تحصیل در سوئد

ویزا موندیال

تحصیل در سوئد

انتخاب مکانی برای تحصیل در خارج از کشور ممکن است بزرگترین تصمیم زندگی شما باشد. از این رو، هر چیزی مرتبط به این تصمیم، باید به صورت جدی مورد بررسی قرار گیرد. کشور سوئد کشوری فوق العاده محبوب برای تحصیل است. این کشور میان پیشتازان جهانی در آموزش عالی قرار دارد و بخشی از شهرت خود را مدیون سیستم آموزش مستقلش است که در آن زمان کمتری به آموزش از طریق مربیان و زمان بیشتری به مطالعه ی گروهی و مستقل اختصاص داده شده است. به عبارت دیگر آموزش عالی سوئد، گزینه ای عالی برای پرورش مهارت های فردی همراه با آزادی و مسئولیت پذیری می باشد. تعداد دانشجویان بین المللی که در حال تحصیل در دانشگاه های سوئد می باشند، روز به روز در حال افزایش است. اما قبل از اینکه اقدام به اپلای برای تحصیل در دانشگاه های سوئد کنید، باید با اطلاعاتی درباره ی سوئد، دلایل تحصیل در سوئد، نظام آموزشی کشور سوئد، ویزای تحصیلی سوئد، هزینه های تحصیل و اقامت در سوئد و مواردی از این قبیل آشنا شوید.

 

مزایای تحصیل در کشور سوئد

 1. مقرون به صرفه بودن شهریه و مخارج زندگی
 2. بورسیه ها و کمک هزینه های فراوان
 3. امکان کار  دانشجویی در سوئد حین تحصیل
 4. امکان کار در سوئد بعد از تحصیل
 5. یادگیری مهارتهای لازم فعالیت در مشاغل جهانی
 6. حضور در دوره های آموزشی عالی با کیفیت در بهترین دانشگاه های جهان
 7. یادگیری نوآوری
 8. زیبایی های طبیعی و تاکید بر پایداری
 9. تنوع فرهنگی
 10. انگلیسی بودن زبان تدریس دوره های تحصیلی
 11. کیفیت و استانداردهای بالای زندگی

 

فرصت های تحصیلی در سوئد

دولت سوئد سرمایه گذاری مالی و زمانی زیادی را صرف سیستم آموزش عالی خود کرده است و تحصیل دانشجویان بین المللی برای جمعیت چندفرهنگی این کشور از اهمیت زیادی برخوردار است. در این کشور اکثر دوره ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند و افراد می توانند انتظار دوره های کوتاه همراه با امتحانات مکرر، ارتقای مهارت های میان فردی، مهارت های تحقیقاتی و تفکر انتقادی و ارتباطات آزاد بین اساتید و دانشجویان را داشته باشند. در حال حاضر کشور سوئد دارای 53 دانشگاه و کالج دانشگاهی است. این کشور خواستگاه جایزه ی برجسته ی نوبل است و دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در سوئد را دارند می توانند از فرصت های متنوعی که این کشور برای دانشجویان فراهم کرده است، بهره مند شوند.

 

سیستم آموزشی کشور سوئد

در سوئد، آموزش برای همه ی کودکان بین 7 تا 16 سال اجباری است. کودکان از 1 سالگی می توانند در کلاس های پیش دبستانی پذیرش شوند. دانش آموزان بین سنین 6/7 و 15/16، در مدارس همگانی اجباری حضور می یابند. اکثریت مدارس سوئد، زیر نظر شهرداری هستند اما تعدادی مدرسه ی دولتی به نام مدارس مستقل نیز وجود دارد. تعداد انگشت شماری مدارس شبانه روزی در سوئد دارای شهریه نیز پایه گذاری شده اند که با نام مدارس خصوصی شناخته می شوند. سیستم آموزشی سوئد مبتنی بر یک دوره ی آموزش ابتدایی 9 ساله یا Grundskola با حضور اجباری است. بعد از این دوره یک دوره ی اختیاری سه ساله به نام Gymnasieskola وجود دارد که به دو گزینه ی آموزش عالی یا آموزش حرفه ای منتهی می شود. دانشجویان بعد از مقطع متوسطه می توانند برای دریافت مدرک آکادمیک از یکی از دانشگاه های دولتی یا کالج های دانشگاهی اپلای نمایند. علاوه بر مدارک آکادمیک عمومی، آموزش عالی سوئد تعداد زیادی مدرک حرفه ای و تخصصی در رشته هایی همانند مهندسی، حقوق و پزشکی نیز ارائه می نماید. سال تحصیلی در سوئد به دو ترم تقسیم می شود. ترم پاییز که در انتهای آگوست شروع شده و تا اواسط ژانویه ادامه می یابد و ترم بهار که از اواسط ژانویه تا اوایل ژوئن ادامه دارد.

 

ساختار درسی متفاوت سوئد

یکی از وجوه تفاوت ساختار درسی کشور سوئد این است که در نظام آموزشی کشور سوئد، برخلاف سایر کشورها که در طول یک ترم چند درس گذرانده می شود، در آنجا اغلب یک درس باید در یک مدت زمان مشخص معمولا در بازه ی چند هفته ای گذرانده شود و بعد از اتمام درس، امتحان آن درس برگزار خواهد شد. بعد از امتحان، درس جدید شروع می شود. برای مثال در طول یک ترم 20 هفته ای، ممکن است 4 درس را به صورت 5 هفته ای بگذرانید. در عوض برای برخی برنامه های خاص، ممکن است مجبور شوید که همزمان چند درس را بگذرانید و در پایان ترم از شما آزمون گرفته شود.

 

موسسات آموزش عالی در سوئد

موسسات آموزش عالی سوئد به دو نوع دانشگاه (universitet) و کالج دانشگاهی (högskola) تقسیم می شوند. تفاوت اصلی این دو موسسه این است که دانشگاه ها مجوز اعطای مدرک پی اچ دی (PhD) را دارند در حالیکه بسیاری از کالج های دانشگاهی این امکان را ندارند. با این حال برخی از کالج های دانشگاهی سوئد نیز ممکن است مدرک پی اچ دی را ارائه نمایند. هیچ تفاوتی بین مقاطع لیسانس و ارشد ارائه شده توسط دانشگاه ها و کالج های دانشگاهی وجود ندارد و بسیاری از کالج های دانشگاهی همان دانشگاه خطاب می شوند.

 

تحصیلات عالی در کشور سوئد

آموزش عالی کشور سوئد به سه سطح پایه، پیشرفته و دکترا تقسیم می شود.

سطح پایه: برای پذیرش در این سطح، دانشجو باید تحصیلات خود در مقطع دبیرستان را به اتمام رسانده باشد. مدارکی که در این سطح اخذ می شوند:

 • دیپلم دانشگاهی: 2 ساله، 120 واحد
 • لیسانس: 3 ساله، 180 واحد

سطح پیشرفته: برای پذیرش در این سطح، دانشجو باید یک مدرک لیسانس سه ساله ی سطح پایه در سوئد یا مدارک معادل با آن از سایر کشورها را داشته باشد. مدارکی که می توان در این سطح اخذ کرد:

 • مدرک ارشد (یک سال): 1 سال، 60 واحد
 • مدرک ارشد (دو سال): 2 سال، 120 واحد

هر دو مدرک نیازمند ارائه ی پایان نامه می باشند.

سطح دکترا: برای پذیرش در این سطح، دانشجو باید دارای یکی از مدارک سطح پیشرفته ی سوئد باشد یا حداقل 4 سال تحصیلات تمام وقت با حداقل یک سال تحصیلات در سطح پیشرفته یا مدرک معادل آن از سایر کشورها را داشته باشد. مدارک این سطح:

 • لیسانسیه: 2 ساله، 120 واحد
 • دکترا: 4 ساله، 240 واحد

 

شهریه ی دانشگاه ها در سوئد

در سوئد دانشجویانی که شهروند کشورهای اتحادیه ی اروپا یا EEA محسوب می شوند، لازم نیست هزینه ای بابت تحصیل خود پرداخت نمایند. دانشگاه ها فقط هزینه های درخواست که حدود 100 یورو است و ممکن است در هر موسسه متفاوت باشد، پرداخت می نمایند. دانشجویانی که شهروند یکی از کشورهای EU/EA نیستند، موظف به پرداخت شهریه هستند. برای مثال، دوره های انسان شناسی، حقوق و علوم اجتماعی حدود 9,700 یورو در سال و دوره های علوم طبیعی حدود 15,000 یورو در سال هزینه دارند. به طور کلی متوسط شهریه ی دانشگاه ها در سوئد، بین 8,300 تا 15,000 یورو متغیر است.

 

هزینه های زندگی در سوئد

هزینه های ماهیانه ی زندگی در سوئد اندکی بیشتر از سایر کشورهای اروپایی است یعنی به طور ماهیانه 860 تا 970 یورو را باید برای هزینه های ماهیانه ی خود در نظر داشته باشید.

بیاید نگاهی به هزینه های زندگی در شهرهای دانشجویی سوئد بیندازیم:

 • گوتنبرگ و استکهلم: 1200 یورو در ماه
 • لینشوپینگ و لوند: 1000 یورو در ماه
 • اوپسالا: بین 950 و 1100 یورو در ماه

 

هزینه های محل اقامت

یکی از مهمترین مخارج دانشجویان در زمان تحصیل، هزینه های محل اقامتشان می باشد. این هزینه 40% از هزینه های ماهیانه ی دانشجویان را به خود اختصاص می دهد. به عنوان مثال:

 • دانشجویانی که به تنهایی زندگی می کنند: 508 یورو در ماه
 • دانشجویانی که با والدین یا فرزند زندگی می کنند: 604 یورو در ماه
 • دانشجویانی که در تالارهای اقامتی زندگی می کنند: 479 یورو در ماه

 

کار در سوئد در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی

دانشجویان بین المللی سوئد، مجازند که در حین تحصیل در سوئد مشغول به کار باشند. این کشور هیچ محدودیتی در زمینه ی میزان ساعتی که دانشجویان می توانند مشغول به کار باشند، تعیین نکرده است. اکثر دانشگاه ها دارای یک سرویس مشاغل هستند که به دانشجو در یافتن یک شغل نیمه وقت کمک می کنند.

دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می توانند به منظور یافتن شغل یا تاسیس شرکت، تا شش ماه مجوز مجوز اقامت خود را تمدید نمایند و در صورتی که پیشنهاد شغلی دریافت نمایند، می توانند برای مجوز کار اپلای نمایند.

 

دوره آموزش زبان انگلیسی در سوئد

دانشگاه یونشوپینگ سوئد

 

اگر قصد استخدام مشاور را برای پروسه ادامه تحصیل در سوئد را دارید، یا قصد دارید فرزند خود را برای تحصیل در مدارس سوئد راهی کنید، توصیه میکنیم با مشاورین رسمی و ثبت شده در مقیاس بین المللی کار کنید. زیرا آنها به دلایل حرفه ای بهترین گزینه ها را به شما پیشنهاد میدهند و ضمن این که این مشاورین قبلا دوره های آموزشی را گذرانده اند و تجربه بین المللی دارند. شرکت ویزا موندیال دارای مشاورین رسمی و ثبت شده در ارگان های اعزام دانشجو آماده ارایه خدمات در خصوص ادامه تحصیل در سوئد میباشد. تکمیل فرم ارزیابی تحصیلی شروع راه شما برای تحصیل در سوئد است.

اینستاگرام ویزا موندیال
Instagram