تحصیل در ایتالیا

ویزا موندیال

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا  از این نظر ایتالیا سومین کشور دنیا و نخستین کشور در اروپا از نظر سهولت برای ورود دانشجویان است. در ایتالیا دانشگاه های ممتاز و دولتی بی نظیری چون دانشگاه های ساپیینزا، بولونیا و پلی تکنیک میلان، تورین و بسیاری دیگر با رتبه های جهانی بسیار مناسب مطابق جدول زیر بر اساس آخرین رتبه بندی QS وجود دارند.
ادامه تحصیل در ایتالیا یا به زبان ایتالیایی و یا به زبان انگلیسی میسر است. در صورتی که مشتاق به ادامه تحصیل به زبان ایتالیایی هستید (و یا قصد دریافت مدرک کارشناسی در کشور ایتالیا را دارید)، قبل از درخواست ویزای تحصیلی از ایتالیا ابتدا شما نیازمند گذراندن دوره های زبان ایتالیایی و گرفتن نمره قبولی در آزمون Esterni که توسط مدرسه ایتالیایی درتهران“پیترو دلا واله” برگزار می شود، خواهید بود. این امتحانات بهمن هر سال برگزار شده و دانشجو با خواندن کتاب 1 و 2 Espresso و کسب حداقل نمره 160 از 200 نمره می تواند برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام نماید. لازم به ذکر است که داشتن این مدرک تنها برای گرفتن ویزا می باشد و برای ورود به دانشگاه باید مدارک مورد نیاز هر دانشگاه را تهیه نمایید.

متقاضیان تحصیل در کشور ایتالیا و اخذ بورس تحصیلی ایتالیا به مدت محدود میتوانند از شرایط ویژه موسسه ویزا موندیال در خصوص اخذ پذیرش های دوره لیسانس در ایتالیا و دوره فوق لیسانس در ایتالیا بهره مند شوند. در این برنامه متقاضی تمامی هزینه حق الوکاله شرکت را پس از دریافت ویزای تحصیلی کشور ایتالیا پرداخت خواهد کرد. ویزا موندیال نماینده رسمی دانشگاه های دولی ایتالیا، تاکنون متقاضیان زیادی را در پروسه اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا و اقدم برای ویزای دانشجویی ایتالیا و بورسیه تحصیلی کشور ایتالیا یاری نموده است.

اگر قصد تحصیل در ایتالیا را داربد، اولین قدم تکمیل فرم ارزیابی تحصیلی خواهد بود. سپس یکی از کارشناسان ما فرم شما را بررسی کرده و پاسخ ارزیابی از طریق ایمیل برای شما ارسال میشود. در صورتی که پاسخ مثبت باشد، قدم های بعدی برای اقدام از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

در صورتی که مشتاق به ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا هستید، این امکان برای شما وجود خواهد داشت تا در رشته های محدودی در مقطع لیسانس به زبان انگلیسی پذیرش بگیرید. امکان ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد در ایتالیا و دکتری در ایتالیا در اکثر رشته های تحصیلی وجود دارد. ادامه تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا نیز به زبان انگلیسی ممکن میباشد. لازم به ذکر است که سفارت ایتالیا در ایران با درخواست ویزاهای دوره های زبان موافقت نکرده و رویداد را صادر نمی کند.

چرا تحصیل در ایتالیا؟
کشور ایتالیا به واسطه عضویت در اتحادیه اروپا دارای استاندارد های بالایی در زمینه های مختلف از جمله بهداشت، خدمات اجتماعی، پوشش های بیمه ای و سایر موارد می باشد.

کیفیت آموزشی بالا، هزینه مناسب
هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی در ایتالیا متغییر و به طور میانگین از 320 الی 3200 یورو در سال بوده و برای دانشجویان بین المللی نیز هزینه های تحصیل یکسان می باشد. میانگین شهریه 2000 یورو در سال است که قابلیت کاهش به 500 یورو در سال را دارد.

درجه علمی بالای دانشگاه ها
دانشگاه های ایتالیا دارای شاخص علمی بالایی در سطح جهان هستند. بر اساس یک آمار در سال 2013، بالغ بر 34 دانشگاه این کشور در رتبه زیر 900 دانشگاه برتر سطح جهان قرار گرفته اند. هم چنین ایتالیا در رشته های خاصی چون معماری، هنر، مهندسی، باستان شناسی، تاریخ و علوم اجتماعی شهرت جهانی دارد.

تحصیل در ایتالیا در یک نگاه:

مقاطع تحصیلی مورد نظر

لیسانس و فوق لیسانس و دکترا
زبان تحصیل در ایتالیا انگلیسی یا ایتالیایی
مدرک زبان مورد نیاز متغیر، گاها مورد نیاز نیست. درحالت کلی ایلتس ۵
شهریه تخصیل در ایتالیا ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو. قابل کاهش به ۵۰۰ یورو در سال برای تمام متقاضیان.
امکان بورسیه تحصیلی ایتالیا بله. برای تمام متقاضیان در تمامی مقاطع بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو در سال
اقامت پس از تحصیل در ایتالیا تا یکسال برای جستجوی شغل
پزشکی در ایتالیا  اطلاعات تکمیلی
   ویزای همراه و فرزندان پس از اعزام متقاضی اصلی جداگانه باید اقدام شود
داروسازی در ایتالیا اطلاعات تکمیلی

دوره های مشترک تحصیلی با دانشگاه های ممتاز اروپا ، کانادا و آمریکا
به دلیل اعتبار و قدمت بالای دانشگاه های ایتالیا، همواره دوره های دانشگاهی بسیاری به صورت مشترک بین دانشگاه های برتر دنیا و ایتالیا برگزار شده و می شود. تحصیل در این دوره ها به طور همزمان علاوه بر تجربه زندگی و تحصیل در دو کشور، موجب می شود که دانشجو از دو دانشگاه یا حتی بیشتر مدارک پایان دوره دریافت نماید که به منزله تحصیل در آن مراکز بوده است. همچنین موقعیت مناسبی جهت یادگیری زبان آن کشور فراهم خواهد آمد.

دانلود راهنمای قوانین بورس تحصیلی در ایتالیا

دانلود راهنمای تحصیل در ایتالیا

tor vergata

خدمات ویزا موندیال

• اخذ پذیرش در تمامی مقاطع ایتالیا
• آماده سازی مدارک جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا
• رایزنی با دپارتمان های علمی اکثر دانشگاه ها جهت اخذ پذیرش در مقطع دکترا
• اخذ بورسیه از دانشگاه های ایتالیا
• خدمات ترجمه ایتالیایی
• کمک در جهت آماده سازی انگیزه نامه و رزومه
• خدمات پس از ورود در کشور ایتالیا و پس از مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

ایتالیا کشوری در جنوب اروپا و پایتخت آن شهر رم است. این کشور از شبه جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردنی در دریای مدیترانه تشکیل شده است. امروزه ایتالیا کشوری توسعه یافته است و جزو هشت کشور صنعتی به شمار می‌آید.
واحد پول این کشور یورو و زبان رسمی آن ایتالیایی است. جمعیت ایتالیا ۶۰ میلیون و ششصد هزار نفر است که از نظر کثرت جمعیت در رتبه پنجم اروپا قراردارد و از این تعداد جمعیت تقریبا ۹۱ درصد مردم آن مسیحی هستند.

جغرافیا
آب و هوای ایتالیا مدیترانه‌ای است. رشته کوه آلپ در شمال کشور باعث سردی آن مناطق شده و در جنوب و نواحی سیسیل دارای آب و همای گرم و خشک است و به لحاظ موقعیت خاص جغرافیایی بسیار زیباست
بلندترین نقطه آن کوه مونته بیانکو با ارتفاع ۷۴۸/۴ متر از سطح دریا و کمترین ارتفاع آن دریای مدیترانه است.

زبان
اکثر مردم این کشور به زبان ایتالیایی سخن می گویند و خیلی به زبان انگلیسی مسلط نیستند و در صورتی که قصد اقامت در این کشور را دارید پیشنهاد میکنیم که کمی زبان ایتالیایی بیاموزید.

مردم
ایتالیایی ها مردمان خونگرمی هستند و اشتراکات فرهنگی با ایرانیان دارند . مردمان و افراد مسن دارای احترام خاص می باشند، به ویژه در جنوب ایتالیا مردم از نظر روابط اجتماعی بسیار گرم هستند، بنابراین ورود به فضاهای اجتماعی در این کشور بر خلاف سایر کشورهای اروپایی بسیار آسان می باشد.

گردشگری
توریسم یکی از مهم‌ترین منابع اقتصادی ایتالیا به شمار می‌رود که حدود 6٪ از تولید داخلی کشور را به خود اختصاص داده است. سالیانه حدود 20 میلیون گردشگر از این کشور بازدید می کنند و این کشور همواره یکی از 5 پر توریست ترین کشور های دنیاست.
بر اساس محاسبه‌ای که یونسکو انجام داده، بیش از نیمی از میراث فرهنگی جهان در کشور ایتالیا واقع شده است که شامل آثار باقی مانده از گذشته و تنوع طبیعت و هم چنین آثار بی نظیر هنری می باشد.
هر ساله بطور میانگین حدود بیست میلیون گردشگر خارجی از ایتالیا بازدید می‌کنند و این رقم طبیعتاً علاوه بر میلیونها ایتالیایی می‌باشد که کشورشان را برای گذراندن تعطیلاتشان انتخاب می‌کنند و البته در این انتخاب، تکیه بر سی و پنج هزار واحد اقامتی موجود در کشور که دارای تقریباً دو میلیون تخت می‌باشند، دارند.

مذاهب
اکثریت مردم این کشور مسیحی هستند(بیش از 90 درصد)، ولی سایر ادیان مانند یهودیت، بودیسم، هندوئیسم و غیره در این کشور زندگی می کنند. مسلمانان نیز حدود 6 درصد از جمعیت را تشکیل می دهند.

اقتصاد
ایتالیا جزو 7 کشور صنعتی جهان و جزو برترین کشورهای توسعه یافته جهان به شمار می آید. این کشور دارای صنایع متوسط و کوچک خیلی پیشرفته و هم چنین صنعت کشتی سازی بسیار قوی می باشد. از جمله مهم‌ترین صنایع کشور می‌توان به صنایع فلز کاری، ماشین آلات، شیمیایی، وسائط نقلیه، مواد غذایی و مشروبات، منسوجات و البسه، هواپیما سازی، کشتی‌سازی، پتروشیمی، الکتریکی، اتمی و جنگ‌افزار اشاره نمود. گندم، جو، سیب‌زمینی، چغندر قند، سیب، ذرت، برنج، انگور، ماهی، گاو و خوک نیز مهم‌ترین محصولات کشاورزی و دامپروری کشور را تشکیل می‌دهند.

مسکن در ایتالیا
جهت اجاره مسکن در ایتالیا روش های مختلفی وجود دارد که با توجه به بودجه می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. امکان اجاره کامل آپارتمان با متراژ مختلف که بین 300 تا 600 یورو در ماه خواهد بود و یا اتاق های یک نفره و یا دو نفره در خانه و یا آپارتمان که بین 250 تا 400 یورو هزینه خواهد داشت. هم چنین در صورت توافق یک و یا چند دوست امکان اجاره یک آپارتمان به صورت مشترک وجود دارد که در این روش گاها کمک شایانی جهت یادگیری زبان های خارجی خواهد کرد.
جهت اجاره خانه یکی از بهترین راه ها جستجو در روزنامه و یا سایت های اینترنتی می باشد که البته نیازمند دانستن زبان ایتالیایی و یا داشتن دوستی که به این زبان آشنایی داشته باشد، خواهد بود.
همکاران ما در ایتالیا با سالها تجربه آماده کمک به هموطنان عزیزمان در جهت خرید و یا اجاره خانه و یا آپارتمان و یا رزرو خوابگاه های دانشجویی می باشند.
به عنوان مثال در شهر رم نشریه Porta Portese کاملاً شناخته شده می باشد، در این نشریه که به نحوی مانند آگهی روزنامه همشهری خودمان است و در روزهای سه شنبه و جمعه چاپ می شود، می توانید از بسیاری از خدمات ارائه شده استفاده نمائید.

سوالات مربوط به اسکان دانشجویی کشور ایتالیا
موسسه آماده رزرو خوابگاه برای متقاضیانی که از قبل اقدام به عقد قرارداد می کنند، می باشد. هزینه خوابگاه در صورت دریافت بورس بین 75 تا 250 یورو و در صورت عدم دریافت بورس حدودا 300 یورو در ماه می باشد. امکانات خوابگاه های مختلف متغییر است. سرویس بهداشتی در برخی از خوابگاه ها مجزا و در بعضی به صورت مشترک می باشد. سالن مطالعه و سالن کامپیوتر و اینترنت بی سیم در تمامی خوابگاه ها وجود دارد و برخی نیز ممکن است بوفه نیز داشته باشند. سرویس های جانبی، مثلاً رختشورخانه، پتو و انبار و سایر موارد ضروری نیز وجود دارد.

بیمه دانشجویی در ایتالیا
رزرو بیمه سالیانه بین 100 تا 150 یورو می باشد.

اقامت پس از تحصیل در ایتالیا
اگر پس از ادامه تحصیل در ایتالیا قصد مهاجرت به ایتالیا را دارید، پس از پایان تحصیل برای دوره 6 ماهه امکان دریافت اقامت موقت وجود دارد. در صورت اقامت 5 ساله در ایتالیا که 2 سال از آن را متقاضی کار کرده و مالیات پرداخت کرده باشد، امکان دریافت اقامت وجود خواهد داشت. دوره تحصیل نیز شامل این دوره 5 ساله بوده ولی نصف محاسبه می شود.

وبسایت مربوط به دریافت کد فیزکال

کار دانشجویی در ایتالیا
امکان کار قانونی 20 ساعت در هفته وجود دارد و به صورت میانگین 9 یورو در ساعت حقوق پرداختی جهت کار در ایتالیا می باشد. جهت انجام کار غیر رسمی محدودیت ساعت وجود نخواهد داشت. امکان پیدا کردن کار وجود دارد اما با توجه به شرایط موجود پیدا کردن مشاغل مرتبط چندان ساده نیست اما امکان کار در زمینه های دیگر معمولا وجود دارد. در بخش های خدمات عمومی (کار در رستوران و هتل ها – فعالیت های تبلیغاتی و غیره) و توریسم با توجه به اینکه در ایتالیا یکی از زمینه های اصلی می باشد امکان کاریابی وجود دارد.

مقطع تحصیلی

پیش نیاز

مدرک اعطایی

طول مدت

نحوه ارزشیابی مدرک در ایران

تحصیلات‌ ابتدایی‌ در ایتالیا(Elmentare)

5 سالگی

5 سال

متوسطه‌ در ایتالیا (Media)

تحصیلات ابتدایی

3 سال

دبیرستان‌ در ایتالیا (Superiore)

متوسطه‌

(Diploma di Maturita)

5 سال

دانشگاه در ایتالیاDU

(Diploma Universitario)

دیپلم‌ دبیرستان‌ (Diploma di Maturitaدارندگان‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ از کشورهای‌ دیگر نیز می‌توانند پس‌ از گذراندن‌ امتحانات‌ زبان‌ ورودی‌ که‌ دانشگاه‌ مورد نظر برگزار می‌کند مجوز ورود به‌ دانشگاه‌ را دریافت‌ نمایند

DU

Diplomato in——

گرایش

2-3 سال

کلیه‌ مدارک‌ دانشگاهی‌ از جمله‌ مدرک‌ Laurea، با 2 یا 3 سال‌ تحصیل‌ بعد از دیپلم‌ دبیرستان، “کاردانی” ارزشیابی‌ می‌شود.

‌ DL

Diploma di Laurea

لیسانس در ایتالیا

DUمرتبط با رشته انتخابی (دارندگان DU می توانند از دوم ‌ DLوارد این مقطع شوند و نیازی به گذراندن سال اول ‌ DLندارند.

DL

4-6 سال

بعد از دیپلم‌ دبیرستان، برای‌ دوره‌های‌ 4 ساله‌ تحصیل، “کارشناسی” ارزشیابی‌ می‌شود.

بعد از دیپلم‌ دبیرستان‌ برای‌ دوره‌های‌ 5 ساله‌ تحصیل، “کارشناسی‌ ارشد “ارزشیابی‌ می‌شود.

DS

Diploma di Specializazione

فوق لیسانس در ایتالیا

داشتن DL و قبولی در آزمون ورودی

DS

2-5 سال

با شرط‌ گذراندن‌ حداقل‌ 2 سال‌ تحصیلی‌ و داشتن‌ کارشناسی، “کارشناسی‌ ارشد”  در تخصص یاد شده‌ ارزشیابی‌ می‌شود و یا با نظر کمیسیون‌ ارزشیابی صحت‌ صدور آن‌ تأیید می‌گردد

DR

Dottorato di Ricerca

دکتری در ایتالیا

داشتن DL و قبولی در آزمون ورودی

گاها داشتن DS نیز ضروری است

DR

3-4 سال

با شرط‌ داشتن‌ مدارک‌ Laurea  یا کارشناسی‌ ارشد، “دکترا” ارزشیابی‌ می‌شود.

 

نکته: در مدارک‌ دانشگاهی‌ ایتالیا واژه‌ Dottore/Dottoressa آورده‌ می‌شود که‌ این‌ نباید با مدارک‌ دانشگاهی‌ سطح‌ سوم‌ در کشور ایتالیا (Dottore Di Ricerca) اشتباه‌ شود.

در ایتالیا دانشگاه های ممتاز ایتالیا و دولتی بی نظیری چون دانشگاه های ساپیینزا، بولونیا و پلی تکنیک میلان، تورین و بسیاری دیگر با رتبه های جهانی بسیار مناسب مطابق جدول زیر بر اساس آخرین رتبه بندی QS وجود دارند:

ردیف

دانشگاه

رتبه

1

دانشگاه بولونیا (BOLOGNA)

194

2

دانشگاه ساپیینزا (La Sapienza)

216

3

دانشگاه پلی تکنیک میلان ((Politecnico diMilano

244

4

دانشگاه میلان (MILAN)

256

5

دانشگاه پادووا (PADUA)

298

6

دانشگاه پیزا (PISA)

314

7

دانشگاه رم – تور ورگاتا (Tor Vergata)

336

8

دانشگاه فلورانس (FLORENCE)

400

9

دانشگاه پلی تکنیک تورین (Politecnico di Torino)

401

10

دانشگاه فدریکو (Naples Federico II)

450

11

دانشگاه ترنتو (Trento)

451

لازم به ذکر است که رتبه های بالا مربوط به رتبۀ کلی دانشگاه ها می باشد.


در شاخه ها و رشته های زیر مجموعه، به طور مثال رتبه بندی مطابق جدول زیر است:

ردیف

دانشگاه

رتبه در گروه مهندسی

1

دانشگاه پلی تکنیک میلان

((Politecnico diMilano

18

(در مهندسی عمران)

2

دانشگاه پلی تکنیک تورین

(Politecnico di Torino)

75-51

(در مهندسی کامپیوتر)

3

دانشگاه بولونیا (BOLOGNA)

35 (در رشته حقوق)

4

دانشگاه ساپیینزا (La Sapienza)

18 (در رشته فیزیک)

پذیرش مقطع کارشناسی در ایتالیا:
امکان پذیرش در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی و یا ایتالیایی وجود دارد. تنوع رشته ها به زبان ایتالیایی بیشتر است.

 1. تحصیل در ایتالیا در مقطع لیسانس به زبان انگلیسی

  در این امکان جدید که برای دانشجویان بین المللی در ایتالیا فراهم شده، دانشجویان میتوانند در یکی رشته مجاز و در تعداد محدودی از دانشگاه ها، به زبان انگلیسی تحصیلات دانشگاهی خود را شروع کنند. در زیر نام رشته ها آمده است. در این روش همانند سایر تحصیلات ایتالیا، امکان بهره مندی از بورس ها و کمک هزینه های دولتی و دانشگاهی نیز فراهم است. 

   مدیریت عمومی
   علوم اجتماعی برای جهانی سازی

   مدیریت و امور مالی

   علوم مهندسی

   مدیریت جهانی
   مدیریت

  فاینانس و بانکداری

  مهندسی مکانیک خودرو

  بیو تکنولوژی

  تحصیل در رشته پزشکی ایتالیا و اطلاعات مربوط به آزمون آیمت IMAT  ، تست ورودی دوره های پزشکی در ایتالیا

  جهت دریافت لیست کامل تحصیل دوره لیسانس در ایتالیا رشته های لیسانس ایتالیا که به زبان انگلیسی تدریس میشوند با کارشناسان ویزا موندیال تماس بگیرید.

پذیرش مقطع کارشناسی ارشد:
جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان عموما 2 مرتبه در سال امکان اقدام کردن وجود دارد که مربوط به ترم ژانویه و ترم سپتامبر می شود. معمولا در ترم سپتامبر دانشگاه ها تعداد رشته های بیشتری ارائه می کنند. پروسه پذیرش معمولا بین 3 تا 4 ماه به طول می انجامد.

پذیرش مقطع دکتری:
در صورتی که جهت دوره دکتری قصد ادامه تحصیل دارید، اقدام کردن محدود به دوره زمانی خاصی نمی شود و در هر دوره ای از سال می توان اقدام کرد.
مدارک مقطع کارشناسی
مدرک زبان ایتالیایی استرنی
گواهی پایان تحصیلات متوسطه و پیش دانشگاهی همراه با ریز نمرات هر دو مقطع
گذرنامه

مدارک مقطع کارشناسی ارشد
دانشنامه مقطع کارشناسی همراه با ریز نمرات
گذرنامه
مدرک زبان انگلیسی (برای دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی)
مدرک زبان ایتالیایی (برای دوره های ارائه شده به ایتالیایی)
دو توصیه نامه استاد
رزومه
انگیزه نامه تحصیلی

مدارک مقطع دکتری
دانشنامه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد همراه با ریز نمرات
گذرنامه
مدرک زبان انگلیسی (برای دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی)
مدرک زبان ایتالیایی (برای دوره های ارائه شده به ایتالیایی)
دو توصیه نامه استاد
رزومه
انگیزه نامه تحصیلی
پروپوزال یا پروژه تحقیقاتی
خلاصه موضوع پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد
فهرست مقالات و نشریات و یا هر مدرک دیگری که بتواند در ارزشیابی موثر واقع شود.

شرایط اخذ پذیرش رشته های پزشکی:
شرکت در آزمون ورودی کتبی و شفاهی
گواهی پایان تحصیلات متوسطه و پیش دانشگاهی همراه با ریز نمرات هر دو مقطع
گذرنامه
مدرک زبان ایتالیایی استرنی

دوره های تخصص:
شرکت در آزمون ورودی کتبی و شفاهی
دانشنامه مقطع کارشناسی همراه با ریز نمرات
گذرنامه
مدرک زبان انگلیسی (برای دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی) و یا مدرک زبان ایتالیایی ( برای دوره های ارائه شده به ایتالیایی)
دو توصیه نامه استاد
رزومه
انگیزه نامه تحصیلی
پروپوزال یا پروژه تحقیقاتی
خلاصه موضوع پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد
فهرست مقالات و نشریات و یا هر مدرک دیگری که بتواند در ارزشیابی موثر واقع شود.

هزینه تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان به طور میانگین برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری، حدوداً 1200 تا 3000 یورو در سال می باشد. بیمه دانشجویی حدوداً 150 یورو در سال هزینه دارد. هزینه زندگی به طور متوسط ماهیانه 400 – 500 یورو برای دانشجویان مجرد و برای متقاضیان متاهل به طور متوسط برای هر نفر حدود 200-300 یورو افزوده می شود.
پرداخت شهریه معمولا در دو قسط قابل پرداخت است که قسط اول زمان ثبت نام و زمان حضور دانشجو در ایتالیا و قسط دوم 6 ماه بعد پرداخت می شود.

امکان کاهش قابل توجه شهریه در ایتالیا
همچنین به جز بورسیه، با توجه به توانایی هایی موجود موسسه امکان کاهش شهریه سالیانه شما تا حد 500 یورو در سال نیز وجود دارد و با توجه به مورد تایید بودن این دانشگاه ها از نظر وزارت علوم ایران، در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از ترم دوم تحصیل ارز دانشجویی تعلق میگیرد.

انواع بورس در ایتالیا:
در کل کمک تحصیلی در ایتالیا به سه نوع می باشد:
1. کاهش شهریه و پرداخت شهریه 500 تا 1000 یورو در سال
2. اخذ کمک تحصیلی از دولت ایتالیا به مبلغ 2500 تا 3000 یورو
3. بورس کامل 11000 تا 20000 یورویی که مختص دانشجویان ممتاز می باشد

متخصصین ما در اکثر موارد قادر به کمک در جهت اخذ بورس های دانشجویی می باشند و در اکثر موارد موفق به اخذ بورس شده ایم.

هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا به چه صورت می باشد؟
هزینه های تحصیل و زندگی بسته به رشته و شهر و دانشگاه مورد نظر شما متفاوت می باشد مثلا هزینه ها در milano ماهیانه بطور میانگین بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ یورو و در شهرهای کوچکتر مثل l’aquilla بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ یورو می‌باشد. اصولا شهرهای توریستی گرانتر از سایر شهرها می باشند همچنین شما سالیانه باید مبلغ ۷۰۰ یورو به عنوان مالیات تحصیلی در هر کجای ایتالیا که باشید بپردازید.
توجه کنید که بیشتر هزینه ی زندگی مربوط به اجاره بهای خانه است. که مثلا در میلان (گران ترین شهر ایتالیا) حداقل ماهی 200 یورو (یک اتاق کوچک و یا با هم اتاقی) و به طور معمول 400 یورو در ماه اجاره باید پرداخت کنید.

نحوه در یافت بورسیه تحصیلی به چه صورت می باشد؟
دریافت بورسیه مستلزم داشتن شرایط خاص از جمله زندگی در خانه استیجاری و درآمد پایین خانواده می باشد. این بورس ارتباطی با وضعیت تحصیلی شما در ایران ندارد و از طرف دولت ایتالیا پرداخت میشود. همکاران ما در ایران و ایتالیا آماده ارائه خدمات در خصوص انواع بورس های تحصیلی هستند و خوشبختانه تاکنون ما موفق به اخذ تخفیف شهریه و هم چنین اخذ بورس برای بیش از 80 درصد پرونده ها شده ایم.

آیا برای ادامه تحصیل به زبان انگلیسی باید زبان ایتالیایی یاد بگیرم؟
خیر، نیازی به یادگیری ایتالیایی نیست هرچند برای زندگی در ایتالیا تا حدودی به این زبان احتیاج دارید.

برای ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های ایتالیا چه نمره زبانی نیاز است؟
در برخی از دانشکاه ها نیازی به مدرک زبان نیست. درحالیکه برخی از دانشگاه ها نمره معتبر در یکی از آزمون های زبان را نیاز دارند. در این رابطه بر اساس پرونده هر متقاضی کارشناسان موسسه بررسی انجام میدهند.

آیا برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور ایتالیا نیازی به مدرک زبان انگلیسی هست؟

بدون مدرک زبان انگلیسی امکان اخذ پذیرش در تمامی مقاطع وجود دارد. سفارت ایتالیا در ایران سال به سال قوانین مربوط به ویزا را مشخص میکند. در سال ۲۰۱۵، سفارت ایتالیا در تهران برای مدرک زبان، مدرکی که دانشگاه برای پذیرش از متقاضی درخواست کرده بود را خواست. اگر دانشگاه مدرک زباننمیخواست، با دریافت نامه ای از دانشگاه مبنی بر اینکه سطح زبان انگلیسی یا ایتالیایی متقاضی برای دانشگاه مناسب بوده است تمامی ویزا های تحصیلی صادر شد. در سال ۲۰۱۶ نیز احتمالا وضع بهمین منوال خواهد بود.

آیا باید حتما در کلاس های سفارت شرکت کنم؟
خیر، شما می توانید در هر موسسه اقدام به یادگیری این زبان کنید و در پایان در آزمون سفارت شرکت کنید. این آزمون در بهمن ماه برگزار می شود.

آیا موسسه برای مشتری های خود شرایط ویژه ای برای شرکت در کلاس در نظر دارد؟
بله، ما برای متقاضیان شرایط ویژه ای جهت برگزاری دوره های زبان داریم که طی آن با شرایط بسیار عالی دوره های زبان انگلیسی و ایتالیایی رو برگزار می کنیم. جهت اطلاع از برنامه با موسسه تماس بگیرید.

آیا با قبولی در مدرسه ایتالیایی میشود وارد دانشگاه شد؟
خیر، شما برای ورود به دانشگاه های ایتالیا باید در آزمون ورودی دانشگاه ها هم شرکت کنید که البته این آزمون بسیار ساده بوده و جای نگرانی ندارد.

منابع آزمون مدرسه ایتالیا چیست؟
سوالات معمولا از کتاب Espresso 1,2 مطرح میشن.

آیا اجازه کار هنگام تحصیل را داریم؟
به شما در هفته اجازه 20 ساعت کار قانونی داده خواهد شد و برای هر ساعت کار مبلغ 9 تا 10 یورو به شما پرداخت می شود. امکان کار کردن بیش تر از این هم به صورت غیر رسمی وجود دارد.

بورسیه شامل چه چیزی می شود؟
بورس که بین 2500 تا 5000 یورو است به صورت نقدی قابل دریافت است. شما میتوانید در ازای دریافت نکردن 2000 یورو از مبلغ بورس مسکن و خوراک دریافت کنید و یا بورس مربوطه را دریافت کنید. در صورتیکه بورس شما بیشتر از 2000 یورو باشد، مابه تفاوت آن را نیز دریافت خواهید کرد.

آیا مدرسه ایتالیایی بجز تهران در شهرهای دیگر هم هست؟
مدرسه ایتالیایی فقط در تهران هست.

آیا ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس الزاما باید با رشته تحصیلی در مقطع لیسانس یکسان باشد؟
باید از دانشگاه مورد نظرتان بپرسید. در اکثر مواقع رشته لیسانس و فوق لیسانس شما باید به هم مربوط باشد. در غیر این صورت میتوانید از اول برای لیسانس اقدام کنید.

موسسه ویزا موندیال چه خدماتی ارائه میکنه؟
این موسسه از صفر تا صد شروع تحصیل در ایتالیا رو براتون فراهم میکنه. انتخاب رشته، تدریس زبان انگلیسی و ایتالیایی و معرفی به آموزشگاه های معتبر تهران جهت استفاده از تخفیفات. امور ویزا و دریافت بورس ها و همچنین در بسیاری از شهر های ایتالیا خدمات پس از ورود که شامل تهیه مسکن و کارت های شهری و خرید بیمه. معمولا مشتری های موسسه دغدغه این موارد رو ندارند چون برای تهیه همه این موارد کارشناس های ما (با سالها تجربه تحصیل، کار و زندگی در ایتالیا) در کنار شما هستند.

برای آماده شدن برای امتحانات ورودی چه دروسی رو باید بخوانم؟
برای این منظور باید کتابهای آلفا تست رو بخوانید و کتابهای هر رشته ای را می توانید از مدرسه ایتالیایی تهیه کنید.

Fiscal Code چیست؟
فیزکال کد، یک کد مالیاتی است که هر فرد باید در بدو ورود به ایتالیا درخواست آن را به سازمان مالیاتی ارائه نموده و آن را اخذ کند. بله این کد را میتوان در ایران نیز تهیه نمود، اما اصل مدرک را پس از رسیدن به ایتالیا دریافت خواهد نمود. دریافت این کد هزینه ای ندارد و چیزی مشابه با کد ملی در ایران است که بدون وجود آن انجام بسیاری از امور اداری نامیسر است.
دریافت این کد اجباری بوده و بدون آن هرگونه پرداخت شهریه، اجاره مسکن و امثالهم غیر ممکن است.

چطور با موسسه ویزا موندیال تماس بگیرم؟ 

برای تماس با مشاورین موسسه میتوانید با شماره تماس ۰۲۱۸۵۵۲۱۱۱۱ داخلی ۸۰۲۴ ( مربع را فشار دهید). ساعت تماس ۲۱:۳۰ به بعد به وقت ایران روزهای دوشنبه تا جمعه.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

مدارک لازم برای اخذ پذیرش مقطع لیسانس ایتالیا

 • رزومه به زبان انگلیسی
 • ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات به زبان انگلیسی یا ایتالیایی ( با توجه به تجربیات سال های قبل و محدودیت زمانی پس از پذیرش و در مرحله دریافت ویزای دانشجوئی ایتالیا باید تمام مدارک تحصیلی و ریز نمرات آنها به زبان ایتالیایی ترجمه شود. از این رو توصیه جدی به تمام متقاضیان میکنیم که از ابتدا تمام مدارک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی و ریز نمرات آنها را به زبان ایتالیایی ترجمه کنند تا از نظر زمانی با مشکل مواجه نشوند و نیازی به ترجمه و هزینه دوباره برای ترجمه به زبان انگلیسی نباشد)
 • کپی یکی از انواع گواهی های زبان انگلیسی یا ایتالیایی (‌در صورت وجود)
 • کپی از صفحه اول گذرنامه
 • انگیزه نامه تحصیلی به زبان انگلیسی
 • توصیه نامه (درصورت نیاز)

 

مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش در مقطع ارشد ایتالیا

 • دانشنامه و ریز نمرات مقطع کارشناسی  همراه با ریز نمرات به انگلیسی یا ایتالیایی  ( با توجه به تجربیات سال های قبل و محدودیت زمانی پس از پذیرش و در مرحله دریافت ویزای دانشجوئی ایتالیا باید تمام مدارک تحصیلی و ریز نمرات آنها به زبان ایتالیایی ترجمه شود. از این رو توصیه جدی به تمام متقاضیان میکنیم که از ابتدا تمام مدارک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی و لیسانس و  ریز نمرات آنها را به زبان ایتالیایی ترجمه کنند تا از نظر زمانی با مشکل مواجه نشوند و نیازی به ترجمه و هزینه دوباره برای ترجمه به زبان انگلیسی نباشد)
 • گذرنامه
 • مدرک زبان انگلیسی (درصورت نیاز)
 • دو توصیه نامه استاد
 • رزومه انگلیسی
 • انگیزه نامه تحصیلی
 • پروپوزال یا پروژه تحقیقاتی (در صورت نیاز)
 • ۱ قطعه عکس

مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش در مقطع دکتری ایتالیا

 • دانشنامه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد همراه با ریز نمرات به انگلیسی یا ایتالیایی  ( با توجه به تجربیات سال های قبل و محدودیت زمانی پس از پذیرش و در مرحله دریافت ویزای دانشجوئی ایتالیا باید تمام مدارک تحصیلی و ریز نمرات آنها به زبان ایتالیایی ترجمه شود. از این رو توصیه جدی به تمام متقاضیان میکنیم که از ابتدا تمام مدارک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی و لیسانس و فوق لیسانس و  ریز نمرات آنها را به زبان ایتالیایی ترجمه کنند تا از نظر زمانی با مشکل مواجه نشوند و نیازی به ترجمه و هزینه دوباره برای ترجمه به زبان انگلیسی نباشد)
 • گذرنامه
 • مدرک زبان انگلیسی
 • دو توصیه نامه استاد
 • رزومه
 • انگیزه نامه تحصیلی
 • پروپوزال یا پروژه تحقیقاتی
 • خلاصه موضوع پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد
 • فهرست مقالات و نشریات و یا هر مدرک دیگر

 

مدارک لازم جهت اخذ ویزای دانشجوئی ایتالیا

 • فرم ویزای دانشجویی ایتالیا
 • ترجمه کلیه مدارک تحصیلی و کلیه ریز نمره ها از مقطع دیپلم تا مقطع فوق لیسانس توسط مترجم رسمی ایتالیایی  با تاییدیه دادگستری و امور خارجه به زبان ایتالیایی
 • ترجمه شناسنامه به زبان ایتالیایی (1 نسخه + 2 کپی از ترجمه)
 • اصل و کپی گذرنامه (2 نسخه از کپی)
 • ترجمه شرح دروس لیسانس اخذ شده ( در این مورد با موسسه مشورت کنید)
 • ——— یورو به عنوان اعتبار (با توجه به تغییر این مورد لطفا با کارشناسان ما هماهنگی لازم را انجام دهید)
 • 4 قطعه عکس رنگی پشت نویسی شده به لاتین 3*4
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • مدارک زبان که توسط دانشگاه مورد نظر درخواست شده باشد.
 • ضمانت نامه مالی محضری که نشان دهنده این است که شخص ثالثی تمامی هزینه های دانشجو را متضمن شده که این ضمانت نامه یا پرینت درآمد شخصی است که ماهیانه حداقل 1,800,000 تومان درآمد دارد و یا موجودی بانکی 40,000,000 تومان با گردش حساب ترجیحا سه ماهه
 • پرینت رزرو بلیط رفت و برگشت
 • رزومه شخصی
 • کپی از تمامی مدارک

 

مدارک لازم بورس تحصیلی کشور ایتالیا:

 • ترجمه رسمی شناسنامه متقاضی به زبان ایتالیایی و تایید آن توسط دادگستری و سفارت
 • ترجمه رسمی شناسنامه سرپرست خانواده به زبان ایتالیایی و تایید آن توسط سفارت و دادگستری
 • فیش حقوقی سرپرست خانوار و ترجمه آن به زبان ایتالیایی و تایید توسط سفارت
 • گواهی تبدیل یورویی (صادره از بانک مرکزی واقع در میرداماد) و ترجمه آن
 • اجاره نامه منزل و ترجمه آن به زبان ایتالیایی

 

موارد زیر در امتیاز بندی و اعطای آسان تر بورس تحصیلی در ایتالیا تاثیر دارد:

 • خواهر یا برادر زیر 6 ماه دارید و پدر و مادر هر دو سر کار هستند و بچه در خانه تنها هست
 • اگر کسی تازه ازدواج کرده و ترجمه عقد نامه را ارایه دهد خانواده جدید حساب میگردد
 • با ذکر درصد هر کدام از پدر و مادر معلول باشند
 • با ذکر درصد اگر محصل معلول باشد
 • پدر و مادر محصل یکی یا هر دو فوت کرده اند (تنها هست)
 • پدر یا مادر با محصل تنها زندگی میکنند و یکی از آنها فوت کرده یا جدا شده
 • یک نفر یا چند نفر دیگر در خانواده در حال تحصیل دانشگاهی در یک شهر دیگر هستند (اینکه شهرهای ایران هم شامل میشود نمی دانم)

 

مدارک ثبت نام دانشگاه

 • اصل ترجمه مدرک تحصیلی و ریز نمرات که قبلا توسط سفارت ایتالیا در تهران ارزشیابی شده
 • کلیه مدارکی که قبلا به تایید سفارت ایتالیا در تهران رسیده است.
 • پاسپورت
 • کد مالیاتی ایتالیا
 • 4 قطعه عکس

بر اساس رتبه بندی جدید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در کشور ایتالیا  پس از سپتامبر ۲۰۱۶ به شرح زیر خواهند بود

لیست دانشگاه های مورد تائید ایتالیا 

گروه الف (ممتاز)

 1. Universita degli studi di Bologna دانشگاه بولونیا
 2. Universita degli studi di Roma “La Sapienza” دانشگاه ساپینزا رم
 3. Politecnico di Milano دانشگاه پلی تکنیک میلان
 4. Universita degli studi di Milano دانشگاه میلان
 5. Universita degli studi di Pisa دانشگاه پیزا
 6. Universita degli studi di Padova دانشگاه پادوا
 7. Universitả Degli Studi di Roma Tor Vergata دانشگاه تورورگاتا رم
 8. Politecnico di Torino دانشگاه پلی تکنیک تورین
 9. Universita degli studi di Firenze دانشگاه فیرنزه
 10.  Universita degli studi “Federico II” di Napoli دانشگاه ناپلی
 11.  Universita degli studi di Torino دانشگاه تورین
 12.  Universita degli studi di Pavia دانشگاه پاویا
 13.  Universita Cattolica del Sacro Cuore – Milano دانشگاه  کاتولیک میلان
 14.  Universita degli studi di Genova دانشگاه جنوا
 15. Universitả degli Stadi di Milano- Bicocca دانشگاه میلان بیکوکا
 16. Universita degli studi di Siena دانشگاه سیه نا
 17. Universita degli studi di Trieste دانشگاه تریسته
 18. Universita degli studi di Perugia دانشگاه پروجا
 19.  Universitả degli Studi di Modena e Reggio Emilia دانشگاه  مدنا و رجیو امیلیا
 20. Universitả Cả Foscari di Venezia دانشگاه فسکاری ونیز
 21. Universita degli studi di Catania دانشگاه کاتانیا
 22. Universitả degli Studi di Roma Tre دانشگاه رم
 23. Universita degli studi di Bari دانشگاه باری
 24. Universitả Degli Studi di Verona دانشگاه ورونا
 25. Universidad degli studi di palermo دانشگاه پالرمو

گروه ب (خوب)

 1. Universita Degli Studi di Trento دانشگاه ترنتو
 2. Universita  degli Studi di Udine (University of Udine) دانشگاه اودین
 3. Universita  degli studi di Cagliari دانشگاه کالیاری
 4. Universita  degli studi di Ferrera دانشگاه فره را
 5. Universita  degli studi di Parma دانشگاه پارما
 6. Universitả  della Calabria دانشگاه کالابریا
 7. Universita  IUAV di Venezia دانشگاه ونیز
 8. Universitả degli Studi di Bergamo دانشگاه برگامو
 9. Universita del salento (universita degli studi di Lecco) دانشگاه سالنتو
 10. Universita per stranieri di siena دانشگاه استرانیری سیه نا
 11. Universita Degli Studi di Teramo دانشگاه ترامو
 12. Conservatorio di Milano, Napoli, Cagliari, Bari, Roma   صرفا تا کارشناسی ارشد
 13. Conservatorio di musica G.B.Martini  صرفا تا کارشناسی ارشد
 14. Conservatorio di Torino Guiseppe Verdi    صرفا تا کارشناسی ارشد
 15. Academie di Belle arti    کلیه آکادمیهای هنرهای زیبا صرفا تا کارشناسی ارشد
 16. دانشگاه برشا

گروه ج (متوسط)

 1. Universitả ‘Campus Bio- Medico’ di Roma صرفا تا کارشناسی ارشد           دانشگاه بیو مدیکاال رم
 2. Universitả Carlo Cattaneo دانشگاه کارلو کاتانئو
 3. Universita per stranieri di Perugia(university of foreigners,Perugia) دانشگاه استرانیری پروجا
 4. Universitả degli di Cassino دانشگاه کازینو
 5. Universitả degli Stadi ‘Magna Graeciả di Catanzaro
 6. Universitả degli Stadi del Piemonte Orientale ‘Amedeo Avogadro’
 7. Universitả degli Studi dell’ Aquila (University of Aquila)
 8. Universita degli studi dell’ Insubriaدانشگاه اینسوبریا     صرفا تا کارشناسی
 9. Universitả degli studi di Foggia
 10. Universitả degli studi di Roma “Foro Italico (previously: Istituto Universitario di Scienze Motorie)
 11. Universitả degli studi del Molise
 12. Universitả degli studi del Sannio-Benevento
 13. Universitả degli studi Mediterranea di Reggio Calabria  صرفا تا کارشناسی ارشد
 14. Universitả degli studi Suor Orsola Benincasa (previously: Istituto Universitario Suor Orsola Benincasa) صرفا تا کارشناسی ارشد
 15. Universitảdella Val d’ Aosta
 16. Universitả politecnica delle Marche
 17. Free university of Bolzano- صرفا تا کارشناسی ارشد
 18. Universita commerciale luigi Bocconi
 19. Instituto universitario di studi superiori di Pavia-IUSS
 20. Libera universita internazionale degli studi “guido carli” LUISS – صرفا در رشته های علوم انسانی
 21. Scoula superior “sant’anna di studi universitari e perfezionamento
 22. Seconda universita degli di Napoli دانشگاه ناپولی
 23. Universita degli studi “ Gabriele d’annuzio’ di Chieti-Pascara”

در راستای ادامه خدمات ویزا موندیال به متقاضیان تحصیل در ایتالیا، این موسسه اقدام به برگزاری جلسات مشاوره حضوری و غیر حضوری با استفاده از مشاوره های مقیم ایتالیا مینمایید. این جلسات به دو دسته تقسیم می شوند:

نوع اول: متقاضیانی که قصد انتخاب شهر و رشته در ایتالیا رو دارند. (دانشجوهایی که هنوز در مرحله تصمیم گیری هستند) (بیشتر مربوط به متقاضیانی میشود که کرس ایتالیایی رو انتخاب کرده اند و نیاز به گرفتن پذیرش از قبل ندارند.)

نوع دوم: متقاضیانی که شهر و دانشگاه خود را انتخاب کردن و در مدت کوتاهی اعزام خواهند شد.

در این جلسات برای متقاضیان نوع اول خدمات زیر ارائه می گردد:
– مشاوره انتخاب شهر (اعم از بازگویی معایب و مزایای انتخاب شهرهای کوچک و بزرگ)
-مشاوره انتخاب دانشگاه (اعم از مقایسه دانشگاه ها، اعتبارسنجی دانشگاه ها و…)
-مشاوره مدارک بورس
-مشاوره هزینه ها

در جلسات مشاوره نوع دوم اقدام به ارائه اطلاعات اساسی از بدو ورود به فرودگاه تا پیدا کردن شرایط با ثبات در محل زندگی جدید می گردد، اعم از:
-مشاوره برای پیدا کردن هتل مناسب چه از نظر مکانی و چه از نظر هزینه (در صورت نیاز رزرو قطعی هتل با امکان پرداخت هزینه با استفاده از کارت اعتباری)
-مشاوره برای متقاضیانی که برای رسیدن به شهر انتخابی نیاز به خرید بلیط قطار از فرودگاه تا شهر مورد نظر دارند.
-مشاوره تحویل مدارک بورس
-مشاوره اجاره مسکن با توجه به قوانین متفاوت کشور ایتالیا
-مشاوره آماده سازی مدارک برای اداره پلیس برای دریافت کارت اقامت
-مشاوره خرید بیمه و انواع مربوط به آن
-مشاوره ثبت نام دانشگاه
-و هرگونه اطلاعات دیگر که برای شروع نیاز هست.

لازم به ذکر است که این جلسات توسط مشاورهای مقیم ایتالیا برگزار می شود. برای تماس با مشاورین موسسه میتوانید فرم ارزیابی ویزای تحصیلی را تکمیل کنید.

اینستاگرام ویزا موندیال
Instagram