England Flag
Search
Search
Close this search box.

داروسازی در کانادا

داروسازی در کانادا

نگاه کلی به داروسازی در کانادا

حقوق دارو ساز در کانادا

حقوق داروسازان در کانادا بین ۸۰ هزار دلار تا ۹۵ هزار دلار در سال است.

تحصیل در رشته دارو سازی در کانادا

برای اینکه داروساز با مدرک در کانادا شوید، باید لیسانس دارو سازی (دکترای داروسازی) را از یکی از دانشگاه هایی که رشته دارو سازی را ارائه میدهند دریافت کنید و سپس در آزمون برد تخصصی دارو سازی Pharmacy Examining Board of Canada PEBC قبول شوید. اگر در استان کبک هستید این آزمون متفاوت خواهد بود. پس از آن باید به عضویت انجمن داروسازان دربیایید که در هر استان قوانین مختص خود را دارد.

شرح وظایف یک دارو ساز در کانادا

داروسازان نسخه هایی دارو که توسط پزشکان نوشته شده ان را تهیه و مهیا میکننند. همچنین آنها نحوه استفاده از دارو های مختلف را به بیماران توصیه میکنند. بیشتر داروسازان در داروخانه ها و بیمارستان ها کار میکنند ولی برخی از آنها شغل های دولتی نیز دارند.

تعداد داروساز ها در کانادا

هم اکنون حدود ۴۳۶۰۰ داروساز مورد تائید در کانادا وجود دارد. ۶۰٪ داروسازان زن و ۴۰٪ مرد هستند. ۹۶۰۰ داروساز در داروخانه ها و ۶۵۰۰ دارو ساز در بیمارستان ها کار میکنند و مابقی داروسازها در سایر بخش ها مانند صنایع داروسازی و بخش های دولتی و کالج ها و دانشگاه ها فعالیت دارند.

پیش بینی شغلی داروسازان در کانادا

با توجه به شرایط رو به افزایش سن کانادا، به احتمال زیاد در آینده نیاز بیشتر به داروساز در کانادا خواهد بود.

تحصیل در رشته داروسازی در کانادا

جهت تحصیل در رشته داروسازی در کانادا، متقاضی تحصیل در کانادا باید ابتدا وارد دوره عمومی در مقطع تحصیلی لیسانس یا دوره های معادل فوق دیپلم شود که در این دوره دروس شیمی و بیولوژی و زبان و ریاضی را با نمره بالای ۷۵٪ گذرانده و سپس در آزمون ورودی رشته داروسازی در کانادا یا همان آزمون Pharmacy College Admission Test- PCAT شرکت کرده و قبول شود. این تست ورودی رشته دارو سازی در کانادا شامل ۲۳۲ سوال تستی و نوشتن یک متن می باشد. جدول زمانی و نحوه ثبت نام آزمون ورودی دارو سازی در کانادا را در سایت پیرسون بیابید.

لیست دانشگاه هایی که دوره داروسازی در کانادا را ارائه میدهند به شرح زیر است:

دانشگاه دالهاوزی، دانشگاه مموریال، دانشگاه لاوال، دانشگاه تورنتو، دانشگاه مانیتوبا، دانشگاه ساسکچوان، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه کلگری، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مونترال، دانشگاه واترلو

چطور در کانادا یک داروساز شوم؟

 1. فارغ التحصیل شدن در دوره داروسازی
 2. قبولی در آزمون و به عضویت درآمدن در انجمن داروسازان
 3. کسب تجربه عملی
 4. تسلط داشتن به زبان انگلیسی یا فرانسوی

مرجع ملی برگزاری آزمون برد داروسازی در کانادا

The Pharmacy Examining Board of Canada – PEBC تنها مرجع ملی جهت صدور و ارزشیابی مدارک داروسازی در کانادا میباشد که در آن رویه ارزیابی مدارک داروساز در کانادا در هر استان شرح داده شده است. PEBC یک نهاد غیر دولتی با بیش از ۴۵ سال سابقه میباشد که صلاحیت فنی داروسازان را تائید میکند. این سازمان از طریق آزمون هایی که برگزار میکند داروسازان را تائید یا رد صلاحیت مینماید. در تمامی استان های کانادا به جز کبک، داروسازانی که قصد فعالیت در این رشته را دارند باید توسط این سازمان تائید شوند و گواهینامه آن را دریافت کنند. از این طریق تمامی ارگان ها اطمینان کسب میکنند که داروسازان صلاحیت کافی برای فعالیت را دارند.  مدرک این سازمان به متقاضیانی اهدا میشود که در دو آزمون MCQ و OSCE قبول شوند.

بخش MCQ Pharmacist Qualifying Examination

این آزمون به صورت سوالات چند گزینه ای بوده و در روز برگزار میشود. یک بخش این آزمون توانایی متقاضی در بکارگیری دانش و بخش دوم توانایی متقاضی در حل مسائل مربوط به دارو سازی را آزمایش میکند.

بخش OSCE objective structured clinical examination

این بخش آزمون داروسازی در کانادا بیشتر جنبه عملیاتی داشته و نوع سوالات طوریست که توانایی عملیاتی داروساز را تست میکند.

ارزیابی مدرک تحصیلی برای داروسازان به کانادا

سازمان PEBC همچنین توسط اداره مهاجرت کانادا، مرجع مورد اعتبار برای ارزیابی مدارک تحصیلی جهت مهاجرت شناخته شده است. اگر داروساز هستید و قصد مهاجرت به کانادا را دارید، باید مدرک تحصیلی خود را با PEBC ارزشیابی کنید.

مدرک زبان مورد نیاز برای آزمون های جامع داروسازی در کانادا

مدرک زبان برای ثبت نام در آزمون وجود ندارد. ولی دقت کنید که پاس کردن این آزمون برای داروساز شدن در کانادا کافی نیست و شما نیاز به گدراندن آزمون های مربوط به هر استان به صورت جداگانه دارید که در این مرحله استان ها معمولا یکی از مدارک مورد نیازشان مدرک زبان است.

نکته: شرایط ذکر شده در بالا مربوط به داروسازان بوده و در مورد تکنسین های داروخانه کمی متقاوت است. برای اطلاعات بیشتر با ویزا موندیال تماس بگیرید.

 • فارغ التحصیلان امریکایی

مرحله اول:‌ در یکی از مراکز تحصیلی معتبر و مورد تائید ACPE امریکا فارغ التحصیل شده اید.

مرحله دوم: در PHARMACISTS’ GATEWAY CANADA ثبت نام کرده و شماره شناسه ملی دریافت کنید.

مرحله سوم: در ارمون مرحله اول MCQ و مرحله دوم OSCE که توسط PEBC برگزار میشود قبول شوید و مدرک دریافت کنید. (به جز استان کبک)

مرحله چهارم: تمامی مراحل تائیدیه های مربوط به استان مورد نظر را انجام دهید و گواهینامه های مرتبط را دریافت کنید. هر استان در قوانین PROVINCIAL REGULATORY AUTHORITY – PRA مشخصه های مربوط به خود و گاها آزمون های مجزای خود را نیز دارد که باید در آن ها شرکت کرده و با موفقیت پشت سر بگذرانید.

 • دانشجویان کانادایی

۱- از یکی از مراکز معتبر آموزشی در کانادا مدرک معتبر داروسازی دریافت کرده باشید.

۲- در آزمون مرحله اول MCQ و مرحله دوم OSCE که توسط PEBC برگزار میشود قبول شوید و مدرک دریافت کنید. (به جز استان کبک)

۳- هم چنین در تمامی مراحل تائیدیه های مربوط به استان مورد نظر را انجام دهید و گواهینامه های مرتبط را دریافت کنید. هر استان در قوانین PROVINCIAL REGULATORY AUTHORITY – PRA مشخصه های مربوط به خود و گاها آزمون های مجزای خود را نیز دارد که باید در آن ها شرکت کرده و با موفقیت پشت سر بگذرانید. برای اطلاعات بیشتر به سایت مربوط به هر استان مراجعه کنید.

 • دانشجویان بین المللی

سه مرحله برای کسب مدرک PEBC برای فارغ التحصیلان خارجی وجود دارد.

مرحله اول: باید ارزیابی اولیه مدارک تحصیلی شما انجام شود تا بتوانید در Pharmacist Evaluating Examination ثبت نام کنید.

مرحله دوم:‌ باید در دو مرحله آزمون قبول شوید تا بتوانید در آزمون عملی یا همان Pharmacist Qualifying Examination ثبت نام کنید.

مرحله سوم: باید در دو آزمون (‌MCQ ،OSCE) مربوط به PEBC شرکت کرده و قبول شوید.

دروازه عبور داروسازان فارغ التحصیل خارج کانادا 

از ابتدای آگوست ۲۰۱۴ تمامی فارغ التحصیلان داروسازی در دانشگاه های غیر کانادایی که قصد دریافت مجوز کار داروسازی در کانادا را دارند شرایط جدیدی را خواهند داشت. IPGs به متقاضیانی گفته میشود که در این دسته قرار میگیرند. این عبارت مختصر شده واژه international pharmacy graduates است. تمامی انجمن های استانی داروسازی به انجمن ملی خود National Association of Pharmacy Regulatory Authorities) NAPRA) برای وضع قوانین مشخص برای داروسازان بین المللی اعتماده کرده و این سازمان مسایل مرتبط با این موضوع را رسیدگی میکند. برنامه Pharmacists’ Gateway Canada اولین مرحله ای است که متقاضی باید برای ثبت نام در PRA (انجمن های استانی) طی کند. اگر داروساز با مدرک بین المللی هستید و قصد فعالیت در کانادا را دارید با ثبت نام در Pharmacists’ Gateway Canada کار خود را آغاز کنید. این ثبت نام برای داروسازان که قصد دریافت مجوز کار در کانادا را دارند (در تمامی استان ها به حز استان کبک) الزامی است. 

برخی از دوره هایی داروسازی در کانادا که برای اتصال فارغ التحصیلان بین المللی در رشته داروسازی با سیستم داروسازی در کانادا طراحی شده اند به شرح زیر است. بیش از ۸۰٪ شرکت کنندگان فعال در این دوره ها در آزمون برد دارو سازی پذیرفته شده اند.

دوره داروسازی در دانشگاه تورنتو 

این دوره در دانشگاه تورنتو به صورت حضوری و آنلاین برگزار میشود و متقاضیان را برای ورد به سیستم دارو سازی و گذراندن آزمون ها در کانادا آماده میکند. طول دوره ۴ ماه میباشد.

دوره داروسازی در دانشگاه بریتیش کلمبیا 

این دوره ۶ ماه فارغ التحصیلان بین المللی داروسازی را با سیستم داروسازی در کانادا ترکیب کرده و آغاز بسیار مناسبی میباشد.

مراحل ثبت نام:

 1. ثبت نام در سیستم Pharmacists’ Gateway Canada و پرداخت ۳۲۵ دلار هزیه مربوطه
 2. گذراندن آزمون اولیه Evaluating Exam در سازمان PEBC
 3. گذراندن آزمون آیلتس با نمره ۶.۵
 4. گذراندن Qualifying Exam
 5. ثبت نام در دوره آمادگی مورد نظر در دانشگاه
 6. ثبت نام و گذراندن Qualifying Exam در سازمان PEBC

دوره داروسازی در دانشگاه مونترال (به زبان فرانسوی) 

دوره ۱۶ ماهه در دانشگاه مونترال که بزرگترین دانشگاه در زمینه رشته داروسازی میباشد. این دوره سالی یکبار و از سپتامبر با ظرفیت محدود آغاز میشود.

منابع مفید برای داروسازان حارجی در کانادا که قصد شرکت در آزمون ورود به کار داروسازی در کانادا را داشته و قصد معادل سازی مدرک دارند.

دپارتمان داروسازی دانشگاه تورنتو International Pharmacy Graduate Program

دپارتمان داروسازی دانشگاه بریتیش کلمبیا Canadian Pharmacy Practice Programme

برنامه اتصال داروسازان خارجی به کانادایی در دانشگاه کلگری و ادمونتون International Pharmacy Bridging Program

برخی از برنامه های مناسب برای داروسازان بین المللی که قصد شرکت در ازمون داروسازی در کانادا را دارند:

دوره های آنلاین و رایگان برای داروسازان در آلبرتا Directions for Immigrants in Trades and Professional Careers

دوره های مخصوص متقاضیانی که قصد پاس کردن آزمون داروسازی در کانادا را دارند. این دوره توسط اداره مهاجرت کانادا و دولت نوا اسکوشیا تامین مالی میشود. Immigrant Services Association of Nova Scotia

انجمن ملی قانونگذار داروسازی در کانادا 

The National Association of Pharmacy Regulatory Authorities

NAPRA انجمن در سطح ملی نحوه عملکرد داروسازان را نظارت میکند و بر مراقبت از بیمار و حفاظت بهداشت عمومی نظارت دارد.

نکته: شرایط ذکر شده در بالا مربوط به داروسازان بوده و در مورد تکنسین های داروخانه کمی متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر با ویزا موندیال تماس بگیرید.

اگر قصد تحصیل در رشته دارو سازی در کانادا را دارید، با مشاورین ویزا موندیال مشورت کنید تا این مسیر را برای شما هموار سازند. تماس با ما

برای مهاجرت به کانادا نیاز به کمک دارید؟

شرکت مهاجرتی ویزا موندیال یک شرکت حقوقی پیشرو در زمینه مهاجرت به کاناداست که ۱۲ سال سابقه فعالیت دارد. ویزا موندیال با پشتوانه تیمی بیش از ۲۰۰ نیروی متعهد به شما برای مهاجرت آسان به کانادا کمک می‌کند. از زمان تاسیس ویزا موندیال تا کنون بیش از ۱۰‌هزار پرونده مهاجرتی با موفقیت به اتمام رسیده‌اند. این موضوع ویزا موندیال را به یکی از قابل‌‌اعتماد‌ترین موسسات مهاجرتی کشور تبدیل کرده است.

ویزا موندیال