تحصیل در فنلاند

ویزا موندیال

تحصیل در فنلاند

چرا تحصیل در فنلاند ؟

تحصیل در فنلاند، بورسیه تحصیلی در فنلاند و ادامه تحصیل در فنلاند از پر طرفدارترین حوزه های تحصیلی هستند. کشور فنلاند یکی از بهترین سیستم های آموزشی دنیا را دارا می باشد و دارای دانشگاه های معتبری است. در سال ۲۰۱۲ سیستم آموزشی این کشور به عنوان بهترین سیستم آموزشی دنیا معرفی شد. کیفیت بالای تدریس٬ توجه به نیاز جامعه و قراردادن تجارت و صنعت در مواد درسی و همچنین آموزش مهارت در کنار تئوری موجب شده که این کشور به یکی از کشورهای دانشجو پذیر تبدیل شود. همچنین یکی از دانشگاه های این کشور جزء صد دانشگاه برتر دنیا می باشد.

۱۱۵۰۰ دانشجو در کشور فنلاند از بیش از ۱۰۰ کشور دنیا مشغول به تحصیل هستند. برای تحصیل در فنلاند نیاز به دانستن زبان فنلاندی نیست و دانشگاه های این کشور بیش از ۳۰۰ رشته به زبان انگلیسی ارائه می کند.

از آغاز سال ۲۰۱۶ تحصیل در رشته های انگلیسی زبان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد شهریه ای شد. 

کشور فنلاند یکی از کشورهای اسکاندیناوی است که در شمال اروپا واقع شده و از غرب با سوئد٬ از شمال با نروژ و از سمت شرق با کشور روسیه هم مرز است. این کشور از لحاظ وسعت هشتمین کشور در اروپا می باشد و همچنین از لحاظ جمعیت پراکنده ترین جمعیت را در بین کشورهای اروپایی داراست.

فنلاند دارای جمهوری پارلمانی است با دولت مرکزی که در پایتخت آن شهر هلسینکی قرار گرفته. جمعیت این کشور ۵.۵ میلیون نفر می باشد که ازاین تعداد ۹۰٪ آن به زبان فنلاندی و بقیه به زبان سوئدی و سایر زبان ها صحبت می کنند.

آب و هوای فنلاند

آب و هوا در فنلاند بسیار متغیر است و زمستان های آن بسیار طولانی و سرد می باشد. بالعکس تابستان ها در این کشور گرم و کوتاه می باشد. بطور کلی فنلاند را می توان کشوری ۴ فصل نامید.

در تابستان ها معمولا روزها تا ۲۰ ساعت بسته به نقطه ای که شهر در آنجا واقع شده نیز می رسد و شبها معمولا کوتاه می باشد. دمای هوا نیز در تابستان ها بین ۲۰ تا ۳۰ درجه می باشد.

زمستان در شهر های شمالی این کشور از نوامبر تا فوریه می باشد این در حالیست که در شهر های جنوبی تر مدت زمستان کمی کوتاه تر می باشد. همچنین در شهرهای شمالی در فصل زمستان شب قطبی روی می دهد زمانیکه خورشید همواره در آسمان است و غروب نمی کند. این پدیده در شمالی ترین نقطه فنلاند در زمستان ۵۱ روز طول می کشد. فصل بهار و پاییز نیز در این کشور بسیار زود گذر می باشند.

اقتصاد فنلاند

بزرگترین بخش اقتصاد فنلاند را خدمات تشکیل داده و پس از آن نیز تولید و پالایش بیشترین بخش اقتصادی این کشور می باشد. مهمترین صنایع این کشور را برق٬ جنگل داری٬ مواد شیمیایی٬ ماشین سازی و هر نوع صنعتی که با فولاد در ارتباط باشد تشکیل می دهد.

چند حقیقت جالب در مورد کشور فنلاند
• دارای کمترین دولت شکست خورده در دنیا
• بهترین کشور برای مادران
• چهارمین رتبه جهان برای رفاه کودکانش
• یکی از بهترین کشورها در اجرای قانون
• یکی از ۱۰ کشور دنیا برای تجارت
• دارای هفتمین سطح رفاه در دنیا
• چهارمین کشور در نوآوری
• یکی از شادترین کشورهای دنیا
• یکی از صلح آمیز ترین کشورهای دنیا

هزینه زندگی در فنلاند همانند سایر کشورهای اسکاندیناوی می باشد و دانشجو هنگام اقدام برای کارت اقامت و یا ویزای دانشجویی باید حداقل ۶۷۲۰ یورو هزینه زندگی در سال (۵۶۰ یورو در ماه) را نشان دهد ولی این هزینه حداقل می باشد و هزینه های زندگی دانشجویی تا ۷۰۰ الی ۹۰۰ یورو در ماه نیز می تواند باشد. هزینه ها بستگی به محل زندگی و دانشگاه دارد. برای مثال زندگی در متروپلیتن هلسینکی می تواند به نسبت سایر نقاط پر هزینه تر باشد. البته دانشجویان می توانند کار نیمه وقت (۲۵ ساعت در هفته) برای پوشش هزینه هایشان انجام دهند اما به پیدا کردن کار در فنلاند نباید اعتماد کرد چرا که برای کار٬ حداقل مهارت زبانی (سوئدی و یا فنلاندی) احتیاج می باشد. حداقل حقوق ساعتی در فنلاند بسته به نوع کار از ۸ تا ۹ یورو می باشد. مبلغ اجاره محل سکونت می تواند بسیار متفاوت باشد و برای یک اتاق در یک آپارتمان شراکتی می تواند از ۱۶۰ یورو تا ۳۴۰ یورو در ماه باشد.

سایتی برای پیدا کردن محل سکونت مناسب دانشجو

دانشجویان برای تحصیل در فنلاند درصورتیکه دوره آنها بیش از ۳ ماه باشد نیاز به مدرک اجازه اقامت یا ویزای دانشجویی دارند که برای ورود به فنلاند و قبل از ورود اجباری می باشد. این مدرک سالانه می باشد و هر سال با توجه به مدت تحصیل باید تمدید شود.

هزینه تحصیل در فنلاند

 از سال ۲۰۱۶ تحصیل در فنلاند شهریه ای شده است. قانون جدید شهریه جهت تحصیل در فنلاند

بیمه دانشجویی در فنلاند

بیمه درمانی برای دانشجویان اجباریست و هر دانشجویی که بیش از ۳ ماه دوره تحصیلیش طول می کشد می بایست قبل از اقدام برای ویزای دانشجویی حتما این نوع بیمه را خریداری کند.

دولت فنلاند لیستی از آموزشگاه ها و دانشگاه هایی را اعلام کرده که درصورتیکه دانشجو ار آن دانشگاه ها پذیرش داشته باشد می تواند از بیمه SIP استفاده نماید. (دریافت لیست)

درصورتیکه متقاضی دانشجوی دانشگاه های مذکور نباشد می بایست از بیمه های درمانی دیگر که در زیر آمده بیمه خریداری نماید:

• International Student Insurance
• Swisscare
• AON Students Insurance
• The French Assurances Courtages et Services (ACS)

هزینه بیمه SIP در فنلاند

بیمه SIP دو نوع می باشد:

SIP Integral: در صورتیکه دانشجو تحصیلاتش زیر ۲ سال بطول انجامد باید از این نوع بیمه استفاده نماید که هزینه آن سالیانه ۴۷۲ یورو می باشد.

SIP Compliment: درصورتیکه دانشجو تحصیلاتش بیش از ۲ سال طول بکشد (فوق لیسانس نیز شامل این مورد می باشد) باید از این نوع بیمه استفاده نماید که هزینه آن سالیانه ۲۵۶ یورو می باشد.

برای خرید بیمه SIP میتوانید از این سایت اقدام نمایید.

باید توجه داشت که ویزای دانشجویی بیش از مدت زمان بیمه صادر نخواهد شد.

در کشور فنلاند سیستم آموزش رایگان و از سن ۷ تا ۱۶ سالگی اجباری می باشد. علاوه بر نداشتن شهریه دولت تمامی هزینه های دانش آموزان در این مقطع تحصیلی از جمله غذا و کتاب و سایر لوازم التحریر را پوشش می دهد. مقاطع تحصیلی اجباری در فنلاند به زبانهای سوئدی و یا فنلاندی می باشد که به انتخاب خانواده بستگی دارد و در طی تحصیل نیز زبان انگلیسی به دانش آموزان آموزش داده می شود.

پس از اتمام دوره اجباری تحصیلات دانش آموزان می توانند در صورت تمایل به مدرسه های علمی و کاربردی و یا دبیرستان بروند که از سن ۱۶ تا ۱۹ سالگی را شامل می شود و جزء تحصیلات اختیاری می باشد.

در نهایت دانش آموزان می توانند به دانشگاه رفته و تحصیلات عالیه داشته باشند. لازم به ذکر است که کشور فنلاند امتحان ورودی برای دوره های لیسانس در دانشگاه قرار داده و معمولا اکثر رشته های دوره لیسانس به زبان فنلاندی می باشد.

دوره لیسانس در این کشور ۳ سال٬ دوره فوق لیسانس ۲ سال و دکترا نیز بین ۳ تا ۴ سال طول می کشد. دوره لیسانسیت نیز مانند دکترا می باشد با این تفاوت که تز دوره لیسانسیت با شرایط کمتر و آسانتری مورد قبول واقع می شود.

مدرک دانشگاهی مدرک علمی و کاربردی سن
دکترا کار
لیسانسیه
فوق لیسانس فوق لیسانس +۲-۳
لیسانس لیسانس +۳-۴
دبیرستان مدرسه علمی کاربردی ۱۸-۱۹
۱۷-۱۸
۱۶-۱۷
مدرسه اجباری ۱۵-۱۶
۱۴-۱۵
۱۳-۱۴
۱۲-۱۳
۱۱-۱۲
۱۰-۱۱
۹-۱۰
۸-۹
۷-۸
پیش دبستانی ۶-۷

 

در کشور فنلاند ۱۴ دانشگاه و ۲۴ دانشگاه پلی تکنیک وجود دارد.

دانشگاه های فنلاند

نام دانشگاه رتبه در وزارت علوم رتبه جهانی
Aalto University دانشگاه آلتو عالی 196
Hanken School of Economics دانشگاه اقتصاد هانکون عالی +701
Lappeenranta University of Technology دانشگاه لاپنرانتا عالی +701
Tampere University of Technologyدانشگاه تکنولوژی تامپر عالی 431
University of Helsinki دانشگاه هلسینکی عالی 69
University of Eastern Finland دانشگاه فنلاند شرقی عالی 291
University of the Arts Helsinki دانشگاه هنر هلسینکی عالی +701
University of Jyväskylä دانشگاه ژیواسکیلا عالی 299
University of Lapland دانشگاه لاپلاند عالی +701
University of Oulu دانشگاه اواو عالی 253
University of Tampere دانشگاه تامپر عالی 376
University of Turku دانشگاه تورکو عالی 205
University of Vaasa دانشگاه واسا عالی +701
Åbo Akademi University دانشگاه آبو عالی +701

 

دانشگاه های پلی تکنیک فنلاند

نام دانشگاه رتبه در وزارت علوم رتبه جهانی
Arcada Polytechnic خوب +701
Centria Polytechnic خوب +701
Diaconia Polytechnic خوب +701
HAAGA-HELIA Polytechnic خوب +701
Humanities Polytechnic خوب +701
Häme Polytechnic خوب +701
Jyväskylä Polytechnic خوب +701
Kajaani Polytechnic خوب +701
Karelia Polytechnic خوب +701
Kymenlaakso Polytechnic خوب +701
Lahti Polytechnic خوب +701
Lapland Polytechnic خوب +701
Laurea Polytechnic خوب +701
Metropolia Polytechnic خوب +701
Mikkeli Polytechnic خوب +701
Novia Polytechnic خوب +701
Oulu Polytechnic خوب +701
Saimaa Polytechnic خوب +701
Satakunta Polytechnic خوب +701
Savonia Polytechnic خوب +701
Seinäjoki Polytechnic خوب +701
Tampere Polytechnic خوب +701
Turku Polytechnic خوب +701
Vaasa Polytechnic خوب +701

دوره لیسانس در فنلاند: تحصیل در دوره لیسانس در دانشگاه های فنلاند نیاز به گذراندن امتحان ورودی دارد و همچنین تعداد کمی رشته به زبان انگلیسی تدریس می شود.

دوره فوق لیسانس در فنلاند: داشتن مدرک زبان معتبر (اکثر دانشگاه های فنلاند نمره آیلتس ۶.۵ را جزء شرایط پذیرش خود قرار داده اند)

همچنین برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های معتبر این کشور داشتن معدل بالا الزامی می باشد.

متقاضیان می توانند در سایت اداره مهاجرت فنلاند اقدام نموده و مدارک خود را آپلود نمایند تا برای ویزای دانشجویی فنلاند درخواست بدهند.

مدارک مورد نیاز
• پر کردن اپلیکیشن فرم
• یک عدد عکس سایز پاسپورتی
• پاسپورت معتبر (دقت نمایید که پاسپورت حتما باید امضا داشته باشد)
• نامه پذیرش
• مدرکی نشاندهنده محل اقامت شما در فنلاند
• نامه بانکی به اسم شخص متقاضی به میزان حداقل ۶۷۲۰ یورو هزینه زندگی در سال و یا ۵۶۰ یورو در ماه (نامه بانکی به اسم والدین متقاضی و یا شخص دیگر مورد قبول نمی باشد)
• مدرک نشاندهنده هرگونه بورسیه دریافتی
• نامه ای حاوی اطلاعات تماس کنونی متقاضی و شماره تلفن بمنظور پست کارت اقامت
• مبلغ ۳۳۰ یورو هزینه ویزا
• مدرک بیمه درمانی

اینستاگرام ویزا موندیال
Instagram