ویزا موندیال

مرور اتفاقات مهاجرت استانی کانادا

در اواخر ماه سپتامبر و اوایل اکتبر فعالیت هایی در برنامه مهاجرت استانی (PNP) برای مهاجران کانادایی صورت پذیرفت. این برنامه ها با اقدامات قابل توجه در استانهای مانیتوبا، بریتیش کلمبیا، آلبرتا و ساسکاچوان در جهت جذب بیشتر مهاجران به جوامع فوق صورت می گیرد.

 

برنامه انتخابی مهاجران استان ساسکاچوان (SINP)

در تاریخ 4 اکتبر، زیرشاخه SINP مربوط به طبقه مشاغل مورد نیاز کارگران ماهر بین المللی، اقدام به شروع دریافت 500 تقاضانامه نمود. در روز بعد (5 اکتبر) این روند متوقف گردید که نشانگر این است که آن دسته از افرادی که از پیش آمادگی لازم را کسب کرده بوده اند شانس بیشتر و بهتری در ارائه تقاضانامه به این شاخه جدید از SINP داشته اند.

تحت زیرشاخه مشاغل مورد نیاز، افراد با سابقه کار در یکی از شغلهای مورد تقاضای ساسکاچوان امکان ارائه تقاضانامه برای دریافت گواهی کاندیدای استانی را دارند. افرادی که این گواهی انتخابی را دارا باشند امکان ارائه تقاضای اقامت دائم به دولت فدرال را خواهند داشت. نیازی به داشتن پیشنهاد کاری به منظور واجد شرایط این زیرشاخه قرار گرفتن نمی باشد.

در چنین زمانی، جریان ورود اکسپرس (سریع) کارگران ماهر بین المللی بسته باقی می ماند. با این حال تاکنون در سال 2016، این دسته در موارد متعددی بازگشایی شده تا افرادی که از پیش آمادگی داشته و در موقعیت ارائه تقاضانامه قرار دارند از این شرایط بهره ببرند.

استان ساسکاچوان دارای دو نوع دسته بندی دیگر نیز می باشد که از طریق آنها افراد می توانند جهت دریافت گواهی کاندیدای استانی تقاضا بدهند.

 1. دسته مربوط به مهارت و تجربه که مخصوص کارگران خارجی است که در حال حاضر در ساسکاچوان زندگی می کنند. این مجموعه تقاضانامه ها را تحت چندین زیر شاخه می پذیرد، از جمله: اجازه کار موجود، بهداشت حرفه ای، پروژه بخش گردشگری و دانشجویان.
 2. دسته مربوط به کارآفرینی و مزرعه، مختص افرادی است که مایل به فعالیت در یک کسب و کار شخصی و یا انجام عملیات کشاورزی در ساسکاچوان می باشند. این دسته دارای دو زیر مجموعه می باشد: کارآفرینان، و مزرعه داران و اپراتورها.

 

برنامه انتخابی مهاجران استان بریتیش کلمبیا (BC PNP)

BC PNP دو قرعه کشی را در ماه سپتامبر به اجرا گذاشت، که در طی آن در مجموع 1114دعوت به اپلای (ITAs) در رده های مهاجرت افراد ماهر و ورود سریع (اکسپرس انتری) به بریتیش کلمبیا صادر شد، همچنین 10 دعوتنامه (ITAs) دیگر نیز تحت رده کارآفرینی صادر گردید. دریافت کنندگان ITA در این قرعه کشی ها ممکن است در حال حاضر بتوانند درخواست دریافت گواهی کاندیداتوری استانی به دولت بریتیش کلمبیا بدهند. با دارا بودن این گواهی کاندیداتوری، آنها می توانند درخواست اقامت دائم به دولت فدرال بدهند.

دعوتنامه های ITAs برای کاندیداهای رده بندی های زیر و تحت سیستم ثبت نامی مهاجرت بر مبنای مهارت (SIRS) صادر گردید:

 • ورود اکسپرس (سریع) BC – کارگر ماهر
 • ورود اکسپرس BC –فارغ التحصیلان بین المللی
 • مهاجرت بر مبنای مهارت – کارگر ماهر
 • مهاجرت بر مبنای مهارت – فارغ التحصیلان بین المللی
 • مهاجرت بر مبنای مهارت – سطح ابتدایی و نیمه ماهر

افراد علاقمند به استفاده از یکی از جریان های بالا باید ابتدا پیشنهادی شغلی از یک کارفرما در بریتیش کلمبیا دریافت کنند. سپس می توانند بصورت آنلاین از طریق BC PNP و تحت SIRS ثبت نام نموده و شاخه مورد نظرشان را انتخاب نمایند. پس از ثبت نام، بر اساس وضعیت مدنی، تاریخچه تحصیلی، سابقه کاری و سایر فاکتورها به شخص کاندیدا امتیازاتی تعلق می گیرد.

BC PNP بطور منظم کاندیداهای برتر را از میان لیست انتظار کاندیداهای زبده انتخاب می نماید.

این دو قرعه کشی اخیر شاهد افزایش مداوم در تعداد ITAs های صادر شده، با یک کاهش مرتبط در حداقل نمره مورد نیاز جهت دریافت ITA برای هر دسته بندی بود.

 

بررسی اجمالی BC PNP ITAs، سپتامبر 2016

برنامه انتخاب استانی بریتیش کلمبیا قرعه کشی 27 سپتامبر
رده/ طبقه حداقل نمره تعداد دعوتنامه ها اختلاف نمره با طرح قبلی
ورود اکسپرس BC – کارگر ماهر 90 104 5-
ورود اکسپرس BC –فارغ التحصیلان بین المللی

 

85 124 5-
مهاجرت بر مبنای مهارت – کارگر ماهر

 

90 73 5-
مهاجرت بر مبنای مهارت – فارغ التحصیلان بین المللی

 

90 155 10-
مهاجرت بر مبنای مهارت -سطح ابتدایی و نیمه ماهر

 

60 181 20-

 

برنامه انتخاب استانی بریتیش کلمبیا قرعه کشی 15 سپتامبر
رده/ طبقه حداقل نمره تعداد دعوتنامه ها اختلاف نمره با طرح قبلی
ورود اکسپرس BC – کارگر ماهر 95 106 0
ورود اکسپرس BC –فارغ التحصیلان بین المللی

 

90 129 0
مهاجرت بر مبنای مهارت – کارگر ماهر

 

95 72 5-
مهاجرت بر مبنای مهارت – فارغ التحصیلان بین المللی*

 

100 143 5-
مهاجرت بر مبنای مهارت -سطح ابتدایی و نیمه ماهر

 

80 27 15-

* نمرات بر اساس قرعه کشی 29 ژوئن ارائه گردیده است.

 

ورود اکسپرس (سریع) به BC

نامزدهایی که در دسته ورود سریع، دعوتنامه ITA دریافت کرده اند، از زمانی که تقاضانامه کامل دریافت اقامت دائم را به مقامات مهاجرت فدرال ارائه نموده اند، دوره پردازشی کوتاه‌تر از 3 تا 6 ماه خواهند داشت.

 

مهاجرت بر مبنای مهارت

تقاضانامه های این دسته خارج از سیستم ورود اکسپرس پردازش می شوند. در طول چند ماه گذشته، BC PNP دعوتنامه های ITAs را در زیر شاخه مهاجرت بر اساس مهارت صادر کرده است.

 

متقاضیان کارآفرینی

استان بریتیش کلمبیا در طول قرعه کشی های دوره ای خود، ITAs هایی در شاخه کارآفرینی با هدف جذب کارآفرینان واجد شرایط در موقعیت های مختلف استانی صادر کرده است.

این استان همچنین به دریافت تقاضانامه های خارج از سیستم SIRS در مجموعه های زیر ادامه می دهد:

 • مهاجرت بر مبنای مهارت – بهداشت و درمان حرفه ای
 • مهاجرت بر مبنای مهارت – فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی بین المللی
 • ورود اکسپرس – بهداشت و درمان حرفه ای
 • ورود اکسپرس – فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی بین المللی

 

برنامه انتخابی مهاجران استان مانیتوبا (MPNP)

در تاریخ 29 سپتامبر، MPNP در مجموع 298 LAAs برای نامزدهای دو زیر شاخه از مجموعه کارگران ماهر صادر نمود؛ که از این میان 258 دعوتنامه برای کارگران ماهر مانیتوبا و 40 دعوتنامه برای کارگران ماهر خارجی صادر شده است.

در زیرشاخه دوم، تنها کاندیداهای خاصی که بطور مستقیم توسط MPNP و تحت ارزیابی استخدام استراتژیک دعوت شده بودند، LLAs دریافت نمودند. هدف از ارزیابی استخدام استراتژیک، آوردن نیروی کاری ماهر از خارج برای پاسخ مستقیم به نیازهای شغلی استان مانیتوبا است. چنین ارزیابی هایی شامل ماموریت های استخدامی (به موجب آن نمایندگان MPNP با کارگران ماهر در نمایشگاه های استخدامی خارج از کشور مصاحبه می کنند و ممکن است پس از آن این کارگران دعوت به اپلای در MPNP گردند.)، و بازدیدهای اکتشافی (به موجب آن MPNP از کاندیدایی که قبلاً از مانیتوبا بازدید نموده و توسط مقامات MPNP مورد مصاحبه قرار گرفته است دعوت به اپلای می کند.) می شود.

افراد باید به منظور کسب فرصت دریافت LLA، ابتدا نامه بیان علایق (EOI) را به MPNP ارسال نمایند. سیستم EOI بر اساس سیستم امتیاز دهی می باشد و شخص متقاضی پیش از ارسال پروفایل خود به لیست انتظار EOI، به یکسری از سوالات پاسخ می دهد. بر اساس پاسخ های داده شده امتیازاتی به کاندیدا اختصاص داده می شود.

در قرعه کشی 29 سپتامبر، حداقل امتیازات در زیر شاخه نیروی کار ماهر مانیتوبا 435 و در شاخه نیروی کار ماهر خارجی 620 امتیاز بوده است.

همچنین استان مانیتوبا برای 714 نفر از متقاضیان در قرعه کشی قبلی در تاریخ 25 آگوست، LLAs صادر نمود، و بطور مرتب در قرعه کشی های یک بار در ماه، دعوتنامه LLAs صادر می نماید.

برنامه انتخاب استانی مانیتوبا قرعه کشی 29 سپتامبر
رده/ طبقه حداقل نمره تعداد دعوتنامه ها
نیروی کاری ماهر در مانیتوبا 435 258
نیروی کاری ماهر خارجی

 

620 40

 

برنامه انتخاب استانی مانیتوبا قرعه کشی 24 آگوست
رده/ طبقه حداقل نمره تعداد دعوتنامه ها
نیروی کاری ماهر در مانیتوبا 592 176
نیروی کاری ماهر خارجی

 

543 538

 

برنامه انتخابی مهاجران استان آلبرتا (AINP)

برنامه AINP به صورت منظمی در حال ادامه دریافت تقاضانامه از طریق هر سه جریان و شاخه خود می باشد. تاکنون در سال 2016، بیش از 3400 گواهینامه کاندیداتوری از طریق جریانهای کنترل کارفرمایی (کارفرما گردانی)، استخدام استراتژیک و کشاورزان خود اشتغال صادر گردیده است. پس از آن که فردی گواهی نامزدی دریافت کرد می تواند جهت دریافت اقامت دائم به دولت فدرال درخواست بدهد.

AINP تنها PNP است که حداقل یک گروه همراستا با سیستم ورود سریع فدرال (اکسپرس-انتری) ندارد. افرادی که واجد شرایط ورود سریع نیستند- و همچنین افرادی که واجد شرایط اکسپرس هستند ولی تاکنون دعوتنامه ای جهت اپلای برای اقامت دائم دریافت نکرده اند – ممکن است واجد شرایط مهاجرت به کانادا از طریق یکی از روش های AINP باشند.

مروری بر تقاضانامه های AINP
شاخه رده / صنعت تعداد تقریبی تقاضانامه های پردازش شده از 5 اکتبر
کارفرما صنعت پروسس مواد غذایی و آشامیدنی بیش از 10
خدمات صنایع غذایی (پروژه آزمایشی) بیش از 10
صنعت هتل و مسکن کمتر از 10
رده فارغ التحصیلان بین المللی بیش از 2000
صنعت تولید بیش از 10
رده نیروی ماهر کاری بیش از 1500
صنعت حمل و نقل بیش از 20
استخدام استراتژیک معاملات اجباری و اختیاری بیش از 50
مشاغل مهندسی بیش از 100
نیروی کار پس از فارغ التحصیلی بیش از 500

 

بررسی و پیگیری همه گزینه های در دسترس

دادستان دیوید کوهن می گوید: “در مورد اهمیت آماده سازی نمی توان غلو کرد.” برنامه های خاص ممکن است به سرعت باز و بسته شوند؛ که این امر بویژه در زمینه استان ساسکاچوان دیده می شود که در آن زیر مجموعه ها اغلب بدون هشدار باز و بسته می شوند. در چنین شرایطی افرادی که از پیش آمادگی لازم را کسب کرده اند در بهترین موقعیت برای استفاده از این فرصت ها و ارائه درخواست خود می باشند.

جالب توجه اینکه، بسیاری از تقاضانامه های دریافتی و دعوتنامه های صادره در طول ماه سپتامبر و اوایل اکتبر، از طریق جریان هایی که با سیستم ورود سریع فدرال (اکسپرس-انتری) همراستا نمی باشند صورت پذیرفته اند. حتی برای افراد واجد شرایط ورود سریع، هیچ ضرری در دنبال کردن گزینه های PNP و همچنین شاخه های گسترش یافته وجود ندارد. کشف تمامی فرصت های موجود برای مهاجران کانادا بسیار مهم است، و اشخاصی که بطور جدی قصد مهاجرت به کانادا را دارند به خوبی گزینه های مورد نظر را از میان طیف وسیعی از برنامه ها بررسی و ارزیابی می کنند.

 

جهت کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص واجد شرایط بودن برای مهاجرت به کانادا از طریق PNP می توانید با دفاتر ویزا موندیال در ایران یا کانادا تماس حاصل نمایید.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ویزا موندیال
Instagram