تحصیل در فرانسه

ویزا موندیال

تحصیل در فرانسه

چرا تحصیل در فرانسه؟
فرانسه هر ساله بیش از 23% از بودجه ملی را به آموزش اختصاص می دهد و به دقت کیفیت آموزشهای ارائه شده و مدارک اعطا شده را زیر نظر دارد. عالی بودن مدارک فرانسوی و تحصیل رایگان در فرانسه، دلیل اصلی مهاجرت تحصیلی بسیاری به این کشور میباشد. ادامه تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی و فرانسوی ممکن میباشد. (بیش از 3000 موسسه شامل 90 دانشگاه 240 مدرسه عالی مهندسی 230 مدرسه عالی بازرگانی و 2000 موسسه متشکل از مدارس عالی هنر و معماری آموزشهای پیراپزشکی و غیره)
فرانسه کشوری است که تحصیل در آن به صورت رایگان می باشد و از سوی دیگر نزدیک به 200 میلیون نفر در جهان به زبان فرانسه تکلم میکنند. تسلط و آشنایی به این زبان دسترسی ویژه به بیش از 47 کشور از 5 قاره جهان را ممکن می‌سازد.
شرایط اقامت در این کشور اینگونه است که شخصی اگر 7 سال به طور متوالی در آنجا باشد (تحصیلی، کار و…) می تواند اقامت این کشور را اخذ نماید و بعد از یک هفته ورود به این کشور مقیم آنجا می شود. همچنین شخص در حین تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی 20 ساعت در هفته حق کار دارند که اگر در این دوره کارفرما شخص را بیمه کند آن شخص می تواند اقامت دائم خود را اخذ نماید.

خدمات ویزا موندیال در خصوص اعزام دانشجو به کشور فرانسه

• معرفی شهر و دانشگاه معتبر، متناسب با بودجه مالی و شرایط عمومی متقاضی
• ویرایش و تصحیح کلیه مدارک لازم جهت درخواست پذیرش و تشکیل پرونده
• تهیه متن نامه برای مکاتبات با گروه ها و اساتید
• تعیین شیوه اقدام و مساعدت در تکمیل فرم های مربوطه
• ارائه راهکارهای موثر جهت افزایش ضریب موافقت با اعطای ویزای تحصیلی
• ویرایش و باز بینی انگیزه نامه و بیوگرافی متقاضیان که از عوامل ضروری در اعطای ویزای تحصیلی است.
• ارائه اطلاعات ضروری به منظور کاهش هزینه های تردد و اقامت در مقصد مورد نظر
• رزرواسیون خوابگاه
• کمک در خصوص اخذ بیمه

 

فرانسه در نیمکره شمالی و در غرب قاره اروپا قرار دارد نقشه فرانسه شبیه یک شش ضلعی می‌باشد و این کشور با شش کشور اروپایی دیگر مرز زمینی دارد.
فرانسه که به عنوان کشور فرهنگ و هنر شناخته می شود چهارمین قدرت صنعتی جهان است. آموزش عالی در فرانسه یکی از متنوع ترین و کارآمد ترین نظام های آموزشی است. در فرانسه دانشگاه های ممتاز و دولتی بی نظیری چون دانشگاه های سوربون، پیر و مری کو ری پاریس 1 و بوزارت (هنرهای زیبا) پاریس و بسیاری دیگر با رتبه های جهانی بسیار مناسب بر اساس آخرین رتبه بندی QS وجود دارند.

زبان
فرانسوی زبان رسمی و اداری در فرانسه می باشد, مردم فرانسه کما بیش به زبان انگلیسی تسلط دارند اما برای راحتتر زندگی کردن در این کشور شناختن و تسلط به زبان فرانسوی ضروریست.

مردم
فرانسوی ها مردمی مهربان و فرهیخته هستند و احترام بسیاری برای خارجیانی که به این زبان صحبت می کنند قایل می باشند. در این کشور خارجی های زیادی از شمال و مرکز افریقا هستند. در جنوب فرانسه مردم خونگرم تری نسبت به قسمت های شمالی و مرکزی فرانسه یافت می شود و ورود به فضاهای اجتماعی فرانسوی‌ها در این مناطق بیشتر و آسانتر است.

مذاهب
بعد از جداسازی دولت از کلیسا در 9 سپتامبر 1905 فرانسه کشوری لائیک یا همان سکولاریسم شد. هم اکنون اکثر مردم این کشور کاتولیک می باشند حدود 53% و 32% از مردم در این کشور بدون مذهب می باشند، حدود 6% از مردم مسلمان بوده و 1% از مردم آئین یهودیت را قبول دارند.

گردشگری
توریسم یکی از مهمترین منابع اقتصادی در فرانسه است این کشور از سال 1990 اولین کشور جذب کننده ی توریست در جهان می باشد فرانسه کشوریست که به دلیل داشتن تنوع بزرگ زیست محیطی و طبیعی و غنی بودن آثار تاریخی، فرهنگی و هنری و هم چنین آب و هوای مطبوع سالیانه بیش از 83 میلیون جهانگرد را به خود جذب می کند.

اقتصاد
فرانسه چهارمین قدرت صنعتی جهان است بزرگترین کشور اروپای غربی و بعد از اوکراین دومین کشور بزرگ اروپاست. فرانسه یکی از اعضای موسس اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد می‌باشد. دولت سوسیالیست بسیاری از شرکت های بزرگ بانک ها و بیمه ها را خصوصی اعلام نمود اما چندین شرکت بزرگ مانند ایر فرانس، فرانس تله کوم، رنو و تالس در اختیار دولت است. از جمله صنایع مهم این کشور می توان به صنایع فلز کاری، ماشین آلات، شیمیایی، مشروبات و هم چنین هواپیما سازی، کشتی سازی، پتروشیمی، نظامی و اتمی می توان اشاره کرد. گندم، جو، سیب‌زمینی، چغندر قند، سیب، ذرت، برنج، انگور، ماهی، گاو و خوک نیز مهم‌ترین محصولات کشاورزی و دامپروری کشور را تشکیل می‌دهند.

آب و هوا در برخی شهرهای مهم فرانسه

فرانسه از آب و هوایی متعادل و 4 فصل برخوردار است که بر حسب نواحی کمی متفاوت است:
شهر های اصلی فرانسه همچون بوردو که شهری دانشگاهی است و دارای موسسات آموزش عالی مطرحی در سطح جهانی است دارای آب و هوایی حداقل 8.5 در طول زمستان و حداکثر 38 در طول تابستان است. لیون دیگر شهر مهم فرانسه که محل استقرار موسسات بزرگ بین المللی همچون (interpole. Ironies etc) است دارای آب و هوایی حداقل 7.5 در طول زمستان و حداکثر 37.6 در طول تابستان است. پاریس پایتخت این کشور و شهر دانشگاه‌های معتبری چون سوربون و پیر مری کوری نیز دارای آب و هوایی متعادل بوده و حداقل دمای هوا در طول زمستان به 6 درجه و در طول تابستان به 39.3 درجه نیز میرسد باران های بهاری در این شهر نیز فراوان است.

تولوز دیگر شهر مهم فرانسه که فعالیت مهمی در بخش هوایی و فضایی را از ان خود ساخته و در مناطق جنوبی فرانسه واقع شده دارای آب و هوایی حداقل. 9.3 در طول زمستان و حداکثر 40 در طول تابستان است. مونپولیه مرکز لانگ دوک – روسیون و نیز 8 امین شهر بزرگ و مهم فرانسه است این شهر اقتصادی را بر مبنای پیشرفتهای علمی و خدماتی پیرامون شرکت های بزرگی چون IBM ،DELL ،HORIBA ،PC soft و Alstom است تخصص هایی همانند کشاورزی، محیط زیست و بهداشت نیز در این شهر سهم بسزایی دارند و دارای آب و هوایی مدیترانه ای حداقل 9.5 در طول زمستان و حداکثر 39.5 در طول تابستان است.

هزینه های تحصیل در فرانسه

هزینه تحصیل در دانشگاه های این کشور در هر دو مقطع کارشناسی ارشد و دکترا رایگان می‌باشد اما هزینه های زندگی در پاریس به ماهی 900 یورو و در شهرستان ها به ماهی 500 یورو می‌رسد.
لازم به ذکر است که 70% هزینه های یاد شده مربوط به مسکن می‌باشد که بسیار هزینه ی بالاست بنابراین دولت فرانسه برای رفع این مشکل تصمیمی اتخاذ کرده و آن این است که در کشور فرانسه سازمانی به نام CAF وجود دارد که پس از اقامت در این کشور این سازمان حدود 40% کمک هزینه ی مسکن را متقبل می شود.

هزینه های زندگی در فرانسه
این هزینه ها برای زندگی در شهرستان ها پیش بینی شده (هزینه های زندگی در پاریس گران تر است!)

سانتیم = یک صدم فرانک فرانسه

هزینه های روزمره (2013-2012)
• 1 قهوه در بار معمولی: 1.30 €
• نان باگت: 60 سانتیم
• کره 250 گرمی: از 1 تا 1.30 €
• 1 لیتر شیر: از 50 سانتیم تا 1 €
• هزینه تمبر برای ارسال یک نامه 20 گرمی در فرانسه: 50 سانتیم
• شانه 6 تایی تخم مرغ: 1.30 €
• 1 کیلو برنج: 1.30 €
• غذای کامل در رستوران دانشگاه: 3.50 €
• بلیط سینما: صبح 4.90 € و بعد از ظهر 9.90 €
• بلیط استخر: 2.50 €
• بلیط موزه: بین 2 تا 4 € (با نشان دادن کارت دانشجویی) و برای دانشجویان کمتر از 26 سال رایگان می باشد.

بلیط مترو یا اتوبوس:
o برای یک مسیر کامل: 1.40 €
o برای 3 ایستگاه: 70 سانتیم
o سری 10 تایی: 11 €
o بلیط برای 1 روز کامل: 4 €
o یک کارت ماهیانه: 48 €

برای دانشجویان زیر 26 سال بلیط مترو و قطار شامل تخفیف خاصی میشود که باید کارت مخصوصی تهیه کنند.
هم چنین با همراه داشتن کارت دانشجویی می توانید تمامی مکان های توریستی را به صورت رایگان بازدید نمائید.

بودجه ماهیانه شما در فرانسه
هزینه زندگی در فرانسه برای یک دانشجو ماهیانه 500 € میشود که این هزینه در شهرستانهاست و در پاریس این هزینه تقریبا دو برابر است. این هزینه به طور میانگین است و بدیهی است که هر دانشجو بسته به میزان مخارج خود می تواند از میزان آن کم کند یا به آن بیافزاید.

هزینه خوابگاه دانشجویی در شهرستان های فرانسه
اطاق 9 متری دانشجویی بین 190 € تا 210 €
استودیو 18 متری 290 €

هزینه خوابگاه دانشجویی در شهرستان ها
• اطاق: 300 €
• استودیو: 400 € + هزینه برق

نکته: دانشجویان در فرانسه بهتر است خوابگاهی را انتخاب کنند که شارژ نداشته باشد چون هزینه برق در اروپا بسیار بالاست و معمولا خوابگاههای دانشجویی از این مزیت برخوردارند که پول شارژ جداگانه ندارند.

آموزش عالی در فرانسه
از سال 1998 تعداد دولت هایی که به پروژه ایجاد سیستم اروپایی در زمینه آموزش عالی و پژوهش پرداختند به 36 دولت ‘’اروپای بزرگ’’ افزایش یافت. این سیستم جدید دانشگاهی اروپایی جابجایی دانشجویان، استادان و پژوهشگران را در اروپا و خارج از ان سهولت می بخشد و قابلیت جذب دانشجو در دانشگاه‌های اروپا در سطح جهان می‌افزاید.

لیسانس، مستر، دکترا یا LMD
فارغ التحصیلان دانشگاه های ایران می توانند پس از پایان مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در رشته های متفاوت در ایران همین رشته را در فرانسه در مقاطع بالا تر ادامه دهند. دانشجویانی که می خواهند برای مقطع دکترا ادامه تحصیل بدهند گذراندن سال اول و یا دوم دوره کارشناسی ارشد پیشنهاد می شود که این امر موجب میشود دانشجو بدون داشتن استرس وارد سیستم آموزشی شود و بعد از گذراندن این دوره و کسب تجربه های ارزشمند و تقویت زبان, خود فرد می تواند مستقیما اقدام به گرفتن پذیرش دکترا کند. مسلما آنچه فرد در ایران در مقطع کارشناسی ارشد می گذراند مشابه آنچه در فرانسه است نخواهد بود و مطالب تکراری بسیار کم به چشم می خورد.

لیسانس: 3 سال تحصیل پس از دیپلم متوسطه
مستر: 2 سال تحصیل پس از لیسانس
دکترا: 3 سال تحصیل پس از فوق لیسانس 2
هم اکنون 2/3 دانشگاه های فرانسه سیستم LMD را در پیش گرفته اند.

مقطع کارشناسی در فرانسه

   طول دوره

3 سال

زبان و هزینه تحصیل در فرانسه 

زبان فرانسه در دانشگاههای دولتی (177 € در سال)

زبان انگلیسی در دانشگاههای خصوصی بین 3 الی 8 هزار € در سال)

نوع دانشگاه 

رتبه ممتاز وزارت علوم و همچنین رتبه های

 ممتاز جهانی

زمان شروع تحصیل در فرانسه

شهریور

بیمه در طول تحصیل

اجباری- 203 € در سال

امکان خوابگاه

بله

امکان بورس

ندارد

امکان کار قانونی دانشجویی

بله-80 ساعت در ماه-حداقل حقوق ماهیانه 640 €

محل هایی که دانشجو می تواند کار کند

کتابخانه، رستوران، مغازه های مد و آرایشی، شرکت های خصوصی

امکان اقامت پس از تحصیل در فرانسه

بله، از طریق ثبت شرکت یا ازدواج

دانشگاه هایی که درخواست در آنها ارائه می‌شود

متناسب به رشته متقاضی

حداقل معدل جهت اخذ پذیرش از فرانسه

15

مدرک تحصیلی مورد نیاز برای مهاجرت به فراسنه

دبیرستان و پیش دانشگاهی

شرایط مدرک تحصیلی

تازه فارغ التحصیل، حداکثر سن 20 سال

مدرک زبان مورد نیاز جهت پذیرش فرانسه

 B2زبان فرانسه

محل هایی که می توان در آزمون زبان شرکت کرد

بخش فرهنگی سفارت فرانسه

مرکز آموزش های آزاد دانشگاه تهران

کانون زبان ایران

نیاز به ISI

ندارد

هزینه موسسه برای اخذ پذیرش فرانسه

بسته به شرایط مدارک متقاضی

از چه طریق زبان فرانسه را بیاموزیم

تماس با ما

مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه

   طول دوره

2 سال *

زبان و هزینه تحصیل 

زبان فرانسه در دانشگاههای دولتی (245 € در سال)

زبان انگلیسی در دانشگاههای خصوصی بین 3 الی 8 هزار € در سال)

نوع دانشگاه

رتبه ممتاز وزارت علوم و همچنین رتبه های

 ممتاز جهانی

زمان شروع تحصیل

شهریور

بیمه در طول تحصیل

اجباری- 203 € در سال

امکان خوابگاه

بله

امکان بورس

بله

امکان کار قانونی دانشجویی

بله-80 ساعت در ماه-حداقل حقوق ماهیانه 640 €

محل هایی که دانشجو می تواند کار کند

کتابخانه- رستوران-مغازه های مد و آرایشی-شرکت های خصوصی

امکان اقامت پس از تحصیل

بله- از طریق ثبت شرکت یا ازدواج

دانشگاههایی که درخواست در آنها ارائه میشود

متناسب به رشته متقاضی

حداقل معدل

15

مدرک تحصیلی مورد نیاز

کارشناسی در رشته مرتبط

شرایط مدرک تحصیلی

دانشجوی سال آخر/ یا حداکثر 3 سال از فارغ التحصیلی گذشته باشد

مدرک زبان مورد نیاز

B2 زبان فرانسه

محل هایی که می توان در آزمون زبان شرکت کرد

بخش فرهنگی سفارت فرانسه

مرکز آموزش های آزاد دانشگاه تهران

کانون زبان ایران

نیاز به ISI

ترجیحا بله

هزینه موسسه برای اخذ پذیرش

…………..

از چه طریق زبان فرانسه را بیاموزیم

تماس با واحد آموزش 88957285

* قابل ذکر است که مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه 2 سال به طول می انجامد که به صورت M1 و M2 میباشد، پس از پایان M1 در سال دوم M2 دانشجویان می توانند کارشناسی ارشد Research و یا Professional را انتخاب کنند.
در صورتی که تمایل دارید در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهید، می بایست در کارشناسی ارشد Research در مقطع M2 ادامه تحصیل دهید. کارشناسی ارشد Professional مخصوص افرادی است که قصد دارند پس از پایان تحصیل وارد بازار کار شوند.

مقطع دکترا در فرانسه

   طول دوره

3 الی 5 سال

زبان و هزینه تحصیل 

زبان فرانسه در دانشگاههای دولتی (375 € در سال)

زبان انگلیسی در دانشگاههای خصوصی بین 3 الی 8 هزار € در سال)

نوع دانشگاه

رتبه ممتاز وزارت علوم و همچنین رتبه های

 ممتاز جهانی

زمان شروع تحصیل

شهریور

بیمه در طول تحصیل

اجباری- 203 € در سال

امکان خوابگاه

بله

امکان بورس

بله

امکان کار قانونی دانشجویی

بله-80 ساعت در ماه-حداقل حقوق ماهیانه 640 €

محل هایی که دانشجو می تواند کار کند

کتابخانه- رستوران-مغازه های مد و آرایشی-شرکت های خصوصی

امکان اقامت پس از تحصیل

بله- از طریق ثبت شرکت یا ازدواج

دانشگاههایی که درخواست در آنها ارائه میشود

متناسب به رشته متقاضی متفاوت است

حداقل معدل

14

مدرک تحصیلی مورد نیاز

کارشناسی ارشد در رشته مرتبط

شرایط مدرک تحصیلی

دانشجوی سال آخر/ یا حداکثر 3 سال از فارغ التحصیلی گذشته باشد

مدرک زبان مورد نیاز

B2 زبان فرانسه

محل هایی که می توان در آزمون زبان شرکت کرد

بخش فرهنگی سفارت فرانسه

مرکز آموزش های آزاد دانشگاه تهران

کانون زبان ایران

نیاز به ISI

بله- برای گرفتن بورس ضروریست

هزینه موسسه برای اخذ پذیرش

…………..

از چه طریق زبان فرانسه را بیاموزیم

تماس با واحد آموزش 88957285

نکته مهم: مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش لزوما بایستی ترجمه رسمی به زبان فرانسه توسط مترجم معتمد سفارت فرانسه شده و شناسنامه ایرانی و مدارک تحصیلی و ریز نمرات علاوه بر ترجمه رسمی به تائید سفارت نیز برسد.
یکی از بزرگترین موانع برای ادامه تحصیل در فرانسه داشتن مدرک زبان فرانسه است. اگر دانشجویی موفق شد مدرک زبان مورد نظر را کسب کند به طور حتم گرفتن پذیرش از دانشگاه فرانسه کار چندان مشکلی نیست. از آنجایی که نظام آموزشی فرانسه رایگان است و کشور خوبی است. بنابراین ارزش این را دارد که دانشجویان ایرانی 1 یا 2 سال زمان را برای یادگیری این زبان صرف کنند.

برای اخذ پذیرش دانشجویی در کشور فرانسه اگر به دنبال یک موسسه با قیمت مناسب می گردید با ما تماس بگیرید.

رشته های موجود در دانشگاههای فرانسه

1. دانشکده حقوق و جرم شناسی: حقوق- جرم شناسی- مدیریت عمومی

2. دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی: (فیزیولوژی کار و سازمان- فیزیولوژی) اجتماعی (گسترش فرهنگ بین کشورها)- روانشناسی (نورو پیسکولوژی)- روانشناسی بالینی و آسیب شناسی روانی- علوم تربیتی- گفتار درمانی

3. دانشکده علوم: ریاضیات- علوم کامپیوتر- فیزیک- شیمی- زمین شناسی- بیولوژی-جغرافیا- علوم مهندسی- آمار- بیوشیمی و بیولوژی- علوم کشاورزی- علوم فضایی- مدیریت توریسم- مدیریت محیط- اقیانوس شناسی و…

4. دانشکده ادبیات و فلسفه: فلسفه- اخلاق- زبان و ادبیات کهن- زبان و ادبیات فرانسه
زبان و ادبیات مدرن- تاریخ هنر و باستان شناسی- اطلاعات و ارتباطات- صنعت نمایش- علوم دینی و غیر مذهبی- زبانشناسی- علوم و فناوری اطلاعات و ارتباطات- مدیریت فرهنگی و…

5. دانشکده علوم اجتماعی, سیاسی و اقتصادی: جامعه شناسی- مردم شناسی- علوم سیاسی- علوم اقتصادی- علوم انسانی و اجتماعی- مدیریت مردمی – علوم کار- مهندسی اداری- علوم جمعیت و توسعه- علوم سیاسی روابط بین الملل

6. دانشکده علوم دارویی: داروسازی

7. دانشکده پزشکی: عمومی- دندانپزشکی- دامپزشکی- بیو مدیکال

8. انستیتو بهداشت عمومی

9. انستیتو تربیت بدنی

10- انستیتو مطالعات اروپایی

11- دانشکده علوم کاربردی (polytechnic): مهندسی معماری داخلی- معماری- مهندسی عمران- بیو مهندسی- مهندسی ساختمان- مهندسی شیمی و مواد- مهندسی هوافضا- مهندسی معدن- مهندسی شهرسازی- مهندسی هسته ای

12- دانشکده علوم اداری: مهندسی اداری- علوم اداری- علوم اقتصادی

13- دانشکده هنر و معماری: کلیه شاخه های هنر

لیست دانشگاه های برتر کشور فرانسه:

وضعیت تایید در وزارت علوم

رتبه در اروپا

رتبه جهانی

نام دانشگاه

ردیف

ممتاز

101

264

Université Claude Bernard Lyon 1

1

ممتاز

159

390

Université de Nice Sophia Antipolis

2

ممتاز

172

417

Université Paris XI Sud

3

ممتاز

26

439

(1) École Normale Supérieure de Lyon

4

ممتاز

196

478

École Normale Supérieure Paris

5

ممتاز

204

500

Université Paris 6 Pierre and Marie Curie

6

ممتاز

221

530

Université Joseph Fourier Grenoble 1

7

ممتاز

225

542

(1) Université Paris Descartes (Paris 5)

8

ممتاز

232

556

Université de Savoie

9

ممتاز

246

584

Université de Rennes 1

10

ممتاز

258

616

(1) École Polytechnique France

11

ممتاز

270

643

Université Paris 1 Panthéon Sorbonne

12

ممتاز

272

647

Université des Sciences et Technologies Lille 1

13

ممتاز

289

677

Université Montpellier II Sciences et Techniques du Languedoc

14

ممتاز

291

680

Institut National des Sciences Appliquées de Lyon

15

ممتاز

293

683

Université de Nantes

16

ممتاز

302

707

Conservatoire National des Arts et Métiers

17

ممتاز

316

741

Université de Poitiers

18

ممتاز

328

764

Université de Caen Basse Normandie

19

ممتاز

332

770

Université de Bourgogne

20

ممتاز

333

771

Université de Franche Comté

21

ممتاز

338

786

Université Denis Diderot Paris VII

22

ممتاز

340

793

Université Bordeaux 1

23

ممتاز

341

794

Université de Provence

24

ممتاز

370

868

Université d’Angers

25

ممتاز

381

890

Université Paris 9 Dauphine

26

ممتاز

388

910

École des Hautes Études en Sciences Sociales

27

ممتاز

394

921

École Normale Supérieure Cachan

28

ممتاز

399

936

Université Henri Poincaré Nancy 1

29

ممتاز

400

937

Université de Bretagne Occidentale

30

ممتاز

402

941

Université Paris 13

31

ممتاز

404

944

Université de Tours Francois Rabelais

32

ممتاز

406

948

Université Lumiere Lyon 2

33

خوب

409

951

Université de Strasbourg

34

ممتاز

418

984

Université de Versailles Saint Quentin en Yvelines

35

خوب

422

990

Université du Sud Toulon Var

36

ممتاز

425

1008

Université Toulouse II Le Mirail

37

ممتاز

445

1085

(1) Fondation Nationale des Sciences Politiques Institut d’Études Politiques de Paris

38

ممتاز

449

1097

Université Paris East Marne la Vallée

39

ممتاز

450

1100

INSEAD Business School

40

ممتاز

452

1105

Université de Technologie de Compiegne

41

ممتاز

466

1143

Université de Rouen

42

ممتاز

467

1145

Université du Maine le Mans Laval

43

ممتاز

475

1176

Université Paris 8 Vincennes-St Denis

44

ممتاز

482

1192

Université Clermont-Ferrand 2 Blaise Pascal

45

ممتاز

489

1209

École Centrale de Lyon

46

ممتاز

492

1218

Université d’Orléans

47

ممتاز

511

1271

Université de Limoges

48

ممتاز

512

1271

Université de Montpellier 1

49

ممتاز

514

1277

Université Montpellier 3 Paul Valéry

50

ادامه تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی و یا به زبان انگلیسی میسر است. درصورتی که مشتاق به ادامه تحصیل به زبان فرانسوی هستید، قبل از درخواست ویزای تحصیلی فرانسه ابتدا شما نیازمند گذراندن دوره های زبان فرانسوی و گرفتن نمره قبولی در آزمون TEF یا TCF که توسط سفارت فرانسه و دانشگاه تهران برگزار می شود، خواهید بود. این امتحانات هر ماه برگزار شده و دانشجو با خواندن کتاب 1 و 2 Alter ego و کسب حداقل نمره B1 می تواند برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام نماید. لازم بذکر است که داشتن این مدرک تنها برای گرفتن ویزا می باشد و برای ورود به دانشگاه باید مدارک مورد نیاز هر دانشگاه را تهیه نمایید.

متقاضیان ادامه تحصیل به زبان فرانسوی میتوانند از سیستم رایگان تحصیل در فرانسه استفاده نمایند. این کشور دارای 84 دانشگاه و موسسه آموزش عالی می باشد که تحصیل در همه ی آنها به صورت رایگان می باشد و نکته ی حائز اهمیت این است که تدریس در دانشگاه های فرانسه به زبان فرانسوی می باشد.
نکته حائز اهمیت دیگر این است که این کشور برای مقطع لیسانس به سختی ویزا می‌دهد اما کسانی که اخرین مدرک تحصیلی آنها لیسانس میباشد این امکان وجود دارد که برای فوق لیسانس اقدام نمایند.
همچنین لازم به ذکر است که سفارت فرانسه در ایران با درخواست ویزاهای دوره های زبان که کوتاه تر از یک سال هستند، موافقت نکرده و در اکثر موارد رویداد را صادر نمی کند.

مدارک اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های فرانسه در مقاطع فوق لیسانس و دکترا

مدارک مورد نیاز:
• Cv یا شرح حال کامل
• Letter de motivation یا انگیزه نامه
• تمامی مدارک تحصیلی
• مدارک سوابق کاری قید شده در cv
• مدرک زبان فرانسه TCF, DELF, DALF
• توصیه نامه از 2 استاد در رشته مربوطه (به زبان انگلیسی یا فرانسوی)
• برای مقطع دکترا پروژه تحقیقی یا پروپوزال در 3 صفحه

تمامی مدارک باید به زبان فرانسه باشد. معمولا دانشگاه های فرانسه در ژوئن اعلام نتایج میکنند.
هزینه اخذ پذیرش پس از اخذ پذیرش دریافت می شود.

مدارک لازم جهت استفاده از کمک هزینه مسکن CAF: ( بورس تحصیلی در کشور فرانسه)
هر دانشجوی خارجی می تواند از امکانات کمک اجتماعی Caisse d’Alocation Familiale) CAF) تحت شرایط زیر بهره مند گردد:
• داشتن یک مجوز اقامت معتبر
• کپی اجاره نامه به همراه امضای صاحب خانه و شرح موقعیت مسکن
• کپی رسید پرداخت اجاره
• کپی 3 صفحه اول گذرنامه
• کپی کارت دانشجویی
• Releve d’Identite Bancaire) RIB) یا همان کپی مشخصات مربوط به حساب بانکی در فرانسه
درخواست مورد نظر باید توسط پست به صندوق کمک های خانوادگی محل سکونت ارائه شد. مبلغ آن می تواند تا 40% اجاره شما با حداقل 163 € در پاریس و 140 € در شهرستان ها میباشد, به محض استقرار در مسکن این درخواست را ارائه کنید.
نشانی های لازم در شهرداری شهر یا منطقه سکونت تان موجود است.
www.caf.fr

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی فرانسه:
درخواست های ویزا از طریق بخش همکاری و فعالیت های فرهنگی سفارت فرانسه در تهران انجام می گیرد.
به هنگام تحویل پرونده باید از کامل بودن مدارک و مستندات مورد نیاز اطمینان حاصل کرد.
پس از گرفتن وقت قرار ملاقات برای ویزای دانشجویی در سفارت فرانسه مدارکی که از متقاضی درخواست می شود شامل:
• 4 فرم تکمیل شده و امضا شده ویزای بلند مدت
• CV متقاضی
• 5 قطعه عکس جدید متقاضی و بدون روتوش
• کپی اخرین مدرک تحصیلی ایرانی به همراه ترجمه فرانسه
• کپی تائید شده ترجمه شناسنامه و کپی اصل فارسی ان
• کپی گواهی ثبت نام در یک دانشگاه یا موسسه عالی فرانسوی همراه با مهر تائید دولت
• کپی 5 صفحه اول گذرنامه
• مستندات مالی دال بر استطاعت مالی دانشجو یا خود دانشجو در حین تحصیل در فرانسه
• یک حساب بانکی فرانسوی به نام دانشجو با اعتبار معادل 6000 €

مدارک لازم جهت ثبت نام دانشگاه در فرانسه:
پس از ورود به این کشور به عنوان دانشجو اولین قدم ثبت نام در دانشگاه می باشد. پروسه ثبت نام یک روز به طول می انجامد و دانشجو یک هفته قبل از شروع کلاس ها فرصت ثبت نام دارد.
مدارکی که در هنگام ثبت نام از متقاضیان درخواست می کنند شامل:
• اصل پذیرش دانشگاه
• ترجمه شناسنامه
• اصل ترجمه ی تایید شده مدارک و اصل مدارک تحصیلی از پایه تحصیلات متوسطه تا مقطع مورد نظر
• CV و انگیزه نامه
• پاسپورت و ویزای تحصیلی
• 4 قطعه عکس تمام رخ بدون روتوش
• اصل مدرک دانش زبان فرانسه TCF, DELF , DALF,TEF
• آدرس الکترونیکی و آدرس خوابگاه یا منزل دانشجویی در فرانسه
• هزینه بیمه دانشجویی و ثبت نام دانشگاه که حدود 280 € می‌شود.

هزینه تحصیلات در دانشگاه های دولتی فرانسه را دولت بر عهده دارد بدین صورت که دولت هر ساله حدود 10.000 یورو به ازاء هر دانشجو و هر رشته می پردازد.

هزینه های سالانه تحصیلی که بر اساس هزینه ها در دانشگاه های دولتی تعیین میشود برای سال تحصیلی 2012-2013:
• 181 یورو برای دانشجویان در مقطع لیسانس
• 250 یورو برای دانشجویان در مقطع فوق لیسانس
• 380 یورو برای دانشجویان در مقطع دکترا
• 596 یورو برای دانشجویان در مدرسه های مهندسی
با این وجود هزینه های دیگری هم چون بیمه دانشجویی ممکن است تا حدودی به این مبالغ اضافه شود.
هزینه ثبت نام در موسسات خصوصی و مدرسه های بازرگانی به طرز قابل توجهی بالا می باشد که این مبلغ به طور معمول سالیانه بین 3000 تا 10000 میباشد.

بورسیه دکترا در کشور فرانسه 
تامین هزینه ها برای ثبت نام در مقطع دکترا امری بسیار ضروری می باشد.
اگر فرانسه را برای تحصیل در مقطع دکترا انتخاب کرده اید راه های بسیاری برای تامین مالی شما وجود دارد.
موافقت نامه دکترا وضعیتی است قراردادی با دولت که این قرار داد شامل پژوهش دکترا و نظارت بر قرارداد های آموزش عالی می باشد که این قرار داد استخدام مطابق با قانون عمومی کار و از 35 ساعت می باشد.

موسساتی که تامین مالی دانشجویان را تقبل می کنند:
– کنوانسیون صنعتی آموزش های تحقیقاتی (CIFRE) که همکاری مشترک بین شرکت های تحقیقاتی با گروه های تحقیقاتی بیرون از شرکت است.
– ضامن های بین المللی تز که همکاری مشترک بین موسسه آموزش عالی در فرانسه و در خارج از کشور می باشد.

هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه به چه صورت می باشد؟
هزینه های تحصیل و زندگی بسته به رشته و شهر و دانشگاه مورد نظر شما متفاوت می باشد مثلا هزینه ها در پاریس ماهیانه بطور میانگین بین 800 تا 1000 یورو و در شهرهای کوچکتر مثل دیجون بین 400 تا 500 یورو میباشد. اصولا شهرهای توریستی گرانتر از سایر شهر ها می باشند.
توجه کنید که بیشتر هزینه ی زندگی مربوط به اجاره بهای خانه است. که مثلا در پاریس (گران ترین شهر فرانسه) حداقل ماهی 600 یورو و در دیگر شهرها حداقل ماهی 250 یورو می باشد. همان طور که قبلا بیان شد دولت فرانسه
40% از این مبلغ را توسط اداره CAF به دانشجویان بر می گرداند.

نحوه در یافت بورسیه تحصیلی به چه صورت می باشد؟
دریافت بورسیه مستلزم داشتن شرایط خاص و ممتاز است. همکاران ما در ایران و فرانسه آماده ارائه خدمات در خصوص انواع بورس های تحصیلی هستند.

آیا برای ادامه تحصیل به زبان انگلیسی باید زبان فرانسوی یاد بگیرم؟
برای تحصیل خیر، ولی معمولا سفارت فرانسه، از تمامی متقاضیان می خواهد که مدرک زبان فرانسوی را برای اخذ ویزا ارائه دهند، به عبارت دیگر در صورت عدم آشنایی با زبان فرانسوی شانس اخذ ویزا برای شما پائین خواهد آمد. ضمنا، برای زندگی در فرانسه تا حدودی زیادی به این زبان احتیاج دارید.

آیا باید حتما در کلاس های سفارت شرکت کنم؟
خیر، شما می توانید در هر موسسه اقدام به یادگیری این زبان کنید و در پایان در یکی از آزمون های زبان فرانسوی شرکت کنید.

آیا موسسه برای مشتری های خود شرایط ویژه ای برای شرکت در کلاس در نظر دارد؟
بله، ما برای متقاضیان شرایط ویژه ای جهت برگزاری دوره های زبان داریم که طی آن با شرایط بسیار عالی دوره های فرانسوی رو برگزار می کنیم. جهت اطلاع از برنامه با موسسه تماس بگیرید.

آیا اجازه کار هنگام تحصیل را داریم؟
به شما در هفته اجازه 20 ساعت کار قانونی داده خواهد شد و برای هر ساعت کار مبلغ 9.70 یورو به شما پرداخت می‌شود. امکان کار کردن بیش تر از این هم به صورت غیر رسمی وجود دارد.

آیا ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس الزاما باید با رشته تحصیلی در مقطع لیسانس یکسان باشد؟
بله، در اکثر مواقع رشته لیسانس و فوق لیسانس شما باید به هم مربوط باشد. در غیر این صورت میتوانید از اول برای لیسانس اقدام کنید که در این شرایط سفارت خیلی سختتر ویزا میدهد و پیشنهاد می شود که کشوری دیگر را انتخاب کرد.

آیا یک دانشجو در طول تحصیل می تواند کار قانونی کند؟
بله، یک دانشجوی خارجی در طول تحصیل خود قادر به 964 ساعت کار قانونی نیمه وقت در سال می باشند که حداقل دستمزد تعیین شده 9.40 یورو می باشد.

در صورت پیدا نکردن خوابگاه دانشجویی با قیمت مناسب چه می‌شود کرد؟
در این شرایط به دانشجو پیشنهاد داده می شود که مکانی را به صورت موقت برای یک هفته تا 10 روز رزرو کند تا به محض ورود به فرانسه بتواند در جایی مستقر شود سپس می تواند خود شخصا اقدام به جستجو بر روی سایت های مربوطه کند و شخصا خانه را از نزدیک بازدید کند.

به چه سطحی از زبان فرانسه برای گرفتن پذیرش نیاز داریم؟
بسته به دانشگاه و رشته ی مورد نظر برای ادامه تحصیل سطح زبان خواسته شده متفاوت می باشد. اما حداقل سطح زبان خواسته شده (TCF (TP B1 می باشد.

موسسه ویزا موندیال چه خدماتی ارائه میکند؟
موسسه از صفر تا صد شروع تحصیل در فرانسه رو برای متقاضی فراهم میکند. انتخاب رشته، آموزش زبان فرانسوی و معرفی به آموزشگاه های معتبر تهران جهت استفاده از تخفیفات. امور ویزا و دریافت بورس ها و همچنین در بسیاری از شهر های فرانسه خدمات پس از ورود که شامل تهیه مسکن و کارت های شهری و خرید بیمه. معمولا مشتری های موسسه دغدغه این موارد رو ندارند چون برای تهیه همه این موارد کارشناسان ما (با سالها تجربه تحصیل، کار و زندگی در فرانسه) در کنار شما هستند.

برای آماده شدن برای امتحانات ورودی چه دروسی را باید بخوانم؟
برای این منظور باید ابتدا سطح دانش عمومی از زبان فرانسه رو داشته و سپس کتاب های مربوط به آزمون TCF و TEFرو بخوانید. هم چنین می توانید در کلاس های تخصصی موسسه شرکت کنید تا از تجربه اساتید در این زمینه بهره ببرید.

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های فرانسه (فوق لیسانس و دکترا)

مدارک مورد نیاز:
• Cv یا شرح حال کامل
• Letter de motivation یا انگیزه نامه
• تمامی مدارک تحصیلی
• مدارک سوابق کاری قید شده در cv
• مدرک زبان فرانسه TCF, DELF, DALF
• توصیه نامه از 2 استاد در رشته مربوطه (به زبان انگلیسی یا فرانسوی)
• برای مقطع دکترا پروژه تحقیقی یا پروپوزال در 3 صفحه
تمامی مدارک باید به زبان فرانسه باشد. معمولا دانشگاههای فرانسه در ژوئن اعلام نتایج میکنند.
هزینه اخذ پذیرش پس از اخذ پذیرش دریافت می شود.

مدارک لازم جهت استفاده از کمک هزینه مسکن CAF:

هر دانشجوی خارجی می تواند از امکانات کمک اجتماعی Caisse d’Alocation Familiale) CAF) تحت شرایط زیر بهره مند گردد:
• داشتن یک مجوز اقامت معتبر
• کپی اجاره نامه به همراه امضای صاحب خانه و شرح موقعیت مسکن
• کپی رسید پرداخت اجاره
• کپی 3 صفحه اول گذرنامه
• کپی کارت دانشجویی
• Releve d’Identite Bancaire) RIB) یا همان کپی مشخصات مربوط به حساب بانکی در فرانسه
درخواست مورد نظر باید توسط پست به صندوق کمک های خانوادگی محل سکونت ارائه شد. مبلغ آن می تواند تا 40% اجاره شما با حداقل 163 € در پاریس و 140 € در شهرستان ها می‌باشد، به محض استقرار در مسکن این درخواست را ارائه کنید.
نشانی های لازم در شهرداری شهر یا منطقه سکونت تان موجود است.
www.caf.fr

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی فرانسه:

درخواست های ویزا از طریق بخش همکاری و فعالیت های فرهنگی سفارت فرانسه در تهران انجام می گیرد.
به هنگام تحویل پرونده باید از کامل بودن مدارک و مستندات مورد نیاز اطمینان حاصل کرد.
پس از گرفتن وقت قرار ملاقات برای ویزای دانشجویی در سفارت فرانسه مدارکی که از متقاضی درخواست می شود شامل:

• 4 فرم تکمیل شده و امضا شده ویزای بلند مدت
• CV متقاضی
• 5 قطعه عکس جدید متقاضی و بدون روتوش
• کپی اخرین مدرک تحصیلی ایرانی به همراه ترجمه فرانسه
• کپی تائید شده ترجمه شناسنامه و کپی اصل فارسی ان
• کپی گواهی ثبت نام در یک دانشگاه یا موسسه عالی فرانسوی همراه با مهر تائید دولت
• کپی 5 صفحه اول گذرنامه
• مستندات مالی دال بر استطاعت مالی دانشجو یا خود دانشجو در حین تحصیل در فرانسه
• یک حساب بانکی فرانسوی به نام دانشجو با اعتبار معادل 6000 €
مدارک لازم جهت ثبت نام دانشگاه در فرانسه:
پس از ورود به این کشور به عنوان دانشجو اولین قدم ثبت نام در دانشگاه می باشد. پروسه ثبت نام یک روز به طول می انجامد و دانشجو یک هفته قبل از شروع کلاس ها فرصت ثبت نام دارد.

مدارکی که در هنگام ثبت نام از متقاضیان درخواست می کنند شامل:
• اصل پذیرش دانشگاه
• ترجمه شناسنامه
• اصل ترجمه ی تایید شده مدارک و اصل مدارک تحصیلی از پایه تحصیلات متوسطه تا مقطع مورد نظر
• CV و انگیزه نامه
• پاسپورت و ویزای تحصیلی
• 4 قطعه عکس تمام رخ بدون روتوش
• اصل مدرک دانش زبان فرانسه TCF ،DELF ،DALF ،TEF
• آدرس الکترونیکی و آدرس خوابگاه یا منزل دانشجویی در فرانسه
• هزینه بیمه دانشجویی و ثبت نام دانشگاه که حدود 280 € می‌شود.

قصد تحصیل در فرانسه را دارید؟ با تیم ما مشاوره کنید.  شماره تماس های شرکت در صفحه تماس با ما وجود دارد.

اینستاگرام ویزا موندیال
Instagram