خواهد بود. بسته به این که کجا انگشت نگاری کرده باشید کمی این هزینه تفاوت دارد. دفاتر وک پس از انجام امور لیبل شدن ویزا، پاسپورت شما را فقط از طریق پست های داخل کشوری به آدرسی که شما ارائه کرده‌اید می‌فرستند.

هزینه پیکاپ ویزای کانادا از ترکیه

بسته به محل انجام انگشت نگاری کانادا، کمی قیمت پیکاپ پاسپورت کانادا کم و زیاد می‌شود. اگر انگشت نگاری شما در استانبول انجام شده باشد برای پیکاپ ویزای کانادا از دفتر وک استانبول، هزینه های اضافی پرداخت نخواهید کرد.

برخی آژانس‌ها مانند آژانس آبرنگ سفر شرایط رقابتی مطلوبی را برای متقاضیان ایرانی فراهم کرده‌اند و تجربه همکاری موکلین ویزا موندیال با این آژانس هم مثبت بوده است.

مدارک لازم برای پیکاپ ویزای کانادا از ترکیه

مدارک لازم برای پیکاپ ویزای غیر مهاجرتی کانادا

 • اصل پاسپورت امضا شده
 • نامه تاییدیه ویزای کانادا (پاسپورت ریکوئست)
 • وکالت نامه به آژانس یا فرد مجاز برای انجام پیکاپ
 • رسید انگشت نگاری VAC

برای پیکاپ ویزاهای غیر مهاجرتی مانند ویزای تحصیلی کانادا و ویزای کاری کانادا و ویزای توریستی کانادا عکس نیاز نیست.

مدارک لازم برای پیکاپ ویزای مهاجرتی کانادا

 • اصل پاسپورت امضا شده
 • نامه تاییدیه ویزای کانادا (پاسپورت ریکوئست)
 • تکمیل صفحه آخر ایمیل سفارت (شامل نام، رنگ چشم، قد، ایمیل، آدرس و شماره تلفن)
 • وکالت نامه به آژانس یا فرد مجاز برای انجام پیکاپ
 • دو قطعه عکس ۷x۵ سانتیمتر (در پشت عکس، نام و نام خانوادگی و تاریخ گرفته شدن عکس باید ثبت شود و باید الزاما عکس را در عکاسی بگیرید)

والدین نباید امضای خودشان را در پاسپورت فرزندانشان بزنند. این کار باعث می‌شود که پاسپورت فرزندشان نامعتبر شود و سفارت آن را برگشت خواهد داد. فرزندان بالای شانزده سال خودشان باید امضای خودشان را بزنند. فرزندان زیر شانزده سال الزامی برای امضای پاسپورت ندارد. البته اگر امضای خودشان را بزنند هم مشکلی نخواهد بود.

مدارک لازم برای پیکاپ ویزای کانادا از امارات

مدارک لازم برای پیکاپ ویزای غیر مهاجرتی کانادا

 • اصل پاسپورت امضا شده
 • نامه تاییدیه ویزای کانادا (پاسپورت ریکوئست)
 • وکالت نامه به آژانس یا فرد مجاز برای انجام پیکاپ

مدارک لازم برای پیکاپ ویزای مهاجرتی کانادا

 • اصل پاسپورت امضا شده
 • نامه تاییدیه ویزای کانادا (پاسپورت ریکوئست)
 • تکمیل صفحه آخر ایمیل سفارت (شامل نام، رنگ چشم، قد، ایمیل، آدرس و شماره تلفن)
 • وکالت نامه به آژانس یا فرد مجاز برای انجام پیکاپ
 • دو قطعه عکس ۷x۵ سانتیمتر (در پشت عکس، نام و نام خانوادگی و تاریخ گرفته شدن عکس باید ثبت شود و باید الزاما عکس را در عکاسی بگیرید)

فرم وکالت پیکاپ ویزا کانادا

مدت زمان لازم برای پیکاپ ویزای کانادا

معمولا پس از تحویل پاسپورت و مدارک به دفاتر وک، بین ۲ تا ۳ هفته بعد پاسپورت شما برای پیکاپ آماده خواهد بود. 

نکات مهم در زمان پیکاپ ویزای کانادا

متقاضی ویزا

 • آژانس مورد نظر شما حتما دارای مجوز از پلیس مهاجرت ایران باشد. 
 • هنگام تحویل پاسپورت به آژانس رسید دریافت کنید. 
 • پس از دریافت پاسپورت اطلاعات خودتان را روی لیبل ویزا کنترل کنید.

آژانس های انجام دهنده پیکاپ

 • از انتقال امن پاسپورت های متقاضیان اطمینان حاصل کنید. 
 • پاسپورت ها را در جای امن نگهداری کنید. 
 • پس از پیکاپ پاسپورت، اطلاعات روی آن را کنترل کنید و در صورت وجود هرگونه مشکل آن را به دفتر وک برگردانید.

لیبل های ویزا را پس از پیکاپ کنترل کنید

ویزای تحصیلی کانادا
شروع حرف S که مخفف کلمه Student هست را روی این ویزا مشاهده می‌کنید.
ویزای توریستی کانادا
شروع حرف V که مخفف کلمه Visitor هست را روی این ویزا مشاهده می‌کنید.
ویزای کاری کانادا
شروع حرف W که مخفف کلمه Worker هست را روی این ویزا مشاهده می‌کنید.

خدمات پیکاپ ویزای کانادا در آژانس آبرنگ سفر

مرتضی هماپور
مرتضی هماپور

محتوای این مقاله توسط مشاور قانونی مهاجرت کانادا به نگارش درآمده است.
مرتضی هماپور، مشاور قانونی مهاجرت کانادا، با بیش از ۱۰ سال سابقه، تحصیلات کانادایی در زمینه حقوق مهاجرت، دارای کد فعالیت RCIC در انجمن CICC و همچنین عضو مشاورین قانونی دولت ساسکاچوان است.
مرتضی هماپور عضو‌ تمامی انجمن‌های بین المللی اعزام دانشجو در دنیا هستند و با سابقه سفر به اکثر مقاصد مهاجرپذیر دنیا، اجرای سبک مشاوره واقع بینانه با ارائه محتوای دقیق سطح ارائه خدمات مهاجرتی را در زبان فارسی بهبود داده‌اند. صدها مقاله، پادکست، ویدئو و سمینارهای آموزشی در زمینه مهاجرت از ایشان منتشر شده است. ایشان از نظر مخاطبین یکی از تاثیر گذاران صنعت مهاجرت هستند.

پاسخ به سوالات شما

نه لزوما. شما می‌توانید از طریق مراکز VAC و سفارت کانادا در کشورهای دیگر هم این کار را انجام دهید.

در حال حاضر امکان پیکاپ ویزا برای کشور کانادا با همکاری آژانس آبرنگ سفر وجود دارد.

بله. با همکاری آژانس آبرنگ این امکان وجود دارد که به طور همزمان پاسپورت همه افراد خانواده را که ویزا شده‌اند، پیکاپ کرد.

خیر، برای پیکاپ ویزا از ترکیه، به اصل پاسپورت و رسید نامه انگشت نگاری هم نیاز داریم. اگر ویزا مهاجرتی باشد به دو قطعه عکس هم نیاز است.

برای مهاجرت به کانادا نیاز به کمک دارید؟

شرکت مهاجرتی ویزا موندیال یک شرکت حقوقی پیشرو در زمینه مهاجرت به کاناداست که ۱۲ سال سابقه فعالیت دارد. ویزا موندیال با پشتوانه تیمی بیش از ۲۰۰ نیروی متعهد به شما برای مهاجرت آسان به کانادا کمک می‌کند. از زمان تاسیس ویزا موندیال تا کنون بیش از ۱۰‌هزار پرونده مهاجرتی با موفقیت به اتمام رسیده‌اند. این موضوع ویزا موندیال را به یکی از قابل‌‌اعتماد‌ترین موسسات مهاجرتی کشور تبدیل کرده است.

ویزا موندیال
اشتراک در
اطلاع از
guest
16 دیدگاه ها
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها