England Flag
Search
Search
Close this search box.

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا جزو دغدغه‌های بسیاری از دانشجویان خارجی از جمله ایرانیان است. اینکه در کنار شهریه تحصیلی چقدر باید برای هزینه‌های زندگی در نظر بگیرید و اصلا چه مواردی شامل هزینه‌های زندگی در کانادا می‌شوند، همه و همه جزو مسائل مهمی هستند که قبل از ورود به این کشور باید آنها را به دقت بررسی کنید. 

برای این منظور لازم است ارزیابی دقیقی از هزینه‌های زندگی دانشجویی در کانادا انجام دهید و بر حسب آن، برای بودجه‌ای که دارید برنامه ریزی کنید. 

در این مقاله تلاش کرده‌ایم که همه ابعاد هزینه زندگی دانشجویی در کانادا را پوشش دهیم تا دید جامعی نسبت به هزینه‌های مورد نیاز برای تحصیل و زندگی در این کشور به دست آورید. پس با ما همراه باشید. 

فهرست مطالب

عوامل تاثیرگذار بر میزان هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

میزان هزینه زندگی دانشجویی در کانادا به دو عامل بستگی دارد:

۱. محل زندگی: هزینه زندگی دانشجویی در شهرهای بزرگ کانادا نسبت به شهرهای کوچک آن بیشتر است. برای مثال، شهرهای ونکوور و تورنتو جزو شهرهای گرانقیمت و پرهزینه در کانادا هستند. بنابراین اگر قرار است در چنین شهرهایی تحصیل و زندگی کنید، مخارج زندگی شما بیشتر از شهرهای دیگر کانادا خواهد بود.

۲. سبک زندگی: اینکه فرد صرفه‌جو یا پرخرجی باشید، در خوابگاه زندگی کنید یا آپارتمانی در مرکز شهر، از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید یا تاکسی و ماشین اجاره‌ای، بیشتر غذای خوابگاهی و خانگی بخورید تا رفتن به رستوران و خوردن غذای حاضری و غیره، مجموع این موارد سبک زندگی شما را تشکیل می‌دهد. انتخاب حالت اول در موارد بالا مخارج شما را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

هزینه یک ماه زندگی دانشجویی در کانادا چقدر است؟

در ادامه هزینه یک ماه زندگی دانشجویی در استان‌های کانادا در سال ۲۰۲۲ را در جدول زیر مشاهده می‌کنید. این هزینه‌ها برای یک نفر یعنی دانشجو در نظر گرفته شده است. در صورت داشتن همراه، به این مبالغ اضافه خواهد شد.

متوسط هزینه یک ماه زندگی برای دانشجویان بین‏‌‌المللی در استان‌های کانادا ۲۰۲۳

استاناجاره آپارتمان به صورت مشترکخورد و خوراکحمل و نقل عمومیدیگر هزینه‌هامجموع
آلبرتا۷۹۴ دلار۲۶۲ دلار۸۵ دلار۳۵۴ دلار۱,۴۹۵ دلار
انتاریو۹۱۲ دلار۲۶۵ دلار۱۵۶ دلار۴۰۵ دلار۱,۷۳۸ دلار
کبک۴۵۰ دلار۲۶۱ دلار۸۹ دلار۳۰۸ دلار۱,۱۰۸ دلار
بریتیش کلمبیا۷۹۶ دلار۲۷۷ دلار۱۰۰ دلار۳۷۸ دلار۱,۵۵۱ دلار
نیوفاندلند و لابرادور۴۶۶ دلار۲۵۹ دلار۷۷ دلار۲۳۳ دلار۱,۰۳۵ دلار
نیوبرانزویک۵۰۰ دلار۲۴۴ دلار۸۸ دلار۳۷۶ دلار۱,۲۰۸ دلار
نوا اسکوشیا۶۵۲ دلار۲۶۰ دلار۸۲ دلار۳۳۴ دلار۱,۳۲۸ دلار
مانیتوبا۵۸۰ دلار۲۱۴ دلار۱۰۶ دلار۳۵۰ دلار۱,۲۵۰ دلار
ساسکاچوان۴۷۰ دلار۲۶۰ دلار۸۸ دلار۳۰۰ دلار۱,۱۱۸ دلار
جزیره پرنس ادوارد۵۴۷ دلار۲۵۵ دلار۲۰ دلار۳۶۰ دلار۱,۱۸۲ دلار

هزینه‌ها به دلار کانادا هستند.

همانطور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید هزینه‌های زندگی دانشجویان شامل هزینه خوابگاه یا مسکن، خوراک، حمل و نقل و دیگر هزینه‌ها شامل هزینه تلفن و اینترنت، بیمه درمانی، آب و برق و گاز، پوشاک، تفریح و غیره است. طبق داده‌های بالا، از بین استان‌های کانادا، استان نیوفاندلند و لابرادور کمترین هزینه زندگی و استان انتاریو بیشترین هزینه زندگی دانشجویی را برای دانشجویان بین‏‌المللی به همراه دارد. 

هزینه یک سال زندگی دانشجویی در کانادا چقدر است؟

بر طبق هزینه‌ ماهیانه دانشجویی در بخش قبلی، متوسط یک سال هزینه زندگی دانشجویی در استان‌های کانادا را حساب می‌کنیم:

 • استان آلبرتا: ۱۷,۹۴۰ دلار
 • استان انتاریو: ۲۰,۸۵۶ دلار
 • استان کبک: ۱۳,۲۹۶ دلار
 • استان بریتیش کلمبیا: ۱۸,۶۱۲ دلار
 • استان نیوفاندلند و لابرادور: ۱۲,۴۲۰ دلار
 • استان نیوبرانزویک: ۱۴,۴۹۶ دلار
 • استان نوا اسکوشیا: ۱۵,۹۳۶ دلار
 • استان مانیتوبا: ۱۵,۰۰۰ دلار
 • استان ساسکاچوان: ۱۳,۴۱۶ دلار
 •  جزیره پرنس ادوارد: ۱۴,۱۸۴ دلار

انواع هزینه‌های زندگی دانشجویی در کانادا

هزینه مسکن دانشجویی در کانادا

دانشجویان خارجی برای اسکان خود در کانادا از چند مکان می‌توانند استفاده کنند:
 • خوابگاه‌های دانشجویی در داخل یا بیرون دانشگاه
 • آپارتمان اجاره‌ای به صورت مشترک یا مستقل
 • خانه اجاره‌ای به صورت مشترک یا مستقل
 • هوم استی (زندگی با خانواده‌های کانادایی)
نوع محل اقامت میانگین هزینه به دلار کانادا
خوابگاه در داخل دانشگاه ماهیانه ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار
آپارتمان اشتراکی در بیرون از دانشگاه ماهیانه ۵۰۰ تا ۸۰۰ دلار
هوم استی ماهیانه ۴۰۰ تا ۸۰۰ دلار
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر ماهیانه ۱,۵۷۸ دلار
آپارتمان یک خوابه در حومه شهر ماهیانه ۱,۳۲۷ دلار
لازم به ذکر است که هزینه اجاره آپارتمان یا خانه در کانادا بر حسب چند فاکتور متغیر است: 
 • شهر: هزینه اجاره مسکن در شهرهای بزرگ بیشتر است.
 • مکان آپارتمان یا خانه: آپارتمان‌هایی که در مرکز شهر هستند به دلیل دسترسی نزدیک تر آنها به سیستم حمل و نقل عمومی، مرکز خرید و غیره، اجاره بالاتری دارند.
 • آپارتمان/خانه مشترک یا مستقل: اگر  با چند نفر از دوستان و همکلاسی‌های خود بخواهید آپارتمان یا خانه‌ای را اجاره کنید، هزینه آن بسیار کمتر از هزینه اجاره یک آپارتمان یا خانه مستقل خواهد بود.
 • نوع مسکن: در کانادا انواعی از خانه‌ها و آپارتمان‌ها وجود دارد که هزینه اجاره آنها با هم متفاوت است مانند آپارتمان استودیو (Studio Apartment)، آپارتمان کاندو (Condominiums)، خانه تاون هاوس (Townhouse)، خانه مستقل (Detached) و غیره.
در صفحه اجاره خانه در کانادا هزینه اجاره انواع آپارتمان‌ها و خانه‌ها نوشته شده است.

هزینه خوابگاه دانشجویی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی

در ادامه هزینه چند مورد از خوابگاه‌های دانشجویی در دانشگاه‌های کانادا را برای سال تحصیلی ۲۰۲۳-۲۰۲۲ بررسی می‌کنیم. هزینه خوابگاه معمولا شامل هزینه اتاق، وعده‌های غذایی و تجهیزات و خدمات ارائه شده است. در بعضی از دانشگاه‌ها هم هزینه وعده‌های غذایی جدا از هزینه اتاق محاسبه می‌شود.
نام دانشگاه شهر / استان هزینه سالانه خوابگاه دانشجویی (دلار کانادا)
دانشگاه تورنتو تورنتو / انتاریو بین ۱۴,۰۸۱ و ۱۷,۲۵۲ دلار
دانشگاه سایمون فریزر برنابی / بریتیش کلمبیا اقامت در Hamilton Hall با یک اتاق برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی: ۱۱,۹۷۶ دلار
دانشگاه کنکوردیا مونترال / کبک اقامت در Hingston Hall دو ترم پاییز و زمستان: ۸,۳۸۸ دلار
دانشگاه آلبرتا ادمونتون / آلبرتا دو ترم پاییز و زمستان: ۱۹,۳۰۴ دلار
در دانشگاه‌ها انواع مختلفی از خوابگاه‌های دانشجویی ارائه می‌شوند که ممکن است در داخل دانشگاه (On -Campus) یا در خارج از دانشگاه (Off -Campus) باشند. بسته به نوع خوابگاه، تعداد اتاق‌های هر خوابگاه، اتاق مستقل یا اتاق مشترک، نوع امکانات موجود در خوابگاه و تعداد و نوع وعده‌هایی غذایی، هزینه خوابگاه‌های دانشجویی متغیر است.

هزینه مواد غذایی دانشجویان در کانادا

در صورتی که نخواهید در داخل خوابگاه‌های دانشجویی کانادا زندگی کنید، بنابراین باید مایحتاج و مواد خوراکی را خودتان تهیه کنید. هزینه خوراک و مواد غذایی در کانادا برای هر دانشجو به طور میانگین بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ دلار در ماه است.
آیتم متوسط قیمت (دلار کانادا)
یک وعده غذایی در رستوران ارزان ۲۰ دلار
یک عدد نوشابه ۲.۴۰ دلار
آب معدنی کوچک ۱.۹۸ دلار
شیر (۱ لیتری) ۲.۶۰ دلار
نان (۵۰۰ گرم) ۳.۰۸ دلار
برنج سفید (۱ کیلوگرم) ۴ دلار
فیله مرغ (۱ کیلوگرم) ۱۴.۲۵ دلار
تخم مرغ (۱۲ عددی) ۳.۹۲ دلار
پنیر محلی (۱ کیلوگرم) ۱۴.۴۳ دلار
موز (۱ کیلوگرم) ۱.۸۱ دلار
سیب (۱ کیلوگرم) ۴.۶۳ دلار
پیاز (۱ کیلوگرم) ۲.۹۳ دلار
سیب زمینی (۱ کیلوگرم) ۳.۰۳ دلار
گوجه فرنگی (۱ کیلوگرم) ۴.۶۶ دلار

ویدیو تجزیه و تحلیل آماری هزینه‌های خورد و خوراک در سال ۲۰۲۳

برای بزرگ‌نمایی روی گزینه فول اسکرین (تمام صفحه) کلیک کنید. 

هزینه حمل و نقل دانشجویان در کانادا

هزینه حمل و نقل برای دانشجویان در کانادا به صورت میانگین ماهیانه بین ۸۰ تا ۱۲۰ دلار است. برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس و مترو باید از کارت‌های عبور مانند U-Pass استفاده کنید. معمولا تخفیف‌های خاصی برای دانشجویان در نظر گرفته می‌شود.
حمل و نقل / وسیله نقلیه متوسط قیمت (دلار کانادا)
بلیط تک سفره ۳.۲۵ دلار
کارت سفر یک ماهه ۱۰۰ دلار
تعرفه استفاده از تاکسی ۴ دلار
تعرفه تاکسی به ازای هر یک کیلومتر ۲ دلار
تعرفه یک ساعت توقف تاکسی در محل ۳۴ دلار
یک لیتر بنزین ۲ دلار

هزینه بیمه درمانی دانشجویان در کانادا

قبل از شروع تحصیل در دانشگاه‌های کانادا باید برای ثبت نام بیمه خدمات درمانی کانادا اقدام کنید. هزینه بیمه‌های درمانی بسته به سازمان ارائه دهنده، میزان پوشش خدمات پزشکی و دولتی یا خصوصی بودن آن متفاوت است ولی به طور میانگین هزینه آن برای دانشجویان‌ بین المللی بین ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در سال است. در صورت داشتن همراه، این هزینه بیشتر می‌شود. بیمه‌های درمانی در کانادا یا دولتی هستند یا خصوصی. بعضی از استان‌های کانادا بیمه درمان دولتی را ارائه می‌دهند که در زمان ثبت نام در دانشگاه باید برای آنها اقدام کنید. اما بعضی دیگر از استان‌های کانادا مانند انتاریو بیمه درمانی دولتی ندارند و لازم است دانشجویان برای برنامه بیمه‌های درمانی‌ خصوصی که دانشگاه‌ها معرفی می‌کنند، ثبت نام کنند. هزینه بیمه‌های درمانی خصوصی بیشتر از بیمه‌های درمانی دولتی است. برای مثال، بیشتر دانشگاه‌های استان انتاریو کانادا طرح بیمه درمانی دانشگاه (University Health Insurance Plan – UHIP) را ارائه می‌دهند. این نوع بیمه درمانی خصوصی است و هزینه‌های آن برای دانشجویان و افراد همراه آنها به صورت زیر است: هزینه بیمه درمانی UHIP برای بازه زمانی ۱ سپتامبر ۲۰۲۲ تا ۳۱ آگوست ۲۰۲۳
شروع ترم تحصیلی

هزینه بیمه درمانی (دلار کانادا)

دانشجو دانشجو + ۱ نفر همراه دانشجو + ۲ نفر همراه
سپتامبر ۲۰۲۲ ۷۵۶ دلار ۱,۵۱۲ دلار ۲,۲۶۸ دلار
ژانویه ۲۰۲۳ ۵۰۴ دلار ۱,۰۰۸ دلار ۱,۵۱۲ دلار
می ۲۰۲۳ ۲۵۲ دلار ۵۰۴ دلار ۷۵۶ دلار

هزینه تلفن، اینترنت

اپراتورهای تلفن مختلفی در کانادا وجود دارند که خدمات تلفن و اینترنت ارائه می‌دهند. بعضی از اپراتورهای معروف در کانادا شامل ROGERS، BELL و TELUS و Koodo Mobile هستند. بسته‌هایی که ارائه می‌دهند شامل مکالمه، ارسال پیام و اینترنت است. با توجه به شرکت ارائه دهنده، میزان مکالمه و حجم اینترنت، ماهیانه باید بین ۲۰ تا ۹۰ دلار برای بسته‌های تلفن هزینه پرداخت کنید.

هزینه برق، آب، گاز

در صورتی که بیرون از محیط دانشگاه اتاق، سوئیت یا آپارتمانی را اجاره کرده باشید، برای سرویس‌های مختلف (آب، برق، گاز، فاضلاب) باید هزینه پرداخت کنید. این هزینه‌ها بسته به قرارداد ممکن است با مبلغ اجاره همراه باشد و یا جدا از آن حساب شود. برای این خدمات به طور میانگین باید ۱۷۶ دلار در ماه هزینه پرداخت کنید که حداقل هزینه ماهیانه ۹۵ دلار و حداکثر هزینه ۳۳۰ دلار است. در صورتی که از آپارتمان مشترک استفاده کنید هزینه‌ها بین افراد تقسیم می‌شود. همچنین، در صورتی که در خوابگاه دانشگاه یا هوم استی اسکان داشته باشید، این هزینه‌ها بر روی هزینه کلی خوابگاه یا هوم استی محاسبه می‌شود و نیازی به پرداخت هزینه مجزا برای آنها نیست.

هزینه کتاب و لوازم تحریر

هزینه آن به طور متوسط بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار در سال است.

دیگر هزینه‌ها

علاوه بر موارد بالا ممکن است بخواهید برای خرید پوشاک، باشگاه ورزشی و یا تفریح هزینه صرف کنید. اینکه هزینه آن‌ها چقدر می‌شود کاملا به تصمیم شما بستگی دارد. ممکن است لباس به اندازه کافی داشته باشید و نخواهید در یک سال لباس جدیدی بخرید، یا کمتر به تفریح و گردش بروید و یا حداقل به جاهایی بروید که هزینه ورودی نداشته باشند. به طور کلی برای چنین هزینه‌هایی می‌توانید ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه در نظر بگیرید.
پوشاک ورزش و سرگرمی
یک عدد شلوار جین بین ۳۵ تا ۱۰۰ دلار هزینه ماهیانه باشگاه ورزشی برای یک فرد بزرگسال بین ۲۲ تا ۱۰۰ دلار
یک عدد لباس تابستانی خریداری شده از فروشگاه زنجیره بین ۲۵ تا ۸۰ دلار یک ساعت استفاده از زمین تنیس بین ۲۲ تا ۳۸ دلار
یک جفت کتانی نایک بین ۷۰ تا ۱۵۰ دلار یک عدد بلیط سینما بین ۱۲ تا ۲۰ دلار
یک جفت کفش چرم مردانه بین ۷۹ تا ۲۰۰ دلار

هزینه زندگی دانشجویی در شهرهای مهم کانادا

 • مسکن
آیتممتوسط قیمت ماهیانه (دلار کانادا)
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر۲,۳۵۵ دلار
آپارتمان یک خوابه در حومه شهر۱,۹۷۸ دلار
 • رستوران
آیتممتوسط قیمت (دلار کانادا)
وعده غذایی برای یک نفر (رستوران ارزان)۲۵ دلار
وعده غذایی برای دو نفر (رستوران متوسط)۱۱۰ دلار
مک میل در مک دونالد۱۲ دلار
کاپوچینو۴.۹۸ دلار
نوشابه پپسی (بطری کوچک)۲.۶۱ دلار
آب (بطری کوچک)۲.۴۰ دلار
 • سوپرمارکت و خواروبار فروشی
آیتممتوسط قیمت (دلار کانادا)
شیر (یک لیتر)۳.۱۰ دلار
نان سفید تازه (۵۰۰ گرم)۳.۳۲ دلار
برنج سفید (یک کیلوگرم)۴.۵۵ دلار
تخم مرغ (۱۲ عدد)۴.۶۶ دلار
پنیر محلی (یک کیلوگرم)۱۶.۸۰ دلار
فیله مرغ (یک کیلوگرم)۱۵.۸۴ دلار
گوشت گوساله یا گوشت قرمز۱۹.۵۸ دلار
سیب (یک کیلوگرم)۴.۱۳ دلار
موز (یک کیلوگرم)۱.۹۳ دلار
پرتقال (یک کیلوگرم)۳.۸۱ دلار
گوجه فرنگی (یک کیلوگرم)۴.۶۰ دلار
سیب زمینی (یک کیلوگرم)۳.۳۸ دلار
پیاز (یک کیلوگرم)۲.۵۰ دلار
کاهو (یک عدد متوسط)۳.۰۵ دلار
آب (بطری ۱.۵ لیتری)۲.۶۲ دلار
 • حمل و نقل عمومی
آیتممتوسط قیمت (دلار کانادا)
بلیط تک سفره۳.۰۵ دلار
کارت سفر یک ماهه۱۲۵ دلار
تعرفه تاکسی۳.۷۵ دلار
تعرفه تاکسی به ازای هر کیلومتر۱.۹۳ دلار
تعرفه تاکسی با یک ساعت توقف در محل۳۶.۵۰ دلار
یک لیتر بنزین۲.۱۲ دلار
 • مراقبت از کودک (در صورت همراهی فرزند)

پیش دبستانی یا مهدکودک خصوصی، تمام روز به ازای هر کودکماهیانه ۱,۳۷۲ دلار

آیتممتوسط قیمت (دلار کانادا)
پیش دبستانی یا مهدکودک خصوصی، تمام روز به ازای هر کودکماهیانه ۱,۳۷۲ دلار
مدرسه ابتدایی بین‌المللی برای یک کودکسالیانه ۲۵,۷۶۲ دلار
 • مسکن
آیتممتوسط قیمت ماهیانه (دلار کانادا)
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر۲,۱۸۴ دلار
آپارتمان یک خوابه در حومه شهر۱,۸۴۹ دلار
 • رستوران
آیتممتوسط قیمت (دلار کانادا)
وعده غذایی برای یک نفر (رستوران ارزان)۲۵ دلار
وعده غذایی برای دو نفر (رستوران متوسط)۱۰۱ دلار
مک میل در مک دونالد۱۲.۵ دلار
کاپوچینو۴.۷۳ دلار
نوشابه پپسی (بطری کوچک)۲.۵۷ دلار
آب (بطری کوچک)۲.۰۴ دلار
 • سوپرمارکت و خواروبار فروشی
آیتممتوسط قیمت (دلار کانادا)
شیر (یک لیتر)۳.۱۶ دلار
نان سفید تازه (۵۰۰ گرم)۳.۴۲ دلار
برنج سفید (یک کیلوگرم)۳.۷۳ دلار
تخم مرغ (۱۲ عدد)۳.۹۳  دلار
پنیر محلی (یک کیلوگرم)۱۵.۸۶ دلار
فیله مرغ (یک کیلوگرم)۱۶.۳۸ دلار
گوشت گوساله یا گوشت قرمز۱۶.۵۸ دلار
سیب (یک کیلوگرم)۴.۳۴ دلار
موز (یک کیلوگرم)۱.۷۰ دلار
پرتقال (یک کیلوگرم)۴.۲۲ دلار
گوجه فرنگی (یک کیلوگرم)۴.۶۳ دلار
سیب زمینی (یک کیلوگرم)۳.۶۷ دلار
پیاز (یک کیلوگرم)۳.۰۱ دلار
کاهو (یک عدد متوسط)۳.۰۶ دلار
آب (بطری ۱.۵ لیتری)۲.۶۲ دلار
 • حمل و نقل عمومی
آیتممتوسط قیمت (دلار کانادا)
بلیط تک سفره۳.۲۵ دلار
کارت سفر یک ماهه۱۵۶ دلار
تعرفه تاکسی۴.۴۴ دلار
تعرفه تاکسی به ازای هر کیلومتر۱.۷۵ دلار
تعرفه تاکسی با یک ساعت توقف در محل۳۱ دلار
یک لیتر بنزین۱.۹۶ دلار
 • مراقبت از کودک (در صورت همراهی فرزند)
آیتممتوسط قیمت (دلار کانادا)
پیش دبستانی یا مهدکودک خصوصی، تمام روز به ازای هر کودکماهیانه ۱,۵۹۲ دلار
مدرسه ابتدایی بین‌المللی برای یک کودکسالیانه ۲۶,۵۴۴ دلار
 • مسکن
آیتممتوسط قیمت ماهیانه (دلار کانادا)
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر۱,۳۹۱ دلار
آپارتمان یک خوابه در حومه شهر۱,۰۵۹ دلار
 • رستوران
آیتممتوسط قیمت (دلار کانادا)
وعده غذایی برای یک نفر (رستوران ارزان)۲۰ دلار
وعده غذایی برای دو نفر (رستوران متوسط)۹۰ دلار
مک میل در مک دونالد۱۳ دلار
کاپوچینو۴.۷۲ دلار
نوشابه پپسی (بطری کوچک)۲.۵۷ دلار
آب (بطری کوچک)۲.۳۵ دلار
 • سوپرمارکت و خواروبار فروشی
آیتممتوسط قیمت (دلار کانادا)
شیر (یک لیتر)۲.۹۸ دلار
نان سفید تازه (۵۰۰ گرم)۳.۴۲  دلار
برنج سفید (یک کیلوگرم)۳.۸۰ دلار
تخم مرغ (۱۲ عدد)۳.۹۲  دلار
پنیر محلی (یک کیلوگرم)۱۵.۹۸ دلار
فیله مرغ (یک کیلوگرم)۱۴.۷۱ دلار
گوشت گوساله یا گوشت قرمز۱۶.۸۹ دلار
سیب (یک کیلوگرم)۴.۴۷ دلار
موز (یک کیلوگرم)۱.۹۵ دلار
پرتقال (یک کیلوگرم)۴.۱۹ دلار
گوجه فرنگی (یک کیلوگرم)۴.۷۲ دلار
سیب زمینی (یک کیلوگرم)۲.۶۲ دلار
پیاز (یک کیلوگرم)۲.۷۰  دلار
کاهو (یک عدد متوسط)۲.۷۶ دلار
آب (بطری ۱.۵ لیتری)۲.۲۷ دلار
 • حمل و نقل عمومی
آیتممتوسط قیمت (دلار کانادا)
بلیط تک سفره۳.۵۰ دلار
کارت سفر یک ماهه۹۲ دلار
تعرفه تاکسی۴ دلار
تعرفه تاکسی به ازای هر کیلومتر۱.۷۵ دلار
تعرفه تاکسی با یک ساعت توقف در محل۳۹ دلار
یک لیتر بنزین۲.۰۴ دلار
 • مراقبت از کودک (در صورت همراهی فرزند)
آیتممتوسط قیمت (دلار کانادا)
پیش دبستانی یا مهدکودک خصوصی، تمام روز به ازای هر کودکماهیانه ۸۷۰ دلار
مدرسه ابتدایی بین المللی برای یک کودکسالیانه ۱۱,۶۰۰ دلار
 • مسکن
آیتممتوسط قیمت ماهیانه (دلار کانادا)
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر۱,۴۱۹ دلار
آپارتمان یک خوابه در حومه شهر۱,۱۷۸ دلار
 • رستوران
آیتممتوسط قیمت (دلار کانادا)
وعده غذایی برای یک نفر (رستوران ارزان)۲۲ دلار
وعده غذایی برای دو نفر (رستوران متوسط)۸۲ دلار
مک میل در مک دونالد۱۲ دلار
کاپوچینو۴.۸۷ دلار
نوشابه پپسی (بطری کوچک)۲.۲۷ دلار
آب (بطری کوچک)۲.۰۵ دلار
 • سوپرمارکت و خواروبار فروشی
آیتممتوسط قیمت (دلار کانادا)
شیر (یک لیتر)۲.۲۹ دلار
نان سفید تازه (۵۰۰ گرم)۲.۸۳ دلار
برنج سفید (یک کیلوگرم)۳.۱۵ دلار
تخم مرغ (۱۲ عدد)۳.۷۶  دلار
پنیر محلی (یک کیلوگرم)۱۴.۳۲ دلار
فیله مرغ (یک کیلوگرم)۱۵.۸۴ دلار
گوشت گوساله یا گوشت قرمز۱۸.۵۸ دلار
سیب (یک کیلوگرم)۵.۰۵ دلار
موز (یک کیلوگرم)۱.۹۱ دلار
پرتقال (یک کیلوگرم)۴.۶۵ دلار
گوجه فرنگی (یک کیلوگرم)۴.۹۰ دلار
سیب زمینی (یک کیلوگرم)۲.۹۴ دلار
پیاز (یک کیلوگرم)۳.۱۵ دلار
کاهو (یک عدد متوسط)۳.۱۴ دلار
آب (بطری ۱.۵ لیتری)۲.۲۲ دلار
 • حمل و نقل عمومی
آیتممتوسط قیمت (دلار کانادا)
بلیط تک سفره۳.۶۰ دلار
کارت سفر یک ماهه۱۱۲ دلار
تعرفه تاکسی۴ دلار
تعرفه تاکسی به ازای هر کیلومتر۱.۹۳ دلار
تعرفه تاکسی با یک ساعت توقف در محل۳۵ دلار
یک لیتر بنزین۱.۷۲ دلار
 • مراقبت از کودک (در صورت همراهی فرزند)
آیتممتوسط قیمت (دلار کانادا)
پیش دبستانی یا مهدکودک خصوصی، تمام روز به ازای هر کودکماهیانه ۱,۰۹۱ دلار
مدرسه ابتدایی بین المللی برای یک کودکسالیانه ۱۶,۰۲۸ دلار

ارزانترین و گرانترین شهرها برای سکونت دانشجویان در کانادا کدامند؟

بعضی از شهرهای کانادا برای زندگی دانشجویی پرهزینه و بعضی دیگر کم هزینه است. البته به این نکته دقت کنید معمولا در شهرهای بزرگ و گران قیمت به همان نسبت فرصت‌های شغلی بیشتری وجود دارد. کسب درآمد بیشتر در این شهرها تا حد زیادی دغدغه‌های مربوط به هزینه زندگی را کاهش می‌دهد.

شهرهای ارزان کانادا برای زندگی دانشجویان خارجی شامل:

 • سنت کاترینز – انتاریو
 • ابوتسفورد – بریتیش کلمبیا
 • مونکتون – نیوبرانزویک
 • لاوال – کبک
 • شربروک – کبک

شهرهای گران و پرهزینه‌ کانادا برای زندگی دانشجویان خارجی شامل:

آیا با کار دانشجویی در کانادا می‌توان هزینه زندگی را پوشش داد؟

پاسخ به این سوال مثبت است. دانشجویان بین‌المللی در هفته ۲۰ ساعت را اجازه کار همزمان با تحصیل در کانادا دارند که می‌توانند در داخل دانشگاه (On -Campus) و یا خارج از دانشگاه (Off-Campus)  مشغول به کار دارند.

در ایام تعطیل و مناسبت‌های خاص مانند تعطیلات کریسمس یا تعطیلات ترم تابستانی هم به صورت تمام وقت و ۴۰ ساعت در هفته می‌توانند کار کنند. دستمزد کار دانشجویی در کانادا بسته به نوع کار متفاوت است ولی به طور میانگین بین ۱۲ تا ۲۰ دلار در ساعت است. 

بنابراین با یک حساب سرانگشتی می‌توان مشخص کرد که اگر مثلا دو ترم تحصیلی شامل ۸ ماه را به صورت ۲۰ ساعت در هفته کار کنید و میانگین دستمزد شما ۱۵ دلار در ساعت باشد: 

هفته ۴x۸ = ۳۲
ساعت ۶۴۰ = ۳۲x۲۰
دلار ۹,۶۰۰ = ۶۴۰x۱۵

دستمزد شما برای انجام کار پاره وقت در مدت ۸ ماه، ۹,۶۰۰ هزار دلار خواهد شد که با اضافه کردن کار تمام وقت در تعطیلات تابستان، تعطیلات بین دو ترم و یا تعطیلات کریسمس، مبلغ آن به بیش از ۱۰ هزار دلار خواهد رسید و تا حد زیادی هزینه زندگی دانشجویی شما را پوشش خواهد داد. 

نکته: برای انجام کار دانشجویی در کانادا حتما باید در استادی پرمیت شما اجازه کار در داخل یا خارج دانشگاه قید شده باشد.

هزینه تحصیل دانشجویان بین‌المللی در کانادا

هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی در کانادا بر حسب دانشگاه، مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی متفاوت است. 

 • معمولا دانشگاه‌های خصوصی کانادا نسبت به دانشگاه‌های دولتی آن شهریه بیشتری دریافت می‌کنند.
 • بعضی از رشته‌‌های تحصیلی مانند مدیریت و بیزینس نسبت به دیگر رشته‌های تحصیلی شهریه بیشتری دارند.
 • متوسط شهریه تحصیل در مقطع لیسانس کانادا برای سال تحصیلی ۲۰۲۳-۲۰۲۲، ۳۶,۱۲۳ دلار در سال است که این مبلغ در ابتدای هر سال تحصیلی جدید افزایش می‌یابد. 
 • متوسط شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا کانادا برای سال تحصیلی ۲۰۲۳-۲۰۲۲، ۲۱,۱۱۱ دلار است که در سال تحصیلی جدید این مبلغ افزایش می‌یابد. 

برای کسب اطلاعات جامع تر در مورد شهریه‌های تحصیلی، صفحه هزینه تحصیل در کانادا را مطالعه کنید.

از کجا شروع کنم؟

آغاز یک زندگی جدید در کانادا یک ماجراجویی هیجان انگیز است. اکنون که با هزینه‌ های زندگی دانشجویی در کانادا آشنا هستید، این سفر هیجان انگیز را آغاز کنید.

پاسخ به سوالات شما

میانگین هزینه زندگی دانشجویی در کانادا بین ۱۲,۰۰۰ تا ۲۰,۰۰۰ هزار دلار در سال است.

این هزینه به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد مانند شهر محل زندگی (شهر بزرگ یا کوچک)، نوع مسکن مانند اسکان در خوابگاه دانشگاه یا اسکان در آپارتمان اجاره‌ای، نزدیکی یا دوری مسکن به مرکز شهر، مسکن مستقل یا اشتراکی گرفتن، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی یا اختصاصی، تهیه غذای خانگی یا تهیه غذا از رستوران، و سبک زندگی.

این موضوع به تجهیزات و امکانات خوابگاه دانشجویی و یا خانه و آپارتمان اجاره شده دارد. در بعضی از خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا امکانات بسیاری در کنار سرویس‌های غذایی خوب وجود دارد که هزینه آنها ممکن است با هزینه اجاره یک آپارتمان در بیرون از دانشگاه برابری کند. در ضمن،  استفاده از آپارتمان‌های اشتراکی در بیرون از دانشگاه هزینه مسکن را تا حد قابل قبولی کاهش می‌دهد.

بله. دانشجویان در هفته ۲۰ ساعت اجازه کار همزمان با تحصیل در کانادا دارند. و میانگین دستمزد آنها بین ۱۲ تا ۲۰ دلار است. با همین دستمزد امکان تامین مخارج زندگی تا میزان زیادی وجود دارد.

طبق آمار اداره مهاجرت کانادا هزینه زندگی برای یک نفر همراه در خارج از استان کبک سالیانه ۴,۰۰۰ دلار است و هزینه زندگی دو نفر در داخل استان کبک که شامل دانشجو و فرد همراهش می‌شود، سالیانه ۱۹,۲۶۴ دلار است.

هزینه زندگی و تحصیل در کانادا در مقایسه با دیگر کشورها مانند امریکا، استرالیا و بریتانیا مقرون صرفه است.

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا شامل هزینه مسکن، هزینه خورد و خوراک، هزینه حمل و نقل، هزینه بیمه درمانی، هزینه تلفن و اینترنت، هزینه پوشاک و تفریح است.

برای مهاجرت به کانادا نیاز به کمک دارید؟

شرکت مهاجرتی ویزا موندیال یک شرکت حقوقی پیشرو در زمینه مهاجرت به کاناداست که ۱۲ سال سابقه فعالیت دارد. ویزا موندیال با پشتوانه تیمی بیش از ۲۰۰ نیروی متعهد به شما برای مهاجرت آسان به کانادا کمک می‌کند. از زمان تاسیس ویزا موندیال تا کنون بیش از ۱۰‌هزار پرونده مهاجرتی با موفقیت به اتمام رسیده‌اند. این موضوع ویزا موندیال را به یکی از قابل‌‌اعتماد‌ترین موسسات مهاجرتی کشور تبدیل کرده است.

ویزا موندیال