ویزا موندیال

قانون جدید ممنوعیت ورود به آمریکا

به دنبال ممنوعیت مهاجرت کشورهای منتخب به آمریکا، درهای کانادا همچنان به روی دانشجویان سراسر دنیا باز خواهد ماند.

در پی فرمان اجرایی رئیس جمهور ترامپ برای تعلیق مهاجرت اتباع 7 کشور با جمعیت اکثرا مسلمان به آمریکا، دانشگاه ها و کالج ها پشتیبانی خود برای استقبال از جوامع آزاد را بیان کردند.

بسیاری از دانشگاه ها و کالج های کانادایی در واکنش به این دستور اجرایی بیانیه ای را آماده کردند که نگرانی های تعلیق فوری 90 روزه ی مهاجرت تابعین کشورهای عراق، سوریه، ایران، لیبی، سومالی، سودان و یمن به آمریکا را بیان می کرد. دانشگاه های کانادا، یکی از گروه های حامی 97 دانشگاه کانادایی، شب یکشنبه بیانیه ای صادر کرد که این دستور را محکوم می کرد. بسیاری از دانشگاه های عضو این گروه بیانیه هایی در پشتیبانی از این گروه و انعکاس نگرانی هایشان منتشر کردند.

 

به نقل از گروه دانشگاه های کانادا:

دانشگاه های کانادا عمیقا نگران دستور اجرایی جدید ایالت متحده می باشند. دستور اجرایی محدودیت مهاجرت به آمریکا ، همکاری های تحقیقاتی، مطالعات بین المللی، مشارکت کنفرانس علمی، بازدیدهای میدانی و برخی از روابط خانوادگی دانشجویان دانشگاه، کادر آموزشی و کارکنان را تحت تاثیر قرار می دهد. تاثیر این دستور جدید بر پردیس ها و جوامع کانادایی، واقعی، فوری و عمیق می باشد.

دانشگاه ها و کالج های کانادا برنامه های بین المللی سازی گسترده ای برای جذب و حفظ دانشجویان بین المللی دارند. این کاملا واضح است که دانشجویان بین المللی علاوه بر با استعداد و با انگیزه بودن، چشم اندازها و پس زمینه های آموزشی متفاوتی را برای کلاس های درس به ارمغان می آورند که موضوع به نفع همه ی دانشجویان می باشد. علاوه بر آن دانشگاه ها و کالج های کانادا به منظور کیفیت و شهرت تحقیقاتی و آموزشی کشور، اساتید و کادر آموزشی را از سراسر جهان جذب می کنند. هر چقدر کادر آموزشی بین المللی تر باشد،‌ دانشجویان بیشتری از انواع متنوعی از تخصص ها و مفاهیم در آموزش خود بهره مند می شوند.

 

دانشگاه ها مجددا تعهد ورود را تایید کردند.

در انتهای هفته، رئیس جمهور و کارکنان ارشد بسیاری از دانشگاه های کانادا برای بیان حمایت خود از جامعه ی بین المللی و بیان نگرانی های خود در مورد این فرمان اجرایی به رسانه های اجتماعی روی آوردند.

طبق گفته ی Meric Gertler رئیس دانشگاه تورنتو «ایده ی هدف قرار دادن و محدود کردن سفر افراد بر اساس ملیت و محل تولدشان متضاد با همه ی چیزهایی است که به عنوان یک موسسه و یک کشور طرفدار آن هستیم. تقریبا 17٪ دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه تورنتو دانشجویان بین المللی هستند و دانشگاه برنامه های بین المللی سازی گسترده ای دارد.

دانشگاه مموریال نیوفاندلند از هزینه ی درخواست برای دانشجویان تحت تبعیت این 7 کشور و دانشجویان ایالت متحده چشم پوشی کرده است. «دانشگاه مموریال از دانشجویان، اساتید و کادر آموزشی و محققان سراسر جهان که در دانش و تخصص محلی، ملی و بین المللی مشارکت دارند، استقبال می کند. جامعه ی دانشگاهی ما به خاطر تنوع افرادی که مشارکت در فعالیت های آموزشی، یادگیری و تحقیقاتی این دانشگاه را انتخاب می کنند، قدرتمندتر، پویاتر و نوآورانه تر است». متن این بیانیه را در وبسایت دانشگاه مطالعه کنید.

طبق گفته ی Tom Dunk:، رئیس دانشکده و نائب رئیس دانشگاه براک، انتاریو، «دانشگاه براک به تعهد خود برای استقبال دانشجویان سراسر دنیا ادامه می دهد». «ترویج یک محیط فراگیر، امن و قابل دسترس در سراسر جامعه ی براک مرکز اصلی ارزش های دانشگاهی ماست».

رئیس دانشگاه بریتیش کلمبیا، Santa J.Ono، به سرعت یک گروه کاری دائر کرد تا مشخص کند دانشگاه چگونه می تواند به افراد تاثیر گرفته از این دستور کمک کند. «UBC به شدت تاکید کرد که همچنان پذیرای دانشجویان، اساتید و کادر آموزشی از سراسر جهان  از جمله افرادی که به دنبال پناهندگی از خشونت و رنج هستند، خواهد بود. قدرت و مقام علمی UBC به آزادی و استقلال کادر آموزشی، اساتید و دانشجویان برای سفر به خارج از کشور با مقاصد تحصیلی و بورسیه ای و همچنین توانایی استقبال از با استعدادترین افراد از کل جهان در پردیس های دانشگاه وابسته است.

دانشگاه سایمون فریزر در بریتیش کلمبیا که در حال حاضر تقریبا میزبان 450 دانشجو و کارمند از کشورهای عنوان شده در ممنوعیت است، بیانیه ای منتشر کرد اظهار داشت: «دستور اجرایی دولت ایالت متحده مبنی بر تحمیل ممنوعیت 90 روزه از ورود به آمریکا برای تابعین هفت کشور با جمعیت اکثرا مسلمان باعث ترس و نگرانی برای بخشی از اعضای جامعه ی ما شده است و مفاهیمی واقعی و مخرب به همراه داشته است… ما موظف به پشتیبانی و فراهم کردن اسباب راحتی این افراد هستیم و در حد توان، برای تاکید مجدد تعهدات خود به تنوع، مساوات و شمول هر کاری انجام می دهیم.

 

دستور اجرایی جامعه ی بین المللی را تحت تاثیر قرار می دهد.

این دستور علاوه بر ایجاد اختلال در سفر برای دانشجویان بین المللی کانادا – که ممکن است مجبور باشند در مسیر رفت و آمد خود به/ یا از کانادا، از فرودگاه آمریکا استفاده کنند – بر فعالیت های تحصیلی دانشجویان، کادر آموزشی و کارکنان نیز تاثیر گذاشته است. کارهای علمی در کانادا، اغلب اوقات با مشارکت  موسسات آمریکایی برای کنفرانس ها، مجموعه سخنرانی ها و پروژه های تحقیقاتی انجام می شود. انتظار می رود که ممنوعیت مهاجرت شهروندان برخی از کشورهای مسلمان بر این فعالیت ها نیز تاثیر مستقیم بگذارد.

دانشگاه های آمریکا به دانشجویان و کارمندان تحت تبعیت یکی از این هفت کشور که از ممنوعیت موقت مهاجرت تاثیر پذیرفته اند، توصیه می کند که آمریکا را ترک نکنند زیرا همانند بسیاری از ساکنان قانونی آمریکا که تابعیت یکی از این هفت کشور را داشته اند، ممکن است نتوانند دیگر به کشور وارد شوند. وزیر مهاجرت کانادا احمد حسین تایید کرد که این ممنوعیت بر شهروندان دو تابعیت کانادایی و یا ساکنان دائم آنجا اعمال نخواهد شد. احمد حسین تعهد خود برای جای دادن به مسافرانی که در کانادا معطل شده اند را با دادن اقامت موقت به آنها به جای آورد.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ویزا موندیال
Instagram