England Flag Canada Flag

تحصیل لیسانس در کانادا

تحصیل لیسانس کانادا

پس از اتمام دبیرستان بسیاری از دانش آموزان وارد دانشگاه می‌شوند و تحصیل خود را در مقطع کارشناسی ادامه می‌دهند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که دیپلم گرفته‌اید و قصد دارید در مقطع لیسانس در کانادا تحصیل کنید ولی در این زمینه اطلاعات کافی ندارید، با خواندن این مقاله با راهنمای تحصیل لیسانس در کانادا به طور کامل آشنا می‌شوید.

فهرست مطالب

مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

 • بهره‌مندی از کیفیت بالای آموزش با اساتید برجسته دنیا
 • بهره‌مندی از امکانات آموزشی پیشرفته
 • امکان کار حین تحصیل و کسب درآمد
 • دریافت مدرک لیسانس با اعتبار جهانی
 • امکان کار پس از تحصیل و اخذ اقامت دائم کانادا

سیستم آموزشی دوره‏ لیسانس در کانادا

 • دوره لیسانس در کانادا که undergraduate نامیده می‏‌شود معمولا به صورت دوره‏‌های سه ساله و با ۹۰ واحد درسی و یا به صورت دوره چهار ساله و با ۱۲۰ واحد درسی ارائه می‏‌شود.
 • ادامه تحصیل کارشناسی در کانادا در تمام استان‏‌ها به جز کبک بعد از پایان دوره دبیرستان امکان پذیر است. در استان کبک پس از پایان سال یازدهم دبیرستان دانشجو می‏‌تواند یا وارد دوره کالج شود یا با گذراندن دو سال دوره پیش دانشگاهی پس از آن وارد دوره سه ساله لیسانس شود.
 • در بعضی از کالج‌ها و دانشگاه‏‌های کانادا در مقطع لیسانس برنامه ترنسفر وجود دارد. به این معنا که پس از دو سال تحصیل دوره دیپلم در کالج می‏‌توانید وارد دانشگاه شوید و با گذراندن فقط دو سال تحصیل مدرک لیسانس بگیرید. کالج و دانشگاه باید در برنامه ترنسفر با هم همکاری داشته باشند بنابراین با دیپلم هر کالجی نمی‌‏توانید وارد دوره لیسانس هر دانشگاهی شوید.

شرایط تحصیل در کانادا با مدرک لیسانس

برای ادامه تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس باید شرایط لازم را داشته باشید. شرایط تحصیل کارشناسی در کانادا به شرح زیر است:

 • معدل حداقل ۱۲ در دیپلم دبیرستان
 • نمره زبان:
  • پذیرش غیر مشروط یا مستقیم: برای اخذ پذیرش مستقیم لیسانس در کانادا باید نمره آیلتس ۶.۵ یا نمرات معادل آن را داشته باشید.
  • پذیرش مشروط: برای پذیرش کاندیشنال یا مشروط به دوره زبان به نمره آیلتس حداقل ۵ یا نمرات معادل آن نیاز دارید. امکان پذیرش بدون زبان هم در بعضی از دانشگاه‏‌های کانادا وجود دارد. در این صورت باید دوره زبان را کامل بگذرانید تا سطح زبان شما به سطح زبان مورد نیاز دانشگاه برسد.

مثال: برای پذیرش در رشته لیسانس زیست شناسی در دانشگاه اوتاوا باید دروس زبان، ریاضی، زیست، شیمی و فیزیک را در سال دوازدهم دبیرستان با نمره حداقل ۱۴ گذرانده باشید. همچنین به نمره آیلتس ۶.۵ با نوشتار ۶ و یا نمره تافل ۸۶ با نمره نوشتار ۲۲ نیاز دارید.

نکات ایمنی برای تحصیل لیسانس در کانادا:

 • اولویت انتخاب را رنکینگ بهتر نگذارید چون در این حالت باید شهریه بسیار زیادی پرداخت کنید.
 • برنامه ترنسفر بین کالج‌ها و دانشگاه ها را بشناسید چون کمک می‌کنند هزینه شما پایین بیاید.
 • قبل از انتخاب رشته با یک مشاور تحصیلی صحبت کنید که اشتباهی مرتکب نشوید.
 • شرایط اقامت پس از تحصیل را در رشته و دانشگاه مورد نظرتان تحلیل کنید.

نظر بردیا در مورد تحصیل در مقطع لیسانس
خب باید اعتراف کنم اولش که وارد دانشگاه یورک شدم و سیستم جدی و بزرگ بودن دانشگاه و نوع حرفه ای بودن کلاس ها و مدل درس و تکالیفی که میدادن خیلی برام سخت بود. البته من همیشه بچه درس خون بودم برای همین تونستم خودمو وفق بدم. از نظر سطح زبان من وقتی کانادا اومدم خیلی قوی نبودم و در کلاس های دانشگاه یورک شرکت کردم. الان هم یه شغل نیمه وقت در کافه دارم که هزینه هام رو جبران میکنه. زندگی تو تورنتو هم برام خوب و جذابه به جز زمستون سردش که فعلا دارم سعی میکنم پاتیناژ یاد بگیرم.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا

برای اخذ پذیرش لیسانس از دانشگاه‏‌های کانادا باید دارای مدارک زیر باشید:
 • اسکن ترجمه مدرک و ریز نمرات دو سال آخر دبیرستان به همراه کپی فارسی (مدرک و ریز نمرات پیش دانشگاهی و دیپلم برای دانش آموزان نظام قدیم)
 • اسکن کارنامه زبان (در صورت وجود)
 • اسکن پاسپورت معتبر
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه از معلمان مدرسه (در صورت وجود – الزامی نیست)
نکته

در مرحله اپلای برای دانشگاه‏‌های کانادا معمولا اسکن مدارک کافی است اما پس از اخذ پذیرش باید اصل ترجمه مدارک و ریز نمرات خود را از مدرسه برای دانشگاه ارسال کنید. همچنین کارنامه زبان خود را باید از سنتر آزمون برای دانشگاه ارسال کنید. اطلاعات بیشتر را در صفحه مدارک لازم برای پذیرش و ویزای کانادا بخوانید.

مدرک زبان برای تحصیل لیسانس در کانادا

برای اخذ پذیرش کارشناسی در کانادا انواعی از آزمون‌های زبان انگلیسی پذیرفته می‌شود:

 • International English Language Testing System (IELTS)
 • Test of English a Foreign Language (TOEFL)
 • Pearson Test of English Academic (PTE)
 • Canadian Academic English Language Assessment (CAEL)
 • English for Academic Success (EFAS)
 • Duolingo (در حال حاضر آزمون آنلاین دوئولینگو توسط بعضی از دانشگاه‏‌های کانادا برای پذیرش در مقطع لیسانس پذیرفته می‏‌شود. اما ممکن است با تغییر سیاست دانشگاه‏‌های کانادا در خصوص بیماری کووید ۱۹، این آزمون از لیست آزمون‏‌های زبان مورد قبول دانشگاه‏‌ها در سال ۲۰۲۳ حذف شود)
نکته

مینیمم نمره زبان مورد نیاز در هر یک آزمون‌ها در دانشگاه‌های مختلف با هم متفاوت است.

اخذ پذیرش تحصیلی دوره کارشناسی کانادا

پس از تصمیم در مورد رشته و دانشگاه و آماده کردن مدارک لازم، نوبت به اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی کانادا می‌‏رسد. به منظور اقدام برای تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا و اخذ پذیرش از دانشگاه‏‌های آن باید مراحل اپلای را به درستی انجام دهید.

مراحل اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع لیسانس کانادا:

۱. در وب سایت دانشگاه وارد بخش Undergraduate Admission شده و سپس بر روی گزینه Apply کلیک کنید. در بعضی از استان‏‌های کانادا مانند انتاریو یک اپلیکیشن مرکزی به نام Ontario Universities’ Application Centre (OUAC) وجود دارد. از طریق این اپلیکیشن می‌‏توانید در صورت تمایل برای سه دانشگاه انتاریو اپلای کنید.

۲. در مرحله دوم اکانت بسازید و اطلاعات شخصی خود را وارد کنید.

۳. وارد اپلیکیشن اصلی شده و نام رشته و ترم شروع تحصیل را مشخص کنید.

۴. دیگر اطلاعات مانند سوابق تحصیلی، شغلی (در صورت وجود) و نمره زبان (در صورت وجود) را وارد کنید. در صورت نداشتن نمره زبان، در بعضی از دانشگاه‌‏ها لازم است به طور جداگانه برای دوره زبان هم اپلای کنید.

۵. در صورت امکان مدارک لازم را آپلود کنید.

۶. در مرحله آخر اطلاعات بانکی را وارد و اپلیکیشن را سابمیت کنید.

۷. چند روز پس از اپلای ایمیلی از دانشگاه دریافت می‌‏کنید که حاوی شماره اپلیکیشن شما است و از طریق آن می‏‌توانید پورتال خود را فعال کنید. از طریق پورتال فعال شده می‌‏توانید از وضعیت اپلیکیشن خود مطلع شوید.

۸. چند ماه پس از اپلای نامه پذیرش خود را دریافت می‏‌کنید. در صورت نیاز به پرداخت دیپازیت، هزینه را پرداخت و رسید آن را از دانشگاه دریافت کنید (همه دانشگاه‌‏های کانادا دیپازیت ندارند)

۹. پس از پرداخت دیپازیت نامه پذیرش نهایی یعنی Letter of Acceptance را دریافت می‏‌کنید.

۱۰. به ددلاین ثبت نام، انتخاب واحد و یا دیفر پذیرش دقت کنید.

مدت زمان تحصیل کارشناسی در کانادا

طول دوره کارشناسی در کانادا ۳ تا ۴ سال است. معمولا اکثر دانشجویان دوره‏‌های ۴ ساله را برای تحصیل انتخاب می‏‌کنند. هر سال تحصیلی در دو یا سه ترم برگزار می‏‌شود. ترم‏‌های تحصیلی دانشگاه‏‌ها شامل ترم پاییز (از سپتامبر تا دسامبر)، ترم زمستان (از ژانویه تا آخر ماه آوریل)، ترم بهار (از ماه می تا آخر ماه جولای).

هزینه تحصیل لیسانس در کانادا

به طور میانگین شهریه لیسانس در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی بین ۲۰,۰۰۰ تا ۲۵,۰۰۰ هزار دلار در سال است. بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا متفاوت است. معمولا شهریه رشته‌های مهندسی و علوم پایه بیشتر از رشته‌های دیگر است.

شهریه رشته‏ علوم انسانی و هنر برای دانشجویان بین‌المللی در تعدادی از دانشگاه‌های کانادا را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

نام دانشگاهمیانگین شهریه سالانه ۲۰۲۲-۲۰۲۳
دانشگاه کنکوردیا۱۹,۵۸۱ – ۲۶,۵۵۰ دلار
دانشگاه کارلتون۲۶,۲۶۸ – ۳۶,۴۵۷ دلار
دانشگاه دالهاوزی۱۸,۱۹۲ – ۲۱,۱۸۰ دلار
دانشگاه مک مستر۲۹,۱۳۹ – ۳۳,۸۵۲ دلار
دانشگاه مموریال۱۱,۴۶۰ دلار
دانشگاه کوئینز۴۱,۰۵۳ – ۴۸,۵۰۰ دلار
دانشگاه گوئلف۱۰,۷۰۳ – ۲۶,۷۳۰ دلار
دانشگاه ساسکاچوان۱۷,۶۱۵ – ۱۸,۰۳۸ دلار
دانشگاه تورنتو۳۷,۶۸۰ – ۵۸,۹۷۰ دلار
دانشگاه مک گیل۱۸,۰۳۱ – ۲۱,۷۸۷ دلار

اطلاعات بیشتر را در صفحه هزینه تحصیل در کانادا مطالعه کنید.

بهترین رشته های لیسانس در کانادا

رشته‌های بسیاری در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های کانادا ارائه می‌شود اما از میان آنها رشته‌هایی هستند که در میان دانشجویان محبوبیت بیشتر و از لحاظ کاری آینده شغلی بهتری دارند.

 • مهندسی در تمامی رشته‌ها (مهندسی عمران، مهندسی شیمی، مهندسی برق، مهندسی نرم افزار، مهندسی مکانیک و غیره)
 • مالی
 • داروشناسی یا فارماکولوژی
 • علوم زمین یا ژئوساینس
 • حسابداری
 • علوم مدیریت
 • علوم کامپیوتر

برترین دانشگاه های دوره کارشناسی کانادا ۲۰۲۳

طبق آمار سازمان کیو اس، لیست ۱۵ دانشگاه برتر کانادا در مقطع لیسانس در سال ۲۰۲۳ به صورت زیر است:

نام دانشگاهرتبه کشوریرتبه جهانی
دانشگاه تورنتو۱۲۶
دانشگاه مک گیل۲۲۷
دانشگاه بریتیش کلمبیا۳۴۶
دانشگاه مونترال۴۱۱۱
دانشگاه آلبرتا۵۱۲۶
دانشگاه مک مستر۶۱۴۰
دانشگاه واترلو۷۱۴۹
دانشگاه وسترن۸۱۷۰
دانشگاه اتاوا۹۲۳۰
دانشگاه کلگری۱۰۲۳۵
دانشگاه دالهاوزی۱۱۲۷۲
دانشگاه لاوال۱۲۴۱۴
دانشگاه کوئینز۱۳۲۴۰
دانشگاه سایمون فریزر۱۴۲۹۸
دانشگاه منیتوبا۱۵۶۰۱-۶۵۰

درآمد دانشجوی دوره کارشناسی در کانادا

به عنوان دانشجوی دوره لیسانس، شما در حین تحصیل می‌توانید کار دانشجویی در کانادا داشته باشید و به طور میانگین ساعتی بین ۱۴ تا ۲۰ دلار درآمد داشته باشید.

در زمان تحصیل ۲۰ ساعت در هفته و در ایام تعطیل مانند مانند تعطیلات تابستانی یا تعطیلات بین دو ترم تحصیلی ۴۰ ساعت در هفته اجازه کار کردن دارید.

با این شرایط به طور میانگین ماهیانه بین ۱۲۰۰-۱۶۰۰ دلار و با احتساب کار تمام وقت در ایام تعطیل سالانه بین ۱۸,۰۰۰ تا ۲۴,۰۰۰ دلار درآمد خواهید داشت که تا حد زیادی هزینه‌های زندگی شما را پوشش می‌دهد.

از کجا شروع کنم؟

هزاران متقاضی پس از تکمیل این فرم، تحصیل خود را در کانادا آغاز کردند. شما هم این سفر هیجان انگیز را با یک ارزیابی ساده آغاز کنید.

ما همواره دغدغه رفع دغدغه‌های شما را داریم. رسالت ویزاموندیال این است که مهاجرت شما را هموارتر کند و از پیچیدگی مهاجرت چیزی کم کند. در همین راستا، پکیج TR to PR را طراحی کردیم.

در این طرح ما تا سقف دو بار و تا سه سال پس از فارغ‌التحصیلی شما در کانادا برای گرفتن اقامت دائم شما تلاش خواهیم کرد.

تحصیل فوق لیسانس در کانادا

هر ساله دانشجویان بین‌المللی بسیاری برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد وارد کشور کانادا می‌شوند. تنوع رشته‌ها در مقطع فوق لیسانس در کانادا بسیار است و مدت زمان تحصیل یک یا دو سال طول می‌کشد.

بعضی از رشته‌های کارشناسی ارشد در کانادا کورس محور هستند یعنی برای پذیرش در این رشته‌ها نیاز به تعیین سوپروایزر و استاد راهنما نیست و صرفا واحدهای درسی می‌گذرانید و پایان نامه ندارد.  اما بعضی دیگر از رشته‌ها پژوش محور هستند و باید در پایان دوره پایان نامه‌ای را زیر نظر استاد راهنمای خود تحویل دهید.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به صفحه تحصیل فوق لیسانس در کانادا مراجعه کنید.

تحصیل دکتری در کانادا

طول دوره دکترا در کانادا معمولا بین ۴ تا ۶ سال است. دانشگاه‏‌های کانادا در رشته‏‌های بسیاری دانشجوی دکترا می‌‏پذیرند. برای پذیرش در این مقطع باید رزومه قوی همراه با مقاله و کار تحقیقاتی داشته باشید. همچنین برای اخذ پذیرش در بیشتر رشته‌‏ها باید قبل از اپلای با اساتید دانشگاه‏‏‌ها مکاتبه کنید تا بتوانید یک استاد راهنما برای تز دکترای خود پیدا کنید. در صورت داشتن شرایط خوب تحصیلی و نمره زبان بالا، امکان دریافت بورسیه تحصیلی در این مقطع زیاد است.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به صفحه تحصیل دکترا در کانادا مراجعه کنید.

پاسخ به سوالات شما

بله. مدتی قبل از اتمام تحصیل شما می‌توانید از دانشگاهی در مقطع فوق لیسانس پذیرش بگیرید و استادی پرمیت خود را تمدید کنید.

طی گذراندن دوره زبان امکان کار دانشجویی وجود ندارد اما پس از کامل کردن آن و وارد شدن به دوره اصلی می‌توانید کار دانشجویی انجام دهید.

در مقطع کارشناسی در کانادا شانس دریافت بورسیه زیاد نیست. در صورت داشتن معدل و نمره زبان بالا و بسته به شرایط دانشگاه ممکن است بین ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار دریافت کنید.

بعضی از رشته‌های لیسانس در کانادا با برنامه کو-آپ همراه است. به این معنا که به عنوان بخشی از دوره تحصیل خود باید در داخل یا خارج از دانشگاه کارآموزی انجام دهید. سازمان یا شرکتی که باید در آن کارآموزی انجام دهید معمولا توسط خود دانشگاه مشخص می‌شود.

معمولا ۱۲-۸ ماه قبل از شروع ترم تحصیلی باید برای دانشگاه‌ها اپلای کرد. دانشگاه‌های کانادا در مقطع لیسانس سه ورودی اصلی دارند:  سپتامبر، ژانویه و می.

برای مهاجرت به کانادا نیاز به کمک دارید؟

شرکت مهاجرتی ویزا موندیال یک شرکت حقوقی پیشرو در زمینه مهاجرت به کاناداست که ۱۲ سال سابقه فعالیت دارد. ویزا موندیال با پشتوانه تیمی بیش از ۲۰۰ نیروی متعهد به شما برای مهاجرت آسان به کانادا کمک می‌کند. از زمان تاسیس ویزا موندیال تا کنون بیش از ۱۰‌هزار پرونده مهاجرتی با موفقیت به اتمام رسیده‌اند. این موضوع ویزا موندیال را به یکی از قابل‌‌اعتماد‌ترین موسسات مهاجرتی کشور تبدیل کرده است.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها