ویزا موندیال

جمعیت مهاجر کانادا

تا سال 2036 نیمی از جمعیت کانادا را مهاجران و فرزندان آنها تشکیل خواهند داد

در گزارش جامعی که توسط سازمان مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا (IRCC) انجام شده است، پیش بینی می شود که تا سال 2036 نزدیک به نیمی از جمعیت کانادا، مهاجران نسل اول و فرزندان آنها باشند.

این پژوهش که توسط سازمان آمار و ارقام کانادا منتشر شد، نشان می دهد که سهم مهاجران در جمعیت کانادا تا سال 2036 در مقایسه به سهم 20.7٪ آنها در سال 2011 که از هر 5 نفر یک فرد فرزند مهاجران بودند، یعنی از سقف 17.5٪، به 30٪ خواهد رسید.

 

چند فرهنگی برقرار و جاری است

پژوهش ها نشان می دهد در آنچه که ممکن است برخلاف روند جهانی به چشم برسد، کشور کانادا در آینده نیز به خوبی پذیرای تنوع و چند فرهنگی می باشد.

پیش بینی می شود که تا سال 2036 اکثریت مهاجران کانادا را مهاجران آسیایی تشکیل دهند (از سقف 45٪ تا بین 55 و 58 درصد)، در حالیکه درصد تولد در اروپا از 31.6 درصد به 15 تا 18 درصد سقوط خواهد کرد، درصد مهاجران آفریقایی تا حول و حوش 11 درصد به افزایش خود ادامه خواهد داد.

در میان نیروی کار، سهمی که متعلق به یک گروه اقلیت می باشد، ممکن است از 1 در 5 کنونی در سال 2036 به 35 تا 40 درصد برسد. آسیای جنوبی همانند امروز، اصلی ترین گروه اقلیت قابل مشاهده بعد از چینی ها خواهند بود. با این حال، گروهی با سریعترین رشد، عرب ها، فیلیپینی ها و گروه آسیای غربی خواهند بود.

کانادا به باقی ماندن به عنوان سرزمین بسیاری از زبان ها ادامه خواهد داد. چند فرهنگی یک واقعیت هر روزه است و به نظر نمی رسد که تغییری در آن به وجود آید. تا سال 2036، تقریبا زبان اول 30٪ جمعیت (بین 10.7 و 13.8 میلیون نفر) زبانی غیر از انگلیسی و فرانسوی خواهد بود بنابراین تسلط در این زبان ها از اهمیت زیادی در زندگی حرفه ای، اجتماعی و تحصیلی کانادا برخوردار است. در واقع تسلط در یکی از این زبان ها، جزو شرایط و نیازمندی های استاندارد برای متقاضیان اصلی برنامه های مهاجرتی اقتصادی کانادا می باشد.

در حال حاضر، تقریبا زبان اول یک نفر از هر 5 نفر ساکن کانادا زبانی به غیر از انگلیسی و یا فرانسوی است.

متنوع ترین مناطق کانادا از نظر مذهبی در نیم قرن بعدی نیز همانطور باقی خواهند ماند. شهرهایی همانند تورنتو، ونکوور، کلگری و ادمونتون که سهم زیادی از مهاجران را در سال 2011 در خود جای داده بودند، همچنان به این تنوع ادامه خواهند داد. در واقع نمی توان عنوان کرد که افزایش سهم جمعیت ملی متعلق به چه مذهبی خواهد بود.

 

جمعیت کانادا

جمعیت کانادا از سال ۱۹۶۰ تا ۲۰۱۵

 

زندگی در شهر

بر اساس سناریوی ترسیم شده، اکثریت مهاجران کانادا، یکی از شهرهای بزرگ را برای زندگی انتخاب می کنند.

سه ناحیه ی مسکونی مهم برای مهاجران، در آینده نیز همچنان تورنتو (بین 33 و 39 درصد)، مونترال (حدود 14 درصد) و ونکوور (حدود 13 درصد) خواهند بود. شهرهای دیگر از جمله کلگری، ادمونتون، وینی پک و سایر آنها نیز احتمالا سهم بیشتری از مهاجران را نسبت به جمعیتی که تا کنون داشته اند، تجربه خواهند کرد.

این گزارش با مطرح شدن سناریوی رشد بالا و رشد کم به نمایش گذاشته می شود. در سناریوی رشد بالا که یک افزایش تدریجی در تعداد مهاجران سالیانه ی کانادا را در نظر گرفته می شود، می توان مشاهده کرد که مهاجران و فرزندان آنها تقریبا نیمی از جمعیت کانادا را تشکیل خواهند داد. تحت این سناریو، سهم مهاجران در شهرهای مهم کانادا به این صورت خواهد بود.

سناریوی رشد پایین که یک رشد نامحتمل در سطح سالانه ی مهاجرت را در نظر می گیرد که سبب ایجاد تصاویر زیر می شود.

بر طبق همه ی سناریوهای ارائه شده، تا سال 2036 اکثریت مردم تورنتو را از 74٪ در سال 2011 تا سقف 81.4٪ ، مهاجران و یا فرزندان آنها تشکیل خواهند داد. پیش بینی می شود که این سهم در ونکوور از 69٪ به 74٪ برسد.

این امر نه تنها باعث توسعه و ارائه ی محرک های اقتصادی برای جامعه می شود، بلکه کانادا را به یک بازیگر مهم در عرصه ی جهانی تبدیل می کند.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ویزا موندیال
Instagram