England Flag Canada Flag

آزمون MCAT

آزمون MCAT

آزمون ورودی پذیرش دوره پزشکی MCAT

تست MCAT یک آزمون استاندارد مبتنی بر کامپیوتر برای دانشجویان آینده ی پزشکی در کانادا، آمریکا و استرالیا می باشد. این آزمون برای ارزیابی مهارت حل مسئله، تفکر انتقادی، دانش مفاهیم طبیعی، رفتاری و علوم اجتماعی و اصول پیش نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی طراحی شده است. البته این تست در همه ی دانشکده های پزشکی الزامی نیست و در دانشکده هایی که الزامی است نیز میزان اهمیت به این آزمون متغیر است. معمولا دانشجویان در سال سوم تحصیلات پیش پزشکی خود در کانادا در آزمون سراسری پزشکی (ام کت) شرکت کرده و موفقیت در این آزمون در مدارسی که MCAT‌ جزو پیش نیاز های پذیرش است، الزامی می باشد. آزمون MCAT توسط سازمان AAMC (انجمن کالج های پزشکی آمریکا) برگزار می شود. تقریبا تمام مدارس پزشکی کانادا و آمریکا برای پذیرش نیاز به ارائه نمرات آزمون MCAT دارند. بسیاری از دانشکده های پزشکی آزمون هایی که برای قبل از 3 سال گذشته است را قبول نمی کنند. اگر قصد ورود به دوره های پزشکی را دارید، با ویزا موندیال مشورت کنید.

اجزا آزمون امکت

تست جدید MCAT از چهار بخش تشکیل می شود:

  • اصول بیولوژی و بیوشیمی سیستم های زنده
  • اصول شیمی و فیزیک سیستم های بیولوژی
  • اصول روانی، اجتماعی و بیولوژی رفتار
  • تحلیل انتقادی و مهارت های نگارشی

با آزمون MCAT آشنا شوید!

در آزمون ام کت MCAT چه نمره ای خوب محسوب می شود؟

برای آزمون MCAT (امتحان ورودی دانشکده پزشکی) نیاز به چه نمره ای دارید؟ وقتی هدف نمره ی ام کت خود ( در دوره ی پذیرش رقابتی سال 2017) را در نظر میگیرید، همیشه بهتر است که الزامات و حداقل نمرات مورد نیاز دانشکده ی پزشکی که قصد اپلای در آن را دارید، بررسی کنید. برای شروع در قسمت زیر آنچه لازم است درباره ی نمره ی ام کت خود بدانید، عنوان شده است.

نمره ی هر یک از 4 بخش آزمون امکت بین 118 و 132 ، بارم گذاری شده است که متوسط و میانه ی این نمره 125 می باشد. یعنی نمره کل بین 472 تا 528 می باشد و متوسط و میانه ی آن 500 است. چرا همچنین اعداد عجیبی انتخاب شده اند؟ AAMC (انجمن کالج های پزشکی آمریکا) پافشاری دارد  که این مقیاس بر اهمیت بخش مرکزی توزیع نمره تاکید دارد که باعث می شود اکثر دانشجویان به جای تمرکز غیرضروری بر نمرات بالا (انتهای بالای این مقیاس)، بین 125 برای هر بخش یا 500 امتیاز کل نمره دریافت نمایند.

AAMC در آزمون جدید از کل مقیاس بارم بندی استفاده می کند. برخلاف آزمون های قبلی ام کت (MCAT)، آزمون جدید یک تناسب قابل اندازه گیری از بالاترین امتیاز دانشجویان- 528 امتیاز- ارائه می دهد. AAMC بین امتیاز مدرج و امتیاز درصدی یک رابطه ی اولیه را برقرار کرده است.

نمرات بالا:

با نمرات زیر شما در 10٪ بالای نمرات آزمون دهندگان قرار می گیرید.

نمره ی کل MCAT: 528-514

اصول شیمی و فیزیک سیستم های بیولوژیکی: 132-129

تجزیه تحلیل انتقادی و مهارت های استدلالی: 132-129

اصول بیولوژی و بیوشیمی سیستم های زنده: 132-129

اصول روانی، اجتماعی و بیولوژی رفتار: 132-129

نمرات رقابتی:

این نمرات شما را در هنگام پذیرش در جایگاه های بسیار رقابتی قرار خواهد داد:

نمره ی کل MCAT: 513-508

اصول شیمی و فیزیک سیستم های بیولوژیکی: 128-127

تجزیه تحلیل انتقادی و مهارت های استدلالی: 128-127

اصول بیولوژی و بیوشیمی سیستم های زنده: 128-127

اصول روانی، اجتماعی و بیولوژی رفتار: 128-127

نمرات کمتر رقابتی:

این نمرات شما را بعد از نمره ی حد نصاب نمره ی خوب (50٪+) قرار می دهد اما هنگام اپلای به دوره های بسیار رقابتی دیگر مفید نخواهند بود.

نمره ی کل MCAT: 507-500

اصول شیمی و فیزیک سیستم های بیولوژیکی: 126-125

تجزیه تحلیل انتقادی و مهارت های استدلالی: 126-125

اصول بیولوژی و بیوشیمی سیستم های زنده: 126-125

اصول روانی، اجتماعی و بیولوژی رفتار: 126-125

نمرات زیر میانگین:

این نمرات ممکن است برای پذیرش در دوره های خاص دانشکده پزشکی کافی باشند اما در مقایسه با جمعتی که آزمون داده اند، زیر میانگین هستند.

نمره ی کل MCAT: 499 یا کمتر

اصول شیمی و فیزیک سیستم های بیولوژیکی: 124 یا کمتر

تجزیه تحلیل انتقادی و مهارت های استدلالی: 124 یا کمتر

اصول بیولوژی و بیوشیمی سیستم های زنده: 124 یا کمتر

اصول روانی، اجتماعی و بیولوژی رفتار: 124 یا کمتر

عوامل بسیاری ممکن است بر درخواست شما به دانشکده های پزشکی تاثیر بگذارد و هر یک به تصمیم گیری اینکه شما کجا قبول و کجا رد می شوید، کمک خواهند کرد. نمره ی امکت فقط بخشی از مراحل داوطلبی شماست. معدل دوره ی کارشناسی، توصیه نامه ، تحقیقات، مصاحبه و مقالات پرسنلی همه بر پذیرش شما در دانشکده ی رویایی تان تاثیر می گذارند.

تحصیل در گروه پزشکی در کانادا

تکمیل فرم ارزیابی تحصیلی آغاز راه شما میباشد.