ویزا موندیال

ارتباط اقامت دائم فرزندان و والدین

سوال این هفته به مسئله ی فرزندانی می پردازد که همراه با والدینشان اقامت دائم کانادا را کسب کرده ولی دیگر شرایط اقامت را ندارند.

 

سوال:

موکل من در سال 2008 به کانادا مهاجرت کرد. به مدت یک سال در آنجا اقامت داشت و کودکانش در طی آن مدت به مدرسه رفتند. بعد از آن مدت، مجددا به کشورش نقل مکان کرد و دیگر به کانادا بازنگشت. شرایط آنها با مطابق با مقررات اقامت نبود و کارت اقامت دائم آنها نامعتبر می باشد. ولی اقامت خود را نیز هیچ وقت کنار نگذاشتند. اکنون کودکان آنها بالای 18 سال هستند و تمایل دارند بدون والدین خود به کانادا بازگردند. آیا راهی برای تجدید کارت اقامت دائم صرف نظر از شرایط والدینشان وجود دارد؟

پاسخ:

جواب کوتاه بله است. فرزندان حتی اگر والدینشان نیز تمایلی به اپلای نداشته باشند، می توانند به عنوان افراد بالغ درخواست دهند. همانطور که در ادامه بحث خواهد شد، شرایط خانوادگی (مخصوصا برنامه های والدین) آنها، بر شانس آنها برای حفظ وضعیت اقامت دائم در زمینه های انسان دوستانه (H&C) تاثیر خواهد داشت. با این حال حتی اگر والدینشان نیز نخواهند اپلای کنند هیچ مانعی برای اپلای خود آنها وجود ندارد.

 

اولین نکته ای که باید بر آن تاکید شود این است که وضعیت اقامت دائم خود به خود منقضی نمی شود.

بسیاری از موکلان اغلب کارت اقامت دائم و اعتبار آن را با اعتبار وضعیت اقامت دائم خود اشتباه می گیرد. تمایز قائل شدن دقیق این دو مورد از اهمیت زیادی برخوردار است. وضعیت اقامت دائم هرگز منقضی نمی شود. با این حال به روش هایی که در قانون s. 46(a)  مصوبه پارلمان کانادا (IRPA) عنوان شده است، ممکن است از دست رفته و یا نفی شود.

باید توجه کنیم که با اینکه خانواده ها اغلب با همدیگر برای تمدید کارت اقامت دائم درخواست می دهند اما هر فرد به طور مجزا توسط افسر پرونده مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. به عبارت دیگر در موارد نسبتا نادر حتی در صورت رد شدن درخواست والدین احتمال حفظ وضعیت اقامت دائم توسط فرزند وجود دارد.

در این مورد فرزندان بالغ هستند بنابراین می توانند برای درخواست مستقل خود در زمینه های انسان دوستانه تشکیل پرونده دهند.

همانطور که از این سوال پیداست فرزندان بزرگسال در خارج از کانادا هستند. بنابراین باید برای گذرنامه (ویزا) ی اقامت دائم (PRTD) در زمینه ی انسان دوستانه (H&C) درخواست دهند. در صورت صادر شدن یک PRTD می توانند به کانادا بازگشته و برای تمدید کارت اقامت دائم (PR) خود درخواست دهند.

در صورتی که افراد ویزای آمریکا را داشته باشند می توانند به آمریکا سفر کرده و در مرز زمینی کانادا با یک درخواست خود را به افسر اداره امور گمرکات کانادا (CBSA) معرفی کنند تا افسر نتایج مثبتی را در زمینه های انسان دوستانه برای حفظ وضعیت اقامت دائمشان ارائه کند. افسر CBSA ممکن است نتایج مثبتی در زمینه های بشردوستانه ارائه کند و یا گزارش دهد که فرد شرایط اقامت دائم را نقض کرده است. در مورد دوم، افراد همچنان مجازند تا به صورت اقامت دائم وارد کانادا شوند و می توانند برای تجدید نظر به شعبه تجدید نظر مهاجرت (IAD) رجوع کنند. ما همچنین شاهد افسران CBSA بودیم که حتی افرادی را که شرایطشان موجه شده است به سادگی بدون هیچ گزارشی در گروه نقض قوانین اقامتی قرار می دهند. این امر به افراد اجازه می دهد تا به مدت 2 سال در کانادا اقامت کرده و بار دیگر که با شرایط اقامت مطابقت دارند، برای کارت اقامت دائم (PR) درون مرزی درخواست دهند.

 

همانطور که در بالا اشاره شد، این حقیقت که خود فرزندان نیز می توانند به صورت مستقل اپلای کنند به این معنی نیست که وضعیت والدینشان به درخواست ارتباط ندارد. همانطور که در مقالات قبلی اشاره شد، عوامل کلیدی که در یک ارزیابی بشردوستانه (H&C) مورد نظر افسران است، شامل موارد زیر می باشد:

1- آیا فرد مقیم کانادا (PR) قصد اقامت دائم در کانادا را دارد؟

2- میزان عدم تطابق (با مقررات اقامت) تا چه حدی است؟

3- آیا شرایط خارج از نظارت PR باعث عدم تمدید می شود؟

4- آیا فرد مقیم کانادا (دارنده ی کارت PR) در زودترین فرصت ممکن باز می گردد؟

5- استقرار فرد دارنده ی کارت PR در کانادا در مقایسه با استقرار او در خارج از کانادا چیست؟

6- فرد دارنده ی PR چه ارتباطاتی را در کانادا حفظ می کند؟

7- چه چیزی بهترین منفعت را برای فرزندانی که در این شرایط هستند، دارد؟

واقعیت این است که (احتمالا) والدینی که تصمیم به ترک کانادا می گیرند و فرزندانشان زیر سن قانونی هستند می تواند به استدلال فاکتور 3 و احتمالا 4 کمک کند  و این موضوع به نفع آنها خواهد بود.

با این حال این واقعیت که (احتمالا) کل خانواده ی آنها در خارج از کانادا زندگی می کنند بر ارزیابی فاکتورهای 1، 5 و 6 تاثیر خواهد گذاشت. برای مثال، ممکن است این سوال مطرح شود که آیا فرزند به راستی با چشم پوشی از والدین خود، قصد اقامت دائم در کانادا را دارد؟

گفته می شود که ارزیابی های H&C احتیاطی و بر مبنای حقیقت است. بنابراین شانس موفقیت به شرایط بستگی خواهد داشت.

حتی در صورت رد شدن، و می توانند برای تجدید نظر به شعبه تجدید نظر مهاجرت (IAD) رجوع کنند. به عنوان یک قانون کلی شعبه ی IAD بیش از این که فاکتورهای افسر ویزا، فاکتورهای بشردوستانه (H&C) را در نظر می گیرد. شما می توانید مقالات ما در مورد آماده سازی برای تجدیدنظر در تعهد اقامت را از آپریل 2015 تا کنون مرور کنید.

 

اگر در این زمینه سوالاتی دارید میتوانید با مشاورین رسمی مهاجرت در شرکت ویزا موندیال در میان بگذارید.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ویزا موندیال
Instagram