ویزا موندیال

افزایش ۸۰ درصدی تقاضای دانشجویان آمریکایی برای تحصیل در کانادا

دانشگاه های کانادا یک افزایش قابل توجه در میزان درخواست های ارائه شده از سوی دانشجویان آمریکایی را برای سال تحصیلی 2018-2017 گزارش می کنند، این افزایش در برخی از موارد 80٪ بیشتر از درخواست های سال گذشته می باشد.

رسانه ها، این نوسان رو به بالا را تا حد زیادی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در 8 نوامبر 2016 نسبت می دهند. توجه بسیاری از رسانه ها به افزایش ناگهانی علاقه ی دانشجویان آمریکایی برای مهاجرت به کانادا پس از انتخاب دونالد ترامپ به عنوان 45 امین رئیس جمهور آمریکا معطوف شده است. دانشجویان آمریکا، دانشجویان بین المللی که در آمریکا در حال تحصیل هستند و دانشجویان آینده از سراسر جهان جزو افرادی بودند که بیشترین نگرانی را درباره ی انتخابات داشتند و گزارش شده است که بسیاری از آنها کانادا را به عنوان یک گزینه ی تحصیلی دیگر در نظر می گیرند.

 

چرا الان؟

با این حال، شاخص واقعی افزایش در میزان درخواست تحصیل در دانشگاه ها و کالج های کانادا تنها در هفته های اول سال 2017 به چشم می خورد. دلیل این امر احتمالا ناشی از چرخه ی اپلای در کانادا است که دانشجویان آینده برای پذیرش سال تحصیلی بعدی که در ماه سپتامبر شروع می شود، درخواست های خود را در ماه های دسامبر، ژانویه و فوریه ارائه می کنند.

دانشگاه های انتاریو برخی از قابل توجه ترین این افزایش ها را گزارش کرده اند. تا پایان دسامبر 2016، دانشگاه تورنتو 80٪ بیشتر از سال 2015، درخواست از سوی دانشجویان آمریکایی دریافت کرد و دانشگاه ترنت شاهد افزایش 60 درصدی و دانشگاه مک مستر شاهد افزایش 34 درصدی این درخواست ها بودند.

باید توجه کرد که تعداد درخواست ها الزاما تعداد ثبت نام ها را نشان نمی دهد. با اینکه افزایش درخواست ها باعث شود که دانشجویان آمریکایی بیشتری در دانشگاه های کانادا ثبت نام کنند اما این افزایش تا زمان دریافت نامه ی پذیرش و ثبت نام دانشجو در دوره در نظر گرفته نمی شود.

 

دلیل این افزایش؟

نمایندگان دانشگاه ها اظهار دارند که این افزایش تنها ناشی از نتایج انتخابات نیست و می توان آن را به عوامل متعددی نسبت داد. آمار آمریکا نشان می دهد که میزان درخواست ها در دانشگاه های مشهور آنجا از جمله دانشگاه ییل، کلمبیا، کرنل و پرینستون نیز بین 9 و 18٪ افزایش یافته است. بخشی از این افزایش درخواست ها به این علت است که تعداد بیشتری از دانشجویان آمریکایی گزینه های ارائه شده برای تحصیلات عالی از جمله گزینه های موجود در کانادا را در نظر می گیرند.

یک عامل کلیدی دیگر که بسیاری از کارکنان پذیرش دانشگاه ها به آن اشاره داشتند، انگیزه های مالی تحصیل در کانادا می باشد. با اینکه هزینه ی دانشجویان بین المللی در کانادا بالاتر از شهریه ی دانشجویان داخلی است، اما با این وجود هزینه ی کل اغلب پایین تر از هزینه ی یک دانشگاه قابل مقایسه در آمریکا می باشد. بر طبق آمار کانادا، میانگین هزینه ی شهریه ی دانشجویان بین المللی کانادا در سال 2016، 22,000 دلار کانادا می باشد. این رقم تقریبا معادل 16,700 دلار ایالت متحده آمریکا می باشد.

افزون بر این موارد، یک عامل تاثیرگذار دیگر، کاهش ارزش دلار کانادا است که منجر به ذخیره ی بیشتر مخارج زندگی، هزینه های سفر و همچنین هزینه ی شهریه ها شده است. بر طبق آمار کانادا، میانگین هزینه ی شهریه برای دانشجویان بین المللی کانادا در سال 2016 حدود 22,000 دلار کانادا می باشد. دانشجویان آمریکایی که در حال تحصیل در آمریکا هستند حتی ممکن است مبالغی بیشتر – در برخی موارد چند برابر این مبلغ- را پرداخت کنند.

گذشته از این، تعدادی از دانشگاه های کانادا به طور فعالانه تلاش های خود برای استخدام در آمریکا را گسترش دادند. تد سارجنت معاون امور بین الملل دانشگاه تورنتو چنین تلاش هایی را شامل میزگردها و همکاری با فارغ التحصیلان می داند.

سارجنت در سخنرانی که در دسامبر 2016 در انجمن مطبوعات وابسته داشت، به افزایش شهرت تورنتو به عنوان یک شهر بزرگ، جایگیری سیاستمداران کانادایی در مسیرهای آزادتر و فراگیرتر و انتخاب ترامپ اشاره کرد.

 

تحصیل به عنوان مسیری برای اقامت دائم

دانشجویان آمریکایی که به نقل مکان به کانادا فکر می کنند، ممکن است به این نتیجه برسند که دنبال کردن یک برنامه ی تحصیلی دروازه ای به سوی فرصت های هیجان انگیز مهاجرت دائم می باشد. اکثر دانشجویان بین المللی کانادا قادر به کار در حین تحصیل هستند.

اتباع خارجی پس از فارغ التحصیلی در یک دوره ی واجد شرایط می توانند مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) را کسب کنند. این مجوز به آنها اجازه می دهد تا سقف 3 سال در هر جایی از کانادا برای هر کارفرمایی کار کنند. به علاوه، اشتغال با یک PGWP صرفا محدود به مشاغل تخصصی نیست. داوطلبین سیستم اکسپرس اینتری فدرال تحت سیستم رتبه بندی جامع (CRS) می توانند برای گواهینامه های آموزشی کانادا امتیاز اضافی کسب کنند. متعاقبا فارغ التحصیلان بین المللی در بانک اطلاعاتی اکسپرس اینتری، پروفایل رقابتی مناسبی برای دریافت یک دعوت نامه ی ITA‌، در دراو های دوره ای انجام شده توسط سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی (IRCC) کانادا خواهند داشت.

اکثر استان ها و مناطق کانادا در برنامه ی انتخاب استانی (PNP) خود برای فارغ التحصیلان بین المللی روند خاصی را می کنند. فارغ التحصیلان بین المللی ممکن است قادر به دریافت یک گواهینامه ی انتخاب استانی باشند که این گواهینامه ممکن است زمان پردازش درخواست اقامت دائم را تسریع کند.

استان کبک برای افرادی که تجربه ی کار و یا تحصیل در کبک را دارند، طبقه بندی مهاجرتی دیگری به نام گروه تجربه ی کاری کبک (Programme de l’experience Quebecoise و یا PEQ) ارائه می کند. از طریق این طبقه بندی، فارغ التحصیلان واجد شرایط یک برنامه ی تحصیلی در کبک می توانند در عرض یک ماه گواهینامه ی انتخاب کبک را بدست آورده و متعاقبا برای وضعیت اقامت دائم در دولت فدرال درخواست دهند.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ویزا موندیال
Instagram