تحصیل در کبک

visamondial-logo

  • ثبت نام

تحصیل در کبک

quebec

چرا کبک؟
تحصیل در کبک یک تجربه ی فراموش نشدنی است. مونترال به عنوان دهمین شهر برتر دانشجویی انتخاب شده است.
کانادا دارای 80 دانشگاه و 240 کالج است. سالیانه بیش از 150000 دانشجو از خارج از کانادا جهت ادامه تحصیل به کانادا می آیند و استان کبک به نوعی بهشت دانشگاهی کانادا می باشد. هزینه های تحصیل در کبک نسبت به دیگر شهر های کانادا ارزانتر می باشد و برای دانشجویان بین المللی بسیار مقرون به صرفه است. کمترین میزان شهریه در میان دانشگاههای کانادا مربوط به دانشگاه های استان کبک می باشد.
در استان کبک 9 دانشگاه وجود دارد که سه دانشگاه انگلیسی زبان هستند: هم چون مک گیل که دارای رتبه 17 میباشد (تمرکز بر رشته های علوم پایه/پزشکی و مهندسی) و کنکوردیا که دانشگاهی تازه تاسیس و با سرعت رو به پیشرفت است (تمرکز بر رشته های علوم پایه/پزشکی و مهندسی و بازرگانی) و بیشاپ هستند. و همچنین چهار دانشگاه فرانسه زبان: هم چون دانشگاه مونترال که بزرگترین دانشگاه فرانسه زبان قاره آمریکاست (تمرکز بر رشته های علوم پایه/پزشکی و مهندسی) و لاوال و شربروک و کبک هستند. دو دانشگاه دیگر اکول پلی تکنیک و اچ ای سی (مدرسه بازرگانی) می باشند.

 

خدمات ویزا موندیال

• اخذ پذیرش در مقاطع بالای لیسانس
• آماده سازی مدارک جهت اخذ ویزا
• رایزنی با دپارتمان های علمی اکثر دانشگاه ها جهت اخذ پذیرش در مقطع دکترا
• اخذ بورس از دانشگاه ها
• خدمات ترجمه
• کمک در جهت آماده سازی انگیزه نامه و رزومه
• خدمات پس از ورود در کبک

 

درباره کبک

کانادا دومین کشور پهناور دنیا ست که بخش زیادی از خاک آن به دلیل سرمای هوا نزدیک به قطب شمال خالی از سکنه است. کانادا از شرق با اقیانوس اطلس شمالی از غرب با اقیانوس آرام از شمال با اقیانوس منجمد شمالی و در جنوب با آمریکا هم مرز است.
مساحت این کشور در حدود ده میلیون کیلومتر مربع می باشد.
پادشاه کشور کانادا ملکه الیزابت دوم است که قانون به نام و امضای او رسمیت و ضمانت اجرایی می یابد. کانادا از ده استان و سه قلمرو تشکیل شده است که در مجموع زیر پوشش دولت فدرال قرار گرفته اند و کانادای متحد را پدید آورده اند.
هر چند کانادا پس از روسیه بزرگترین کشور جهان است اما جمعیت ان تنها حدود 1/5 جمعیت روسیه یعنی 34 میلیون نفر می باشد.

کبک
استان کبک که به عنوان ایالت زیبا توسط محلی هایش شناخته میشود بزرگترین شهر شرقی کانادا با جمعیتی بالغ بر 7600000 نفر می باشد. کبک یکی از قدیمیترین شهر های است . کبک با وجود تاریخ 400 ساله اش شهریست دیدنی و پر از فضاهای پر جنب و جوش. دانشگاه لاوال که بزرگترین دانشگاه فرانسوی در آمریکای شمالی است در این شهر واقع می باشد. از نظر رتبه بندی این دانشگاه در رتبه 13 دانشگاههای کانادا قرار دارد.

زبان
فرانسوی زبان رسمی و اداری در ایالت کبک کانادا می باشد هر چه اغلب انها به انگلیسی نیز مسلط می باشند با این حال نسبت به زبان فرانسوی تعصب خاصی دارند. مونترال دومین شهر بزرگ کانادا و دومین شهر بزرگ فرانسوی زبان در دنیا می باشد که در استان کبک قرار گرفته است.

مردم
خانواده های مهاجر بسیاری برای زندگی به کانادا می آیند پس این امری بسیار عادیست که ساکنین کانادا مهاجرین را می پذیرند و با آنها سازگاری پیدا میکنند. احترام به آزادی و نظر مردم یک قانون اساسی در اجتماع کاناداست. قانون شماره 1 در میان مردم کبک احترام گذاشتن به مردم و اموالشان است. فرد با داشتن ویزای اقامت دائم کار در کانادا از تمامی حقوق یک شهروند بومی به جز حق رای برخوردار است.

مذاهب
اکثریت مردم کبک (حدود 80%) دارای آیین مسیحیت هستند که 75% آنها را کاتولیک ها تشکیل میدهند. مسلمانان نیز 3.2% از کل مذاهب را به خود اختصاص می دهند.

گردشگری
کبک ایالتی است که دارای گونه های مختلفی از گیاهان و حیوانات می باشد و سالانه تعداد بی شماری گردشگر برای دیدن طبیعت زیبا و بکر کبک به این شهر می آیند. در سال 2010 در حدود 27 میلیون توریست از این شهر بازدید کردند که ¾ آنها از داخل کانادا و ¼ دیگر از خارج از کانادا بوده اند.
گردشگران فرانسوی که به کبک می آیند طولانیترین اقامت را در این شهر دارند.

آب و هوا
در استان کبک تغییرات آب و هوایی نسبت به هر منطقه متفاوت است. هوای این منطقه از دنیا در حدود 5 تا 6 ماه به معنی واقعی سرد می باشد و زمستان گاها تا 6 ماه ادامه میابد.
برف و باران در این منطقه فراوان می باشد و 16% آب شیرین جهان را به خود اختصاص داده و شهروندان بابت اب هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنند. در استان کبک تابستان به معنای واقعی آن وجود دارد و تقریبا 2 تا 3 ماه از سال کاملا گرم و مرطوب می باشد. بها ر و پاییز در این منطقه به مفهوم واقعی وجود ندارد.

اقتصاد
اقتصاد در کبک یک اقتصاد مدرن صنعتی و باز است که باعث ایجاد تعادل تجاری مثبت می شود. از امضای توافق نامه تجارت بین آمریکا و کانادا در سال 1987 صادرات کبک به خاک ایالات متحده افزایش قابل توجهی داشته است. اقتصاد کبک نیز مانند دیگر کشورهای بزرگ صنعتی عمدتا بر پایه ی بخش خدمات وهم چنین تولید میباشد. حدود 85% از صادرات کانادا به آمریکا میرود. روابط اقتصادی میان فرانسه و کبک نیز حائز اهمیت می باشد.
واحد پول: CAD
واحد پول این کشور دلار کانادا می باشد

زندگی و کار

زندگی و هزینه ها در کبک:
هزینه زندگی در مونترال را می توان به دو بخش هزینه های ثابت که هر ماه اتفاق می افتند و هزینه های متغیر که هر زمان اتفاق می افتد و به صورت دوره ای نیست را می توان تقسیم بندی کرد.

اجاره منزل:

نوع مسکن و متراژ

اجاره هر ماه

یک سویئت 25-30 متری

500-650 $

یک آپارتمان 1 خوابه

700- 900 $

یک آپارتمان 2 خوابه

800-1000 $

 

West Island:
منطقه ای است که در شمال غربی مونترال واقع می باشد که قسمت اعظم ایرانیان و دانشجویان در این منطقه زندگی میکنند حدود 85%.
هزینه خورد و خوراک در کبک نیز بسته به مجرد بودن و یا متاهل بودن متفاوت است. اگر هزینه های مهمانی و رستوران و سایر هزینه های تفریحی را در هر ماه نیز اضافه کنیم برآورد این گونه خواهد بود:

یک فرد مجرد

250- 300 $

یک زوج

350-400 $

یک خانواده سه نفره

400-450 $


هزینه دیگر هزینه حمل و نقل و رفت و آمد است که به دو گروه وسیله نقلیه عمومی و شخصی تبدیل می شود.

حمل و نقل عمومی:
به ازاء یک نفر 70 دلار در ماه برای استفاده نا محدود. 30-35 دلار برای استفاده موردی بچه ها و افراد بالاتر از 65 سال و دانشجویان تا 26 سال از مزایای تخفیف برخوردار خواهند بود.

وسیله شخصی:
90 دلار در سال هزینه گواهینامه
300 دلار در سال هزینه پلاک خودرو
از ماهی 50 دلار برای بیمه به بالا که در سال بین 600-700 دلار میشود.

یک برآورد از هزینه های کلی:

هزینه ماهانه یک فرد مجرد در مونترال

620

هزینه مسکن

250

خورد و خوراک

50

حمل و نقل

40

موبایل

40

اینترنت

25

برق

100

سایر هزینه ها

1125 $

کل


هزینه ماهانه یک خانواده دو نفره در مونترال

620

هزینه مسکن

350

خورد و خوراک

100

حمل و نقل

80

موبایل

40

اینترنت

25

برق

200

سایر هزینه ها

1415 $

کل


به ازاء هر بچه میتوانید تا ماهی 250 دلار اضافه کنید.
به طور کلی به همراه داشتن 20 تا 35 هزار دلار برای سال اول تا زمان دریافت کمک هزینه های تحصیلی و یا دستمزد پژوهشی در مقطع دکترا به ازاء هر فرد مبلغی قابل اتکا و مناسب به نظر می رسد.

سیستم آموزشی

کبک یک نظام آموزشی معتبر و دیپلم های شناخته شده در سطح بین المللی و سطح بالایی از زندگی را بر طبق طبقه بندی سالیانه سازمان های اقتصادی همکاری و توسعه را به شما پیشنهاد میدهد پس اجازه دهید کبک میزبان تحصیل شما باشد.(OECD)


مراجع آموزش عالی در کبک به دو گروه دانشگاه و کالج تقسیم شده اند.
استان کبک سرمایه داری عظیمی در بخش آموزش دانشگاهی انجام داده است و شبکه گستردهای از دانشگاهها در سرتاسر استان وجود دارند.
در استان کبک تحصیل تا پایان دوره متوسطه و قبل از ورود به دانشگاه (با احتساب دوران کالج) 13 سال به طول می انجامد که از استان های دیگر کانادا یک سال بیشتر است. به همین دلیل اغلب دانشجویان در بیشتر استان های کبک بعد از سه سال موفق به اخذ مدرک کارشناسی می شوند در حالی که در دانشگاه های استان های دیگر کانادا دوران لیسانس یا کارشناسی معمولا چهار سال است.

مراحل تحصیل

 

مرحله اول دانشگاهی (لیسانس): در کبک دوره کارشناسی از 3 تا 4 سال به طول می انجامد. مدرک لیسانس دو نوع است: عمومی و تخصصی. در دانشگاه ها دوره های مقطعی و فشرده با مدرک رسمی نیز برگزار می شود.


مرحله دوم دانشگاهی (فوق لیسانس): در کبک فارغ التحصیلان دوره کارشناسی مجاز به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می باشند. این دوره 2 سال به طول می انجامد. اخذ مدرک کارشناسی ارشد منوط به قبولی در آزمون نهایی و دفاع موفق از پایان نامه است. دانشگاه ها هم چنین دارای دوره های کوتاه مدت 1 ساله با مدرک دیپلم تخصصی کارشناسی ارشد هستند.


مرحله سوم دانشگاهی (دکترا): دوره دکترا سه سال است و به اخذ مدرک پی اچ دی می انجامد. داشتن مدرک فوق لیسانس شرط ورود به این مقطع می باشد. تنظیم مقاله از ضروریات دوره دکترا می باشد.

دانشجویان خارجی:
دانشجوی خارجی یا بین المللی به کسانی ابلاغ می شوند که فاقد تابعیت و اقامت دائم کانادا می باشند و در دوره های رسمی آکادمیک در دانشگاه ها کالج ها یا سایر مراکز آموزش عالی کانادا به تحصیل مشغول می باشند. در کبک کلیه دانشجویان خارجی موظف به اخذ مجوز دانشجویی محلی از اداره مهاجرت این ایالت و مجوز دانشجویی از اداره مهاجرت کشور میباشند.


شرایط ورود: شرایط خاصی تعیین نشده اما چنانچه مسئولین اداره مهاجرت داوطلبی را از حیث آشنایی به زبان انگلیسی یا فرانسه (زبان رسمی دوره) واجد صلاحیت تشخیص ندهند مراتب بلا فاصله جهت ابطال برگه پذیرش به مرکز مربوطه ابلاغ می‌شود.
مقررات ورود: داشتن بیمه نامه معتبر بهداشتی/ درمانی صادره توسط شرکت بیمه معتبر
مقررات بهداشتی: گواهی پزشکی که باید توسط پزشکان مجاز مورد تائید سفارت کانادا صادر شود.
نحوه ثبت نام: مکاتبه مستقیم با مراکز آموزش عالی جهت راهیابی به این مراکز ( دانشگاه ها و کالج ها)

اقسام موسسات آموزش عالی:
1. دانشگاه ایالتی
2. کالج های ایالتی
3. کالج های خصوصی
4. کالج هنر های کاربردی و فنی و حرفه ای

دانشگاه‌ها

لیست دانشگاه های استان کبک بر اساس منطقه


Montreal
• Université Concordia
• Université McGil
• Université de Montréal
• HEC de Montreal
• Ecole polytechnique
• UQAM- Université DU Québec a Montréal
• ETS- Ecole de technologie supérieure
• TELQ- L’université a distance de l’UQAM

Québec
• Université Laval
• INRS- Institut national de la recherche scientifique
• ENAP- Ecole nationale d’administration publique

Sherbrooke
• Université Bishop
• Université de Sherbrooke

Trois-Rivières
• UQTR- Université du Québec a Trois-Rivières

Saguenay
• UQAC- Université du Québec a Chicoutimi

Rimouski
• UQAR- Université du Québec a Rimouski

Gatineau
• UQO- Université du Québec a Outaouais

Abitibi- Témiscaminque
• UQAT- Université du Québec en Abitibi- Témiscaminque

شرایط پذیرش

شرایط پذیرش غالبا متناسب با دانشگاه رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است با این حال موارد عمومی مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه کبک عبارتند از:


1. اصل ترجمه مدارک تحصیلی قبل
2. رزومه علمی حداکثر در دو صفحه
3. گواهی یا کارت اقامت دائم کانادا (پی آر) برای استفاده از کاهش 70 % شهریه
4. انگیزه نامه در دو یا چهار صفحه
5. در برخی مواقع هماهنگی با استاد راهنمای پایان نامه ( برای ادامه تحصیل در فوق و دکترا)
6. تکمیل فرم در خواست پذیرش به صورت آنلاین و یا تکمیل و ارسال با ایمیل
7. پرداخت هزینه بررسی در خواست پذیرش معمولا بین 70-100 دلار به صورت آنلاین و یا با چک بانکی
8. معمولا سه معرفی نامه کتبی رسمی و یا فرم تکمیل شده توسط معرف (استاد دانشگاه یا کارفرما) که مستقیما در پاکت در بسته ارسال می شود.
9. اصل ترجمه رسمی شناسنامه خود و والدین جهت صدور کد تحصیلی ملی
10. در برخی موارد اصل گواهی کار از کارفرمایان قبلی به زبان انگلیسی یا فرانسه و یا ترجمه رسمی آن به زبان اشاره شده
11. ارسال درخواست پذیرش در مدت زمان اعلام شده که غالبا در سایت اینترنتی هر دانشگاه مشخص شده است.
پس از ارزیابی و اعلام نظر توسط هیات ارزیابی دانشگاه چنانچه موفق به دریافت پذیرش شده باشید نامه ای تحت عنوان تبریک و اعلام ادمیشن دریافت خواهید کرد که پس از آن لازم است ثبت نام و انتخاب واحد نسبت به پرداخت شهریه تحصیلی خود اقدام کنید. شهریه های تحصیلی بسته به هر دانشگاه و مرکز آموزشی متفاوت و برای شهروندان و مقیمان کانادا از 1000 تا 4000 دلار در ترم متغیر است . برای کسانی که برای ویزا دانشجویی اقدام می کنند این مبالغ به طور متوسط ضرب در 3 میشود.

 

بورس تحصیلی
کمک های مالی در کبک برای کمک به تحصیل و پروژه های تحصیلی شما در دسترس می باشد. این کمک های مالی همچون یک معافیت یکجا و بورس کاملی است که تمام هزینه های تحصیل را برای دانشجویان خارجی پوشش می دهد.
بر اساس موافقت نامه همکاری میان دولت کبک و بعضی از دولت های خارجی دانشجویان خارجی معاف از پرداخت شهریه کامل می باشند و هم چون دانشجویان کبکی به همان میزان شهریه را پرداخت می کنند. لیست این کشورها را میتوانید در سایت وزارت آموزش تفریح و ورزش دولت کبک مشاهده کنید.

دیگر بورس ها
بورس های دیگر را می توانید از دپارتمان تحصیلی کشور خود و یا از موسساتی در کبک که تمایل به تحصیل در آنجا دارید اخذ نمایید.
افرادی که موفق به اخذ اقامت دائم کانادا می شوند واجد شرایط انواع وام و بورس تحصیلی می باشند.
آدرس اینترنتی بخش وام های تحصیلی کبک:
www.afe.gouv.qc.ca

شرایط لازم جهت دریافت وام تحصیلی
1. اقامت کبک را داشته باشند (مدرک سی اس کیو را دریافت کرده باشند)
2. قصد داشته باشند به صورت تمام وقت تحصیل کنند.
3. وزارت آموزش کبک موسسه ای را که برای تحصیل انتخاب کرده اید را تائید کند.
نکته قابل توجه این است که یک زوج به صورت همزمان نمی توانند از کمک مالی تحصیلی بهره ببرند.
مبلغ وام هر دانشجو به دوره تحصیلی او بستگی دارد. متقاضیان دوره های کالج تا سقف 23 هزار دلار/ متقاضیان دوره های لیسانس تا 30 هزار دلار/ متقاضیان دوره هایفوق لیسانس تا 42 هزار دلار و متقاضیان دوره های دکترا تا 55 هزار دلار میتوانند وام دریافت کنند.

حداکثر مبلغ بورس در یک سال تحصیلی
16152 دلار برای دوره های دانشگاهی و 13571 دلار برای دوره های کالج
3657 دلار برای یک فرزند 4628 برای دو فرزند و 5604 برای دو فرزند یا بیشتر.
پرداخت اقساط این وام های تحصیلی از 6 ماه پس از فارغ التحصیلی شروع می شود. در صورت عدم توانایی دانشجو در بازپرداخت وام ها ممکن است 6 ماه دیگر به تعویق بیافتد.

هزینه تحصیل

به طور معمول در مناطق جنوبی تر کبک به علت گرمتر بودن آب و هوا اجاره مسکن بیشتر می باشد نسبت به مناطق شمالیتر و سردتر.
هزینه تحصیل نیز برای دانشجویانی که با ویزای دانشجویی وارد کانادا می‌شوند در حدود 3000 تا 12000 دلار در هر ترم بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه متغیر است.

سوالات

آیا بدون مدرک آیلتس یا تافل و تنها با داشتن مقاله علمی می توان از دانشگاهای کانادا پذیرش گرفت؟
خیر، یکی از شرایط اصلی پذیرش در دانشگاه های کبک داشتن مدرک آیلتس یا تافل است.

نحوه دریافت بورس تحصیلی به چه صورت است؟
اخذ بورس تحصیلی مستلزم داشتن شرایط ممتاز می باشد. برای گرفتن بورس سوپروایزر باید شما را تائید کند که واجد شرایط هستید یا نه! باید با مسئول پذیرش مکاتبه کنید که در مکاتبه سوم به بعد به نتیجه خواهید رسید.

ویزا موندیال چه شرایطی ارائه می دهد؟
موسسه از صفر تا صد شروع تحصیل در کانادا رو براتون فراهم میکنه. انتخاب رشته، تدریس زبان انگلیسی و فرانسه و معرفی به آموزشگاه های معتبر تهران جهت استفاده از تخفیفات. امور ویزا و دریافت بورس ها و همچنین در بسیاری از شهر های کبک خدمات پس از ورود که شامل تهیه مسکن و کارت های شهری و خرید بیمه. معمولا مشتری های موسسه دغدغه این موارد رو ندارند چون برای تهیه همه این موارد کارشناسان ما (با سالها تجربه تحصیل، کار و زندگی در کانادا) در کنار شما هستند.

آیا برای تحصیل به زبان انگلیسی نیازی به دانستن و یا داشتن مدرک فرانسوی است؟
خیر، نیازی نیست. اما دانستن زبان فرانسوی برای زندگی بسیار مهم می باشد.

خبرنامه