تحصیل در بلژیک

ویزا موندیال

تحصیل در بلژیک

چرا تحصیل در بلژیک؟

علاوه بر بناهای تاریخی باشکوه، کارهای هنری زیبا، غذاهای لذت بخش (از جمله شکلات ها) و فستیوال هاِی با شکوه، جاذبه های بسیار بیشتری در این کشور اروپایی وجود دارد. در کشور بلژیک، مردم فقط به سه زبان بومی صحبت نمی کنند بلکه مردم آنجا زبان انگلیسی را نیز نسبتا روان صحبت می کنند. مردم بلژیک مردمی بسیار خونگرم هستند که امتیاز مثبتی برای تازه واردان آنجاست. در کنار این مسائل، کشور بلژیک به عنوان قلب اروپا و مرکز شبکه های بین المللی شناخته می شود. این کشور در متراکم ترین نواحی جمعیتی جهان واقع است. دانشجویان بین المللی قطعا با حضور و تحصیل در این کشور از تجربه های تحصیلی فرهنگی و بسیار گسترده ی این کشور بهره مند می شوند. کیفیت زندگی شهری  و تنوع دوره های ارائه شده در دانشگاه های بلژیک نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر بالاتر است.اتحادیه اروپا و ناتو در این کشور قرار دارند و برای دانشجویان بین المللی، تجربه ی آموزشی منحصر به فرد مملو از تاریخچه های غنی و فرهنگی پرتکاپو، درست در مرکز اروپا ارائه شده است.

سیستم آموزشی کشور بلژیک

 

4 دلیل مهم برای تحصیل در بلژیک

1) هنگام تحصیل در بلژیک می توانید از کمک هزینه ها و بورسیه های تحصیلی برخوردار شوید.

هزینه های تحصیل و زندگی در بلژیک

با اینکه دولت بلژیک اکثر برنامه ی کمک هزینه ها و بورسیه های خود را بر دانشجویان بین المللی از کشورهای در حال توسعه متمرکز کرده است، فرصت هایی برای دانشجویان بین المللی سایر مناطق جهان نیز وجود دارد:

* بورسیه های دولتی در بلژیک:

 • بورسیه های آژانس توسعه ی بلژیک (BTC): بورسیه ها و کارورزی هایی برای 18 کشور در حال همکاری با اتحادیه ی توسعه ی بلژیک، برای حمایت از تحصیلات ارشد و دکترا ارائه می شود. سالیانه 1000 جایزه همراه با 4000 کمک هزینه ی محلی ارائه می شوند.
 • بورسیه های آموزش VLIR-UOS و بورسیه های ارشد:  سالیانه تا سقف 180 بورسیه  به دانشجویان 54 کشور برای آموزش ها و دوره های ارشد مرتبط با توسعه و  برای آماده سازی برای نقش های رهبری در کشور خودشان ارائه می شود. این فاندها، هزینه ی شهریه، محل اقامت و هزینه های مرتبط به برنامه ها و همچنین مجوز ورود ماهیانه را پوشش می دهند.
 • بورسیه های CIUF-CUD: کمیته ی دانشگاهی بلژیک، 150 بورسیه هایی را برای دوره ها و برنامه های آموزشی دانشجویان بین المللی از  کشورهای در حال توسعه ی منتخب، در مقطع ارشد  ارائه می دهد.
 • بورسیه اراسموس در بلژیک: این برنامه به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد تا در دوره های بدون هزینه ی Erasmus Mundus شرکت داشته باشند.

* بورسیه های خصوصی در بلژیک:

 • بورسیه های Science@Leuven برای دانشجویان بین المللی: سالیانه ی 8000 یورو که با توجه به کارنامه ممکن است تا سال دوم نیز تمدید شود- برای انگیزه دادن به دانشجویان بین المللی در حال تحصیل در مقطع ارشد در رشته های فضانوردی و اخترشناسی، زیست، بیوفیزیک مولکولی و سلولی، شیمی، فیزیک، جغرافیا، ژئولوژی، ریاضیات و آمار اختصاص داده می شود.
 • برنامه ی بورسیه ی دکتری IRO در U.Leuven: این بورسیه از دانشجویان شایسته ی دکترا از کشورهای در حال توسعه حمایت می کند و در 10 سال گذشته به بیش از 100 دانشجوی بین المللی مقطع دکترا بودجه تخصیص داده است.
 • بورسیه های دانشگاه لیژ برای دانشجویان بین المللی: این بورسیه هم به دانشجویان ارشد اتحادیه ی اروپا و هم به دانشجویان ارشد خارج از اتحادیه از کشورهای نوظهور یا در حال توسعه تعلق می گیرد و شامل بورسیه های 1 یا 2 ساله با مقرری ماهیانه، هزینه ی سفر و ثبت نام می باشد.
 • فیلوشیپ (Fellowship) های بنیاد آموزش بلژیک- آمریکا: بنیاد بلژیک- آمریکایی (A.E.F) تا سقف 8 فیلوشیپ که هر یک حامل یک هزینه ی زندگی 25000 دلاری  را برای حمایت از تحصیلات یا تحقیقات پیشرفته برای شهرودان یا ساکنان دائم آمریکا ارائه می کند.
 • جوایز ارشد دانشگاه خنت برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه: سالیانه تا سقف 10 بورسیه به دانشجویان ارشد کشورهای در حال توسعه ارائه می شود. این جایزه به صورت یک مقرری ماهیانه، هزینه ی بیمه و شهریه تا سقف 2 سال ارائه می شوند.
 • فاند تحقیقاتی ویژه ی دکترای دانشگاه خنت: این جایزه ی منحصر به فرد دانشجویان دکترا از کشورهای در حال توسعه را با یک بورسیه ی 24 ماهه که به چند بخش در فاصله ی زمانی 4 ساله در دانشگاه خنت پشتیبانی می کند.
 • بورسیه ی Fulbright: کمیته ی تبادلات آموزشی بین آمریکا، بلژیک و لوکزامبورگ این بورسیه ها را برای حمایت از تحصیلات ارشد و دکترا، تحقیقات پری-دکترا (Predoctoral) و تحقیقات پست- دکترا (Postdoctoral) همراه با برنامه های خاص برای کمک های آموزش زبان (هلندی، فرانسه، آلمانی) و معلمان متوسطه ارائه می کند.

2) فرصت تحصیل در یکی از جذاب ترین کشورهای جهان را خواهید داشت.

در قسمت زیر 5 دلیل مهم برای اقامت در بلژیک ذکر شده است.

 • قیمت های بی نظیر: هزینه های زندگی در بلژیک مخصوصا برای دانشجویانی که برای پرداخت هزینه ها می توانند مشغول به کار شوند، بسیار پایین است.
 • مرکز همه چیز: با خاطر موقعیت مرکزی، متعارف بودن به عنوان مرکز تجارت های بین المللی و تمرکز پیشرونده ی جهانی، مردم از همه جای جهان برای تحصیل، کار و زندگی در مرکز تجاری پرتکاپو و فعال بلژیک ترغیب می شوند. این کشور موسسات بین المللی ی شما است و همه ی ملیت ها را در خود به نمایش می گذارد. بلژیک فرصت های آموزشی و شبکه های بی نظیری را نیز ارائه می کند.
 • جاذبه های چند زبانی: کشور بلژیک علاوه بر چند فرهنگی بودن، چندزبانه نیز می باشد و موسسات آموزش عالی آن باعث مهارت های زبانی برای دانشجویان می شوند. این کشور نه با یک زبان، نه با دو زبان بلکه با سه زبان رسمی فرصت های متعددی برای ارتقای مهارت های زبانی ارائه می کند. بسیاری از مردم بلژیک، به دو یا سه زبان صحبت می کنند و انگلیسی نیز در این کشور رایج است.
 • کیفیت استثنائی زندگی: بلژیک به خاطر امنیت، کیفیت بالای زندگی و فرهنگ پرطراوتش شناخته شده است. از مراکز بهداشتی مشهور در سطح جهانی گرفته تا لذت های غذایی، بلژیک چیزهای بی شماری را ارائه می کند. بلژیک با شهرهای غنی از معماری همانند بروکسل و آنتورپ حیرت آور است در حالیکه قلعه ها، باغ های آرام و میدان های نبرد تاریخی دیدی متفاوت ارائه می کنند. شهر بروکسل به خاطر بسیاری از امکانات ویژه برای دانشجویان، در رتبه بندی بهترین شهرهای دانشجویی جهان (QS) در رتبه ی 38 ام قرار دارد.
 • مرکز حمل و نقل عمومی به اقصی نقاط جهان: بلژیک نه تنها دارای حمل و نقل عمومی عالی برای رفتن به هر جای کشور است بلکه مکانی ایده آل برای رفتن به مکان های ناشناخته نیز می باشد. لندن، پاریس، آمستردام و بسیاری از شهرهای مشهور دیگر با قطار کمتر از 2 ساعت از آنجا فاصله دارند.

3) می توانید به زبان انگلیسی تحصیل کنید و همزمان زبان های فرانسه، هلندی و آلمانی را نیز تمرین کنید.

با اینکه در بلژیک فرصتهای زیادی برای تحصیل در سه زبان ملی وجود دارد، فرصت های زیادی برای تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. انجمن متخصصان زبان انگلیسی در بلژیک (BAAHE) تحقیقات در زمینه ی مطالعات انگلیسی را از طریق جوایز سالیانه- یک سال در میان بین ادبیات و مطالعات فرهنگی و مطالعات زبانی و ترجمه- برای مقالات دانشجویان برجسته ی مقطع کارشناسی که به زبان انگلیسی نوشته شده اند، ترغیب و تشویق می کند.

به خاطر تنوع زبانی ارائه شده در موسسات بلژیک، بهتر است قبل از تصمیم گیری در مورد موسسه یا دوره ی تحصیلی،  زبان ترجیحی خود برای تحصیل را مشخص کنید.

4) از برنامه های برتر MBA و EMBA بهره مند خواهید شد.

تعداد روز افزونی از دانشجویان بین المللی و تبعیدی ها از مزیت دوره های برتر MBA- دوره های رایج و اجرایی- برخوردار می شوند. به ویژه روند MBA اجرایی که اکنون با ارائه ی بیش از 3,500 دوره ی EMBA در سطح جهانی، رشد نمایی دارد. این روند را می توان

شهرت بلژیک به خاطر ایده آل بودن تحصیلات بین المللی آن می باشد، مخصوصا هنگامی که  در اقتصاد جهانی که کارفرمایان بیشتر به چشم انداز بین المللی تمرکز دارند، بحث MBA مطرح می شود. دوره های MBA در بلژیک نه تنها ارزش زیادی دارند بلکه بازده ی فراوانی نیز ارائه می کنند؛ این دوره ها فرصت های اشتغال زیادی را در دولت های چندملیتی و بخش های غیر دولتی و همچنین فرصت های روز افزونی رای ملاقات با افراد بانفوذ که می توانند به شما بعد از فارغ التحصیلی چه در بروکسل و چه در خارج از آن کمک کنند، فراهم می کنند.

اگر قصد ادامه تحصیل در بلژیک را دارید لطفا فرم ارزیابی تحصیلی تکمیل نمائید.

 

اینستاگرام ویزا موندیال
Instagram