England Flag Canada Flag

دانشکده پزشکی دانشگاه گدانسک

دانشکده پزشکی گدانسک

دانشکده ی پزشکی گدانسک (MUG)

دانشکده ی پزشکی گدانسک (MUG) بزرگترین دانشگاه پزشکی شمال لهستان است که در یکی از زیباترین شهرهای اروپا با سواحل حیرت انگیز و فضایی باستانی قرار دارد. در این دانشگاه حدود 6000 دانشجو در مقطع لیسانس و فوق لیسانس در چهار دانشکده ی دانشکده ی علوم سلامت، دانشکده ی پزشکی، دانشکده ی داروسازی و دانشکده ی بیوتکنولوژی مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه دوره های متنوعی از جمله دوره های پیش پزشکی، دوره ی پیش سلامت، برنامه های دکترای پزشکی، پرستاری، علوم تغذیه و دوره های PhD را تماما به زبان انگلیسی، برگزار می کند. دانشجویان بین المللی این دانشگاه حدود 16 درصد کل دانشجویان را تشکیل می هند و در حال حاضر بیش از نیمی از دانشجویان خارجی در گدانسک تحصیل می نمایند.  اکثر این دانشجویان از کشورهایی سوئد، نروژ، هند، پادشاهی عربستان، کانادا، بریتانیا، ایالات متحده، آلمان، عراق و اسپانیا این دانشگاه را برای ادامه ی تحصیلات خود انتخاب کرده اند. بیمارستان اصلی این دانشگاه  یکی از مدرن ترین بیمارستان های اروپا است.

برتری علمی دانشگاه علوم پزشکی گدانسک در سال 2012 به اثبات رسید؛ در این سال وزارت علوم و آموزش عالی لهستان دانشکده ی داروسازی و زیرمجموعه ی دانشکده ی پزشکی آزمایشگاهی را یکی از شش مرکز عمده ی تحقیقات ملی برشمرد. در ادامه با همراه باشید تا نگاهی به چهار دانشکده ی علوم پزشکی این دانشگاه بیندازیم.

پزشکی در لهستان

دانشکده ی پزشکی

این دانشکده در سال 1945 تاسیس شده است.  اهداف این دانشگاه ارتباط تنگاتنگی با سنت های دیرینه ی گدانسک در رابطه با علوم طبیعی و پزشکی دارد. در سال 1558 ، دانشکده ای به نام Gimnazium Gdanskie در گدانسک تاسیس شد که به ترتیب پزشکان برجسته ای همت گماشت و می توان گفت دانشکده ی پزشکی دانشگاه MUG هم به نوعی همان راه را ادامه می دهد. دانشجویان این دانشکده درسه رشته به تحصیل می پردازند: پزشکی (مطالعات پزشکی 6 ساله) و مطالعات دهان و دندانپزشکی (مطالعات پزشکی دوره ی 5 ساله)و نیز تکنیک های دندانپزشکی (مطالعات در مقطع لیسانس دوره ی سه ساله درجه ی یک). کلاس های رشته ی پزشکی در این دانشکده همگی از سال 1992 به زبان انگلیسی برگزار می شوند. دوره های عملی پزشکی به طور همزمان در مرکز درمانی واقع در مرکز کلینیکی دانشگاه و در بیمارستان های منتخب گدانسک برگذار می شوند. مرکز پزشکی آزمایشگاهی در سال 2010 افتتاح شد. در مارس 2012، یک بیمارستان کلینیکی جدید افتتاح شد که اغلب در بردارنده ی کلینیک های جراحی است. علاوه بر تدریس، دپارتمان ها و کلینیک های دانشکده ی پزشکی دوره های درمان و تشخیص بیماری ها را در سطح بالا برگزار می کند. دانشجویان دانشکده ی پزشکی دانشگاه MUG همیشه جایزه ی صلیب سرخ را یا به صورت فردی و یا به عنوان عضو باشگاه های علمی دانشجویی دریافت کرده اند.

دانشکده ی داروسازی و پزشکی آزمایشگاهی

این دانشکده هم در سال 1945 تاسیس شده است. در حالیکه دانشکده ی پزشکی آزمایشگاهی در سال 2001 تاسیس شد. از آن زمان تا کنون این دو واحد علمی با هم ادغام شده و دانشکده ی داروسازی و زیرمجموعه ی پزشکی آزمایشگاهی را تشکیل داده اند. ماموریت دانشکده ی داروسازی ارائه ی دوره های فوق لیسانس در سطح کیفی بالا و موثر در علوم داروسازی و آنالتیک آزمایشگاهی است. این دانشگاه هدف خود را تامین پزشکانی دانشمند برای مواجهه با رقابت روزافزونی که لهستان به خاطر عضویت در اتحادیه ی اروپا در رشته ی پزشکی با آن مواجه است عنوان می کند.دانشکده ی داروسازی پیوسته تلاش کرده تا دوره های دکترای خود را تکمیل کند. این دانشکده در کنار شرکت Transpharmacia و دانشگاه پزشکی ورشو دوره ی سه ترمی داروسازی صنعتی را برای نخبگان برگذار می کند. وزارت سلامت جمهوری لهستان اعتبارنامه ای به این دانشکده داده است که به موجب آن این دانشکده می تواند آموزش های تخصصی داروخانه داری، داروسازی بیمارستانی و داروسازی صنعتی برگزار کند. در سال 2012، این دانشکده توسط دولت لهستان به عنوان برترین مرکز تحقیقات ملی در رشته ی علوم پزشکی و سلامت لقب گرفته است.

این دانشکده به خاطر دستاوردهای علمی اش توسط وزارت علوم و آموزش عالی در بین 9 دانشکده ی داروسازی لهستان مقام نخست را گرفته است. این اولین انستیتو در سواحل لهستان است که به لحاظ دستاوردهای علم پزشکی درجه ی الف دارد. پروژه های تحقیقاتی که در این دانشکده انجام شده است حول محور طراحی و تولید داروهای طبیعی و شیمیایی جدید، فرمولاسیون های جدید، بهبود تحلیل شیمیایی و فیزیکی که در ورود فراورده های پزشکی جدید استفاده می شوند و سم شناسی و تحلیل سموم می گردد.

دانشکده ی علوم سلامت و پرستاری

دانشکده ی علوم سلامت دانشگاه پزشکی گدانسک در سال 2006 تاسیس شده است. در این دانشکده، دانشجویان علاقه مند می توانند به تحصیل در زمینه ی علوم سلامت بپردازند. این علوم عبارت اند از: پرستاری، فیزیوتراپی، رادیولوژی، پزشکی زایمان. در سال 2007، سلامت عمومی و تغذیه هم به این دانشکده افزوده شده است.

دانشکده ی بیوتکنولوژی

این دانشکده واحد مشترکی است بین دانشگاه گدانسک و دانشگاه پزشکی گدانسک. این دانشکده در سال 1993 تاسیس شده است و دروس را در زمینه ی بیوتکنولوژی در سه سطح ارائه می کند: مطالعات سه ساله، مطالعات دو ساله و مطالعات چهار ساله ی منهتی به اخذ درجه ی دکترا. در حال حاضر در این دانشکده 122 در مقطع لیسانس علوم، 76 در مقطع فوق لیسانس علوم و 45 کاندید در دوره ی PhD مشغول به تحصیل هستند.

شرایط پذیرش دانشگاه پزشکی گدانسک

افرادی که مایل به تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه گدانسک هستند حداقل باید دارای دیپلم دبیرستان باشند. شرکت در امتحانات زیست شناسی و شیمی (در سطح دبیرستان) برای پذیرش در این دانشگاه الزامی است. امتحانات ورودی در خود دانشگاه در رورهای 30 جولای و 28 جولای 2017 برگذار شد. کمیته ی امتحان پس از برگذاری این امتحان واجدین شرایط را بر حسب نمره ی این آزمون انتخاب خواهند کرد.

مدارک پذیرش دانشگاه پزشکی گدانسک

  • تقاضانامه ی امضادار
  • یک نسخه از مدرک دیپلم دبیرستان (یا معادل آن) به زبان کشور متقاضی (در اینجا: فارسی) ممهور به مهر دبیرستان یا تایید شده توسط سردفتر اسناد رسمی
  • ترجمه ی رسمی انگلیسی مدارک فوق
  • فتوکپی پاسپورت تایید شده توسط سردفتر اسناد رسمی
  • دو عکس جدید که پشت آن امضا شده است (بدون حجاب)
  • مدرک زبان؛ نشان دهنده ی سطح دانش انگلیسی

لازم به ذکر است که این دانشگاه به مدارک ناقص ترتیب اثر نمی دهد. پس از پذیرش دانشجو، مدارک زیر باید ارائه شوند:

  • اصل مدرک دیپلم یا معادل آن
  • یک نسخه از توافقنامه ی امضا شده
  • سندی که مؤید پرداخت هزینه های پذیرش و هفته ی آشنایی باشد

شهریه های دانشگاه پزشکی گدانسک

مجموع کل هزینه تحصیل در این دانشکده پزشکی گدانسک (6 سال)، بالغ بر 44000 زلوتی لهستان می شود. به نرخ یورو می توان گفت که هزینه ی شهریه ی سال اول رشته ی پزشکی در این دانشکده حدودا 1100 یورو است. شهریه ی دوره ی 5.5 ساله ی داروسازی سالانه حدود 7200 یورو است. علاوه بر هزینه های شهریه، دانشجویان باید هزینه ی ثبت نام (500 یورو) و هفته ی آشنایی (3000 زلوتی لهستان) را نیز بپردازند. البته هزینه ی شهریه ها طی دو قسط پرداخت می شود: قسط اول 15 اکتوبر و و قسط دوم 15 فوریه.

اقامتگاه های دانشجویی دانشکده پزشکی گدانسک

خوابگاه های دانشگاه MUG در پردیس دانشگاه و در نزدیکی کلاس های درس واقع شده اند. پردیس دانشگاه پزشکی گدانسک از 4 خوابگاه تشکیل شده که گنجایش 1000 دانشجو، باشگاه دانشجویی Medyk، سوپرمارکت و مغازه ی فتوکپی را دارد. همچنین فروشگاهی وجود دارد که غذاهایی مناسب را با قیمت های دانشجویی در اختیار دانشجویان قرار می دهد. تمامی خوابگاه ها به اینترنت متصل هستند.