ویزا موندیال

نقش مشاور یا ایجنت در اعزام دانشجو

این مقاله در خصوص نقش مشاورین تحصیلات و همچنین ایجنت های تحصیلی بوده و هیچ گونه هدف تبلیغاتی ندارد. خواندن این مقاله را به تمامی مشاورین و ایجنت ها و کارمندان و مدیران مشغول در حیطه اعزام دانشجو توصیه میکنیم. در این مقاله قصد داریم به سوالات زیر به صورت مشروح بپردازیم.

نقش مشاور تحصیلات یا اصطلاحا ایجنت در اعزام دانشجو چیست؟ تفاوت مشاور با ایجنت در چیست؟ وظایف مشاور در هنگام اخذ پذیرش تحصیلی کدام است؟ مشاور باید تا چه اندازه در تصمیم متقاضی سهم فکری داشته باشد؟ نفع مشاور و ایجنت و بعد اقتصادی کار اعزام دانشجو تا چه اندازه در این کار و حرفه مهم است؟

 

در ابتدا اجازه دهید تعریفی از واژه مشاور و از واژه ایجنت داشته باشیم.

ایجنت: ایجنت ها افرادی هستند که از طرف موسسات آموزشی برای تبلیغ و ثبت نام و کمک به متقاضیان انتخاب میشوند. مثلا دانشگاه X فردی را برای کشور ایران انتخاب میکند تا متقاضیان ایرانی که قصد ورود به دانشگاه X را دارند را حمایت و پشتیبانی کند و به آنها اطلاعات مربوط به آن دانشگاه و هم چنین نحوه آماده سازی مدارک را آموزش دهد.

مشاور: مشاور همان طور که از این واژه بر میتابد افرادی هستند که نقش راهنما و هادی دارند و در حیطه فکری گسترده تری به متقاضی کمک میکنند. یک مشاور وظیفه دارد که در بین انتخاب های مختلف کالج و دانشگاه و موسسات بهترین را برای متقاضی انتخاب کند. مشاور با گوش کردن و شنیدن اولویت های متقاضی، بهترین مسیر را برای او طراحی و برنامه ریزی میکند. مشاور حرفه ای معمولا به سختی و آسانی کار توجه نمیکند و فقط و فقط در فکر این هست که بهترین را برای موکل یا متقاضی انتخاب کند.

 

مشکل از کجا شروع میشود؟

مشکل اصلی در این است که گاهی نقش مشاور و ایجنت با هم ترکیب میشود. یعنی متقاضی به ایجنت مراجعه میکند ولی توقع مشاور را از او دارد. اما غافل از این هستند که او ایجنت بوده و صرفا دوره های آن دانشگاه (ها) یا کالج (های) خاص را دنبال میکند. اما زنگ خطر دیگر برای متقاضی در مواردی است که متقاضی به مشاور مراجعه میکند ولی مشاور در حقیقت فقط نقش یک ایجنت را دارد و اصول مشاوره را رعایت نمیکند. مثلا متقاضی از مشاور درخواست میکند که بهترین گزینه را برای او انتخاب کند ولی مشاور با توجه به وجود رابطه کاری با یک دانشگاه یا کالج مشخص، فقط همان را پیگیری میکند و شانس های دیگر متقاضی را از او میگیرد. 

 

مثال

بیایید یک مثال عینی را بررسی کنیم:‌ محمد برای مشاوره به شرکت XX مراجعه میکند و شرایط خود را مطرح میکند. او قصد دارد برای مقطع فوق لیسانس به کشور کانادا برود. اولویت های محمد به ترتیب:‌ ۱- شهریه مناسب ۲- رنک دانشگاه ۳- امکان گرفتن اقامت راحت تر پس از تحصیل است. مشاور محمد نماینده برخی از دانشگاه ها بوده و پس از بررسی دقیق شرایط محمد به این نتیجه میرسد که محمد در دانشگاه های A و  B امکان پذیرش شدن را دارد.

مقایسه دو دانشگاه به شکل زیر است:‌

دانشگاه A: رنک جهانی ۳۰۰، شهریه سالی ۱۵،۰۰۰ دلار کانادا، امکان اخذ اقامت پس از تحصیل بلافاصله بعد از اتمام تحصیل

دانشگاه B: رنگ جهانی ۴۰۰، شهریه سالی ۲۰،۰۰۰ دلار کانادا، امکان اخذ اقامت پس از تحصیل به صورت ویزای کار سه ساله

مشاور با دانشگاه B قرارداد داشته و ایجنت او محسوب میشود. از این رو رویه اخذ پذیرش برای مشاور در دانشگاه B راحت تر انجام میپذیرد.

 

تصمیم و نگاه متفاوت
در این شرایط مشاور غیر اخلاقی و غیر حرفه ای تصمیم میگیرد که در دانشگاه B (با وجود اینکه اولویت متقاضی نیست) کار را انجام دهد و پذیرش را اخذ نماید. ولی یک مشاور اخلاقی و حرفه ای مسلما گزینه A را انتخاب میکند (با وجود دشواری بیشتر در انجام کار و نفع مالی کمتر)

 

ما از تمام ایجنت ها و مشاورین عزیز و همکاران گرامی در این حرفه تقاضا داریم که تفاوت بین ایجنت بودن و مشاور بودن را درک کرده و در مورد این موضوع همگی تامل کنیم که متقاضی که به ما مراجعه میکند، زندگی خود را به ما سپرده و این منصفانه نیست که ما با آینده او صرفا به عنوان تجارت و تامین منافع خود نگاه کنیم.

 

اصولی اخلاقی در ویزا موندیال

ما در ویزا موندیال به تمامی موکلین و مراجعین اطمینان خاطر میدهیم که مطمئنا طبق اصول اخلاقی که آموخته ایم همواره اولویت خود را همان اولویت متقاضی گذاشته و هرگز بر اساس منافع شخصی و مالی برای متقاضیان تصمیم نمیگیریم. ویزا موندیال همواره به عنوان یک مشاور و نه یک ایجنت خدمات خود را ارائه کرده و تمام تلاش این شرکت بر این است که بهترین نتایج را برای متقاضیان بگیرد. مشاورین و کارمندان و مدیران این شرکت پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی بوده و همواره و در هر لحظه خود را به جای متقاضی میگذارند تا فراموش نکنند که این متقاضی است که مهم است.

 

نگارنده مقاله: مرتضی هماپور

ویزاموندیال
درباره ویزاموندیال

ویزا موندیال یک شرکت کانادایی است که طبق قوانین استان کبک کانادا به ثبت رسیده است. این شرکت در راستای ارائه خدمات کاریابی بین المللی و اقامت و سرمایه گذاری هم چنین اخذ ویزاهای دانشجویی و بورس های تحصیلی فعالیت دارد.

2 دیدگاه در نفع مشاور یا آینده متقاضی
  1. مطلب بسیار کاربردی و مفید و واقعا زندگی و سرنوشت امثال بنده و دیگران در دست مشاوران محترم میباشد امیدوارم خود را به جای متقاضی بگذارند و متوجه باشند که برای امثال بنده که بضاعت مالی چندان خوبی ندارم هزینه ای که برای دوره تحصیل میکنم با مشقت های فراوان به دست امده امیدوارم تمام مشاوران محترم در درجه اول منافع متقاضی را در نظر بگیرندو بعد منافع مالی خود و یا موسسه ممنون و متشکر از نگارنده و تمامی عوامل ویزا موندیال

  2. سلام خدمت مسئولین محترم
    طبق فرموده واقعا به سرنوشت جوانان مربوط میشه
    از فرصتی که دارم استفاده میکنم وسوال میکنم چرا پاسخی برای فرمهای ارزیابی داده نشد؟


[بالا]

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام ویزا موندیال
اینستاگرام ویزا موندیال
Instagram